דרעי: "קורא לפלג הירושלמי לא לבזבז את הקולות שלהם"

אריה דרעי התארח בצאט הארץ והתייחס לשאלות הגולשים, דרעי נשאל על היחסים עם מרן הרב שטיינמן, על האפשרות שהפלג יתמוך בשס ועוד שלל נושאים

אריה דרעי מנהיג תנועת שס מתארח כעת (שלישי) במערכת "הארץ" במפגש העשירי בסדרה הראיונות עם מנהיגי המפלגות.

גולש שואל את דרעי: האם אתה מתחרט שלא מימשת את תוכניתך להקים מפלגה מסורתית עממית? דרעי לא מתחרט ומשיב. "היות ובגלל שמרן ביקש ממני להצטרף אליו ולא להקים מפלגה כזו, זכיתי להיות איתו בשנה האחרונה לחייו ולהיות סמוך למיטתו בחודשים האחרונים. לא הייתי סולח לעצמי כל ימי חיי אם חלילה וחס לא הייתי לצדו בתקופה זו. עם כל הכאב, אני שמח ששמעתי לו ואני ממשיך את המפעל שהוא הקים.

אחד הגולשים שואל  האם ידרוש את ביטול רפורמת הגיור ומחיקת הסעיף הפלילי בחוק הגיוס כתנאי להצטרפות לממשלה הבאה?

כל ראשי המפלגות חוץ מלפיד הודיעו שהסנקציות הפליליות יבוטלו כיוון שאין להן שום תועלת חוץ מלהכעיס. ממש כל ראשי המפלגות, כולל בוז'י, זהבה גלאון, נתניהו ואחרים. הנושא הזה ברור ומראש היה מיותר.

בנושא הגיור – אנחנו התנגדנו לחוק שבא לכנסת במסגרת החלטת הממשלה. אנו רוצים שהגיור יהיה באחריות הרבנות הראשית, אז יהיה לזה יותר תוקף ומשקל. ברגע שיוציאו ויעבירו לרבנים מקומיים הדבר יפגע בראש ובראשונה במתגיירים ובכל מפעל הגיור. שום דבר אצלי הוא לא תנאי. כל הדברים האלה קרו לא בגלל שהממשלה רצתה אלא בגלל שיקולים קואליציוניים. כל מי שמתעסק בגיור יודע שהרפורמה הזו, כביכול, תפגע במתגיירים עצמם. בקואליציה הבאה נתמודד עם זה ביחד עם החברים לממשלה ונגיע להבנה.

גולש שמאלני שואל:למה הצהרת שאתה תומך בנתניהו לראשות הממשלה?הוא בגד בכם ואתה חוזר על ארבע? מה הוא הבטיח לך? 

דרעי  משיב ואומר כי הוא לא  פוסל את הרצוג. "אני אמרתי שלא נשב בממשלה צרה של השמאל. הייתי כבר פעם בממשלה כזו ב-92' כשהרב עובדיה כפה עלינו להיכנס לשם והחזקנו שם מעמד רק שנה. אני בעד ממשלה רחבה. ואמרתי שאמליץ על נתניהו. אם הנשיא יטיל על הרצוג אני ממש לא פוסל, אך לא בממשלת שמאל צרה. למרות שמבחינה חברתית יש לנו הרבה במשותף עם השמאל, בעניינים מדיניים אנו לא רואים עין בעין. אני לא משחק משחקים ולא רוצה לחזור על טעות ברית האחים הלא אמיתית של בנט ולפיד.

גולש חרדי מייחס בשאלתו לפילוג ושואל האם התאכזב מממרן הרב אהרן לייב שטיינמן שאירח בביתו את אלי ישי ואנשיו דחו את בקשותיך להוציא מכתב נגד יחד?

"אני לא מביע דעה על גדולי תורה, אלה החלטות שלהם".

ובאותו הקשר גולש נוסף מקשה האם  האם ש"ס מקווה לקבל את תמיכת אנשי הפלג הירושלמי של הרב אוירבך?

אני חושב שחבל על כל קול שיכול להשפיע ולא משפיע. הייתי שמח שאנשי הפלג הירושלמי היו מצביעים ליהדות התורה, זה הבית שלהם. אך אם הם יחליטו שלא עושים זאת, אני אשמח שהקולות שלהם לא יתבזבזו ושיצביעו לש"ס. אסור שהקולות הללו ילכו לאיבוד ונפעל כדי שלא יישארו בחוץ. אני לא מנהל מגעים עדיין בסוגיה הזו, ועדיין מקווה שיגיעו להבנה עם יהדות התורה.

יוסי מתייחס לבזבזנות של דרעי ומקשה: איך אדם שמבלה חופשות באיטליה יכול בכלל לייצג את השכבות החלשות? ואדם מוסיף ושואל: אתה אדם עשיר ומקושר היטב, ורחוק מאוד מה"שקופים". האם הקמפיין שלכם ראוי?

קודם כל אני אדם עשיר בגלל שאני שמח בחלקי. אין לי דבר חוץ מהבית שאני גר בו – שקניתי אותו בשווי של 225 אלף דולר אחרי החתונה, לפני 25 שנה, כששכונת הר נוף היתה שכונה חדשה. השכונה עלתה מאז וכולם הרוויחו מזה. זה ביתי היחיד, ואם אמכור אותו אצטרך לקנות אחר, אין לי שום רכוש נוסף. בנוסף, יש לנו רכב פשוט של אשתי. ברוך השם אני שמח בחלקי. דיווחתי בהצהרת ההון שלי על מניות שבהחזקתי, של חברה ישראלית קטנה בתחום הרפואי. קניתי את המניות בסכום לא גדול, לקחתי על זה הלוואה, אבל מקווה שיצליח, לא מבין בזה הרבה.

לגופו של עניין, צר לי שיש עדיין בישראל אנשים שחושבים מאיפה אדם כמוני, מזרחי, הגיע למה שהוא היום. אתמול סיירתי באתר קרוואנים לא בקרית שמונה – בבת ים, אתר שכולו מוקף מגדלים על הים ושכולו מורכב ממשפחות מזרחיות. משנת 90' שרון בנה להם את האתר. ראיתי באיזה חיים הם חיים, מה, צריך שגם אני אגור בכזה אתר קרוואנים? בגלל שאני גר בדירה בהר נוף אני לא יכול לחוש את כאבם?

דרעי נשאל על לימודי הליבה והשיב: "קודם כל, עובדתית, כבר לפני קרוב ל-12 שנה הרב עובדיה יוסף הוביל החלטה במועצת חכמי התורה לפיה בכל מוסדות החינוך התורני שלנו ילמדו לימודי ליבה ויעשו מבחני מיצ"ב. זו עובדה. ראיתי שלפיד מתפאר שבזכותו ובזכות פירון הכניסו לימודי ליבה למוסדות ש"ס. זה שקר. זה התחיל לפני 12 שנה, עוד לפני שלפיד תכנן בכלל להיכנס לפוליטיקה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.