דרעי הקפיא הריסת עשרות אלפי בתים לערבים

שר הפנים אריה דרעי הגיע להסכמה עם כל ראשי הרשויות הערביות שבתים לא חוקיים לא יהרסו ובתים חדשים לא ייבנו ללא היתר { דואג לערבים}

דואג לערבים: "כל ראשי הרשויות הערביות הסכימו על הקפאת הריסתם של בתים לא חוקיים תמורת התחייבות שלא יבנו עוד בתים לא חוקיים עד להסדרת הנושא", כך דיווח שר הפנים אריה דרעי היום לוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם בסקירה שנתן על פעילות משרדו.

מאחורי נודע לקוקר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר סיכם בפגישתו עם ח" איימן עודה על ההסדר האמור, ועתה דרעי נוטל את הקרדיט על ההליך.

לדברי דרעי  "יש היום במגזר הערבי 50,000 בתים לא חוקיים, חלקם עם צווי הריסה. אנו פועלים להסדרת הנושא ובמקביל מעודדים ערים מצטיינות וגם נותנים תוספת תקציב לכל הרשויות הערביות. חבל על כל יום, אנו פועלים ומבצעים ולא ממתינים שהממשלה תסכם את הנושא בקרוב".

כשאמר השר דרעי "יש 50,000 בתים לא חוקיים במגזר ובפועל המדינה הורסת מספר מועט מאד", העיר ח"כ טלב אבו ערר: "1000 בתים זה מעט?" השיב השר דרעי: "זה לא בתים. בנגב מדובר בסככות ומתקנים חקלאיים". על התחייבות ראשי הרשויות הערביות שלא ייבנו בנייה לא חוקית העיר ח"כ דוד ביטן: "הם לא יכולים להתחייב על כך. בשם מי? ואם תהיה בנייה, אז מה? זו התחייבות סרק, לגלגל עיניים. אני לא בעד הריסה". יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם: "במסגרת חוק ההסדרים הסדרנו את כל תוכניות המתאר במגזר הערבי. כל העבירות הוכשרו בתנאי שמעתה כל עבירת בנייה תטופל".

על המאגר הביומטרי אמר השר דרעי: "אין חולק בכל הבית הזה שצריך תיעוד חכם, שאי אפשר לזייף, כלומר תעודות ביומטריות עם טביעות אצבע ופנים. הוויכוח אם לשמור זאת במאגר. הכנסת החליטה על תקופת מבחן, ואני ביקשתי להאריך אותה ב-9 חודשים".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם אמר: "משרד הפנים משפיע על חיי היום יום של כל אזרח בצורה דרמטית ויש דברים שמתחילים לזוז קדימה. אין מצב שהממשלה תהנה מהכנסות ותטיל הוצאות על השלטון המקומי. אחריות באה עם סמכות והפוך. כשמדובר בשקלים, האוצר נאטם. בנושא אגרת שמירה אני לא מסכים עם השר. בישראל יש צה"ל, משטרה, שב"כ ומוסד. התקציב של כולם יחד מגיע למאה מיליארד שקל. העירם נכנסו לאגרת שמירה בגלל שאין להן בררה אבל זה לא צריך להיות מושת על התושב. יש מדינה. כמו שמממנים טייסת בחיל האוויר, גם זו בעיה של המדינה ולא של השלטון המקומי. צריך לבטל את האגרה".

ח"כ טלב אבו ערר שיבח את דרעי: "אין לי ספק בכוונת השר לעזור למגזר הערבי. יש לנו מצוקת דיור של זוגות צעירים. בתים שקיימים עשרות שנים לא הורסים, אבל הורסים לזוגות הצעירים. מה הפתרון לזוג צעיר שמקים לו צריף? 90,000 נפש גרים בצריפים. אלה הבתים שלנו. הצעתי לאפשר לזוג צעיר להקים בית זמני צמוד לבית קיים".

ח"כ מיכל רוזין שיבחה אף היא את דרעי: "מאז השר דרעי נכנס לתפקידו יש שיתוף פעולה טוב בין הח"כים למשרד ומקבלים תשובות. הבטחתם לא לזמן למתקן חולות בעלי משפחות ובוגרי כפרי נוער. בפועל הם מוזמנים ונכלאים. בוגרי כפרי הנוער רוצים להתגייס. משרד הביטחון מסכים ומשרד הפנים מתנגד. זה עוול ושטות". השר דרעי השיב כי בעלי משפחות אינם מוזמנים ואינם נכלאים בחולות.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.