"דרעי וליצמן – נרות חברתיים בממשלה"

במאמר שמתפרסם בעיתון 'הארץ' מפרגן גדעון לוי לדרעי וליצמן תוך שהוא עוקץ את העיתונות החילונית על היחס החשדני כלפיהם

יהללך זר: במאמר חריג שמתפרסם הבוקר בעיתון 'הארץ' מפרגן העיתונאי גדעון לוי לשר הכלכלה ולשר הבריאות ומכנה אותם "קרן אור באפילת הממשלה".

"הממשלה הנוכחית אינה משופעת בשרים מעוררי התפעלות. שרים בעלי עשייה סוציאלית, לא רק מפריחי סיסמאות, אין בה כמעט בכלל, אף על פי שמרבית מצביעיה הם מהשכבות הנמוכות. והנה, באפילת הממשלה, מבליחים שני נרות חברתיים דקיקים. שר הכלכלה, אריה דרעי, ושר הבריאות,יעקב ליצמן. אולי לא מגדלורים, אבל אלומות אור בחשיכה", כותב לוי.

בהמשך מתייחס לוי לשיח כלפי השניים בעיתונות החילונית: "השניים זוכים למעט מאוד אשראי בציבור החילוני. כל פעולה שלהם, גם הטובות והחיוביות, ואפילו האמיצות, זוכה מיד לתגובה עוינת, חשדנית, או מתעלמת, לעולם לא מפרגנת. מחמאות לשר שכינויו יענקל? ששמו השני מכלוף? אין דבר כזה. שחור־לבושם ואורח חייהם מונעים מהחילונים להעריך את פועלם גם כשהם ראויים לכך".

על התנהלותו של דרעי סביב מתוה הגז כותב לוי: "כצפוי, דרעי לא זכה כמעט במחמאות על התנהלותו. אם יאיר לפיד, למשל, היה עומד כך בפני דורסנות שתדלני הגז — עניין דמיוני לחלוטין, כמובן — הוא היה נישא על כפיים בחוגים רחבים. אבל דרעי? הוא בוודאי עשה את זה משיקולים נכלוליים, אינטרסנטיים, כתמיד. הוא הרי עבריין לכל ימי חייו, וחוץ מזה הוא מזרחי וגם חרדי".

לוי גם מתייחס בהרחבה למינויו של ליצמן: "חרדי עוד יותר הוא שר הבריאות, לבושו משונה עוד יותר מזה של דרעי וכך גם דיבורו. גם לו אין הרבה סיכוי להערכה על פועלו. זו הקדנציה השנייה שלו בתפקיד. הראשונה, כסגן שר, היתה מרשימה למדי. אבל הוא חסיד גור, הנראה ומתנהג כך, כולל הגרביים המוזרים. כשחולל בקדנציה הקודמת שלו את רפורמת הטיפול בשיניים לילדים, לכל הילדים, התגוללו עליו מיד: הוא דואג לילדי החרדים.

עכשיו, כשהשלים את רפורמת בריאות הנפש, איש כבר לא העז לטעון זאת. ליצמן עורך ביקורי פתע בבתי חולים, מפתיע לפעמים בעמדות ליברליות, כמו ביחס למרשמי הקנאביס, להקפאת ביציות של רווקות ולהפלות של קטינות. עכשיו ליצמן בעיצומה של רפורמת ה־MRI, שיש לקוות שתעלה יפה.

האם יש עוד שר כמותו, המזמין את הישראלים להתקשר אליו בגלל המתנה בתור? ליצמן מינה מנכ"ל מקצועי, הוא חי בסגפנות, רופאים רבים, לא כולם כמובן, מדברים בשבחו, הוא שר פעלתן מאוד ומופקד על השריד האחרון, המתמוטט, של מדינת הרווחה, זו שהיתה כאן פעם ואיננה עוד. שוחריה היו צריכים להריע לו ולעודד אותו".

"אבל לא, ליצמן איננו משלנו. הוא חרדי, והחרדים יודעים רק למצוץ את עטיני הממשלה, לא לשרת בצה"ל, ולהיות פרזיטים. אין חרדים אחרים", כותב לוי בסרקזם בסיום המאמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.