דרעי ביטל את התקנות מימי המנדט הבריטי

שר הפנים אריה דרעי החליט לבטל את התקנות מימי המנדט הבריטי שאפשרו לו למנוע פתיחת עיתון וגם לסגור את העיתון.

במהלך דרמטי  והיסטורי שר הפנים אריה דרעי החליט לבטל את  התקנות מימי המנדט הבריטי שאפשרו לו למנוע פתיחת עיתון וגם לסגור את העיתון.

בעבר, שר הפנים סגר את העיתון העיתון "חדשות" שחשף ב-1984 את פרשת "קו 300", בה נרצחו שני מחבלים חיים, ונסגר בצו חריג.

היום (חמישי) הודיע שר הפנים אריה דרעי כי הוא מבטל את "פקודת העיתונות".

בעקבות החלטת דרעי,המדינה לא תתערב מהיום והלאה בכל הקשור למתן היתר להוצאת רישיון לפתיחת עיתון. המהלך למעלה יבטל את פקודת העיתונות שנוסחה כבר בשנת 1933.

במידה ועיתון יחשוף סודות מדינה מסווגים, הנתונים יועברו לבחינתו של היועץ המשפטי לממשלה – שיכריע ב"מקרים קיצוניים" של פגיעה בשלום הציבור וביטחון המדינה.

"פקודת העיתונות היא נצר לשלטון המנדט ועלינו, כמדינה דמוקרטית, המקדשת את חופש הביטוי, לבטלה בהקדם", הוסיף השר. "המדינה לא צריכה להתערב במתן רישיונות לעיתונים. ביטול הליכי הרישוי יאפשר ליותר עיתונים להיפתח, יוסיף להליך הדמוקרטי והפלורליסטי ויביא למיגורו של הליך מיושן ואנרכרוניסטי, אשר אבד עליו הכלח".

 

הפקודה קבעה כי כל מי שמבקש להקים ולהוציא לאור עיתון זקוק לאישור רשמי מהשלטון – והטיל את הסמכות על משרד הפנים. התקנה נוסחה בשל המאבק בהסתה בעיתונות הערבית בשנות המנדט הבריטי, ששאף לפקח ולהשיג כוח שיאפשר לו לסגור עיתון. על כן, הפקודה אפשרה למשרד הפנים לקנוס, לאסור או לשלול רישיון מעורך של עיתון. כמו כן הציבה התקנה מספר כללים: עורך העיתון היה צריך להיות ללא עבר פלילי ובגיל 25 לפחות, ובמקביל להפקיד עירבון כספי לכל קנס שיוטל על העיתון.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.