דרמה עולמית: 4 נערים חולצו מהמערה בתיאלנד – שידור חי

מבצע החילוץ בתאילנד החל הבוקר, 4 נערים הוצאו מהמערה – אחד המחלצים נהרג, תיעוד וסיקור נרחב

הבוקר החל מבצע חילוצם של 12 הילדים ומאמנם, שנתקעו במערה אליה חדרו מי השיטפונות בתאילנד. בכיר תאילנדי צוטט ברויטרס. "4 ילדים כבר בחוץ, והם נמצאים כרגע בבית החולים הנייד שהוקם בשטח ליד המערה", אמר טוסט'פ בונת'ונג, מנהל מחלקת הבריאות של צ'יאנג ראי.
שידור חי

במדינה ובעולם כולו עוצרים את נשימתם, רשתות התקשורת פתחו גל פתוח מהמקום ורק מקווים שהמקרה יסתיים בשלום. אחד המחלצים נהרג בדרך אל הילדים בשל התנאים הקשים שם, והחשש מטרגדיה הוא גדול.

יובל זמנוב, שעסק בהקמת רשת התקשורת במקום, התראיין היום (ראשון) ב"כאן ב'" וסיפר מקרוב על התהליך הקשה: "לאורך 4-5 ימים האחרונים הכניסו המון בלוני חמצן לאורך כל המסלול, הכניסו הרבה אוכל ורופאים לילדים עצמם, כדי לראות את מצבם. חיכו לראות אם אפשר בכלל לעשות זאת. המים במצב הכי נמוך, בעקבות השאיבה, מה שמעודד את מי שבאזור. כנראה שהם מתכננים את החילוץ. הם סגרו את כל התצפית לתקשורת, עכשיו גם התקשורת לא רואה שום דבר. אני מניח שהם מתחילים להתכונן".

"התנאים הבשילו, הם התחילו לשאוב הרבה מים בפנים. כמות המים ירדה משמעותית. צריך לזכור, שלהשאיר את הילדים ל-3 או 4 חודשים בפנים, זה לא מומלץ, לא בטוח שהם היו שורדים שם. התנאים לא טובים, גם עם מים וחמצן. הילדים יכולים להיכנס לדיפרסיה".

מה עם הגשמים?

"לפי התחזית, הגשמים יתחילו בעוד יומיים-שלושה. כמו שאני מבין, יש חלון הזדמנויות. הם הולכים לעשות את זה. כרגע הם עובדים בשלוש דרכים – מנסים לקדוח מלמעלה, על מנת לנסות לאפשר להוציא אותם, אבל זה לא הולך להם. הניסיון השני הוא דרך שאיבת מים, כשהם מצליחים להגיע למפלס נמוך, אבל אין מספיק זמן, והניסיון השלישי הוא להוציא את הילדים בעזרת צלילה. ילדים שלא יודעים לשחות, זה מאוד מסוכן. אבל כמו שאני רואה, לא נשארו להם הרבה אפשרויות".

ההורים נמצאים שם כל הזמן?

"ההורים כל הזמן מבודדים משאר האנשים, הם נשארים בבקתת עץ במרחק של 200-300 מטר מהמערה. אי אפשר להגיע אליהם. מחוץ למפקדה יש עיר קטנה שקמה לה, עם מתנדבים ותקשורת. פרשו שם בד, על מנת לחסום את הראייה. הם לא רוצים שהחילוץ יוקלט. הנוכחות של המצלמות מפריעה. כל הזמן מנסים לצלם. זה יוצר לחץ פסיכולוגי. מפריע מהבחינה שאם יקרה משהו נורא, לפחות יהיה להם זמן וסיכוי להיערך ולהגיד בהתאם, ולא שהכל ישודר באונליין".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.