"אם הממשלה לא תלחם בעוני- לא נשב בה יום אחד"(הקלטה)

יו"ר ש"ס בראיון סוער ל'רדיו ללא הפסקה': "הדו"ח הקשה – תוצאה של המדיניות האטומה של הממשלה הקודמת. אני מתחייב שבשנה הבאה הנתונים ילמדו על ירידה בשיעור העניים". על נתניהו: "ודאי שהוא אשם בנתונים. לכן חשוב שיהיו בממשלה שלו מפלגות חברתיות". וגם: האם הוא מטיל את האחריות על צמיחת העוני בשנות האלפיים על אלי ישי? האזינו {דרעי מאיים}

סערת דו"ח העוני: הנתונים הקשים שפורסמו אמש באשר למספר העניים הנוסק בישראל ממשיכים לעורר הדים תקשורתיים ופוליטים.

הבוקר העניק יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, ראיון סוער במיוחד לניסים משעל ורינה מצליח ב'רדיו ללא הפסקה' ודיבר בהרחבה על הנתונים הקשים והדרך להילחם בהם. האזינו

"זה לא הפתיע אותי, אני יוע את הנתונים, ציפיתי לדו"ח יותר קשה, פתח דרעי את דבריו והוסיף: "אחרי שנת 2014, שזו היתה השנה היחידה המלאה של הממשלה הקודמת, זה לא היה בראש שלה המלחמה בעוני וממילא הנתונים האלה לא מפתיעים".

דרעי לא הסתיר את אחריותו של ראש הממשלה לנתונים האמורים: "גם נתניהו אחראי לזה. בשנת 2003 כשהוא היה שר אוצר היה עוד יותר גרוע. המדיניות הזאת שהיתה החל משנות האלפיים…מי חשב על זה קודם? היינו מדינת רווחה. הייתי בממשלות של שנות התשעים ואף אחד לא חשב על נתונים כאלה"

"מאחורי הסיסמה 'שקופים' יש מיליון ושבע מאות אלף אנשים שאין להם איך לגמור את החודש…ולכן אני אמרתי שרק עם שותפים קואליציונים חברתיים יהיה ביבי בגין ולא ביבי לפיד", הדגיש דרעי.

בהמשך התחייב דרעי כי "בדו"ח של השנה הבאה הנתונים ישתנו, אני מתחייב לכם. העלנו את שכר המינימום. הגדלנו את קיצבאות הילים. אנחנו נוריד את המע"מ על הנסיעות באוטובוסים ומחירי המים, הכפלו קצבאות לקשישים וחיילים…כל הדברים הללו יקבלו ביטוי בדו"חות הבאים".

דרעי הוסיף: "אני לא אשב יום אחד בממשלה אם היא לא תהיה מחויבת למלחמה בעוני".

"רגישות חברתית". דרעי ושר האוצר. צילום: אלי קובין
"רגישות חברתית". דרעי ושר האוצר. צילום: אלי קובין

במהלך הראיון התמודד דרעי עם הטענה לפיה מאז שש"ס קמה מספר העניים צמח משמעותית. "קודם כל אני מזמין אתכם לראות את דו"חות העוני עד שנת 99 ותראו פערים אדירים. היו שם שיפורים גולים מאוד. ההידרדרות התחילה בשנות האלפיים. אני לא יכול לקחת אחריות על השנים שלאחר מכן. נקודה", דברי דרעי – שיש שיראו בהם עקיצה לכיוון יריבו המובהק, אלי שי.

דרעי גם הדף את הטענות על כך שהמנהיגות החרדית אשמה בעוני הנוסק במגזר – עוני שחצה את רף השישים אחוז. לדברי דרעי, העובדה כי דווקא בשעה שאחוז הנשים החרדיות שעובדות זהה לזה של החילוניות, ובמקביל אחוז הגברים החרדים שעובדים כמעט הכפיל את עצמו – מוכיחה שמדובר במדיניות בעייתית של הממשלה.

בסיום הראיון חלק דרעי שבחים לשותפות הקואליציוניות וסיפר כי בכל פעם שנושאים חברתיים עולים בישיבות ממשלה השרים מתעסקים בהם ברצינות ומשקיעים זמן ומחשבה למענם. דרעי ציין במיוחד את השרים כחלון, שלום, רגב, ליצמן וגמליאל כ"בעלי רגישות חברתית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.