בשירות כרמל: דרעי לחץ – נתניהו נכנע

מי שהתייצב בראש המאבק הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי שפעל לעיכוב העבודות, מחשש לחילול קברים הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והעלה את הנושא.

במהלך הפגישה דרעי ביקש מנתניהו להורות לשר לענייני ירושלים זאב אלקין, לעצור את העבודות עד למציאת פתרון הלכתי שימנע את חילול המערות. נתניהו נכנע והעבודות הופסקו. { הקברים בגילה}

לאחר לחצים כבדים שהפעילו המפלגות החרדיות ובראשם אריה דרעי על ראש הממשלה בנימין נתניהו, רשות העתיקות הפסיקה את העבודות לחפירת מערות קבורה  בפרויקט הבנייה של מנחם כרמל בגילה.

כפי שפורסם בקוקר מערות הקבורה התגלו באזור שמתוכננות בו 708 יחידות דיור חדשות, כמחצית מהדירות מתוכננות למשפחות חרדיות. התוכנית זכתה לביקורת חריפה של הממשל האמריקאי בשל הבנייה מעבר לקו הירוק.

באזור המיועד לבנייה, נמצאו כ–115 פירי קבורה. ברשות העתיקות, מעריכים כי רוב הקברים ריקים או שדודים.

על פי 'הארץ' מי  שהתייצב  בראש המאבק הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי שפעל לעיכוב העבודות, מחשש לחילול קברים הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והעלה את הנושא.

במהלך הפגישה דרעי ביקש מנתניהו להורות לשר לענייני ירושלים זאב אלקין, לעצור את העבודות עד למציאת פתרון הלכתי שימנע את חילול המערות.

לאחר מכן דרעי שוב העלה את הנושא בישיבת ראשי סיעות הקואליציה. "אסור להסכים לאפשרות של חילול מתים חלילה, שהוא עוון חמור", אמר דרעי. "יש כיום פתרונות רבים במקרים כאלה וצריך לוודא שהם ייושמו".

ביום ראשון  ראש הממשלה נעתר לבקשת דרעי והבוקר, אנשי רשות העתיקות הפסיקו לעבוד במקום.

הפשרה שמסתמנת בגילה היא שהיזמים יוותרו על הדירות בקומות הראשונות והבניינים ייבנו על עמודים בשיטת הכיפן כיפין. אלא שהיזמים דורשים ממשרד השיכון שיפצה אותם על כך, אך משרד השיכון לא נעתר לבקשתם. .

"אני ביקשתי מאתרא קדישא ליידע את הרוכשים החרדים, שהם הולכים לגור מעל קברים", אומר יו"ר המינהל הקהילתי בגילה עופר איובי. "אעשה כל מאמץ שלא לפגוע ברגשות של אחרים, ויחד עם זאת, לאפשר את תנופת הבנייה בגילה".

כרמלומה מגיב על כך מנחם כרמל שאצלו רכשו זוגות צעירים חרדים מאות יח"ד? בשיחה עם כתב 'קוקר' אישר כרמל את הפרטים והבהיר כי הבנייה במורדות הר גילה כעת באחריות משרד השיכון בלבד וכי אם זה תלוי בו לא היו מתבצעים במקום עבודות עד לבירור ההלכתי.

בנוגע לשמועות כביכול ניהל מגעים עם 'אתרא קדישא' ואנשי סאטמר שידאגו הם למימון באופן שלא תיווצר בעיה הלכתית, הכחיש כרמל: "לא הייתה אף ישיבה עם אתרא קדישא וסאטמר". והסיף: "אם יהיו בעיות קברים אני לא אבנה על גבי קברים, נכון לעכשיו יש בעיות הכביש שמגיעה למגרשים הוא על קברים, זה חמור מאוד מבחינתי זה מושהה אבל המדינה לא שואלת אותי". אמר כרמל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ל'הארץ' '"בפחות משנה שבה קיימת הממשלה הזו, אריה דרעי הפך נטורי קרתא של הממשלה. הוא מוביל מאבקי שבת, הוא מנסה להחמיר את חוקי הכשרות, ועכשיו הוא פותח במאבקי קברים. קשה לזכור מתי היה פה שר כל כך מחרחר מלחמות דת וקרבות בין יהודים, שר שעשה כל כך הרבה כדי להשניא את היהדות על היהודים. קשה גם שלא להשתכנע שעצמות של מתים מעניינות את דרעי הרבה יותר מפתרון בעיות הדיור ויוקר הדיור של שקופים חיים, אשר לצרכיהם התחייב לדאוג. קשה שלא לראות במלחמת הקברים החדשה שדרעי יזם הצהרת כוונות על הדרך הקנאית והחשוכה שהוא מתכוון לנהל בה את משרד הפנים והנזק שיגרום שם לחברה הישראלית, אם המשרד אכן יועבר לאחריותו".

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.