דרעי מאיים? נתניהו לא מתרגש: "נעביר מחר את התקציב"

למרות קריאות השבר של אריה דרעי על כך שלא יצביע בעד התקציב בשל המחלוקת עם האוצר על מעמ 0, נתניהו נשמע אופטימי בפתח הדיון "מחר אנחנו נביא תקציב לממשלה, תקציב מאוזן ואחראי

לקראת אישור תקציב המדינה מחר בממשלה, הבוקר (ג') התכנס הקבינט החברתי כלכלי לאישור הרפורמות המבניות שיובאו במסגרת חוק ההסדרים.

למרות קריאות השבר של אריה דרעי על כך שלא יצביע בעד התקציב – וזאת בשל המחלוקת עם האוצר על  מעמ 0 בפירות וירקות ומוצרי מזון, נתניהו נשמע אופטימי בפתח הדיון. נתניהו אמר כי "מחר אנחנו נביא תקציב לממשלה, תקציב מאוזן ואחראי. אני העברתי למעלה מתריסר תקציבים בזמן כהונתי כראש ממשלה וכשר אוצר, ואני מכיר תמיד את אותו מצב – לכולם יש דרישות. תמיד הדרישות גדולות ממה שמצוי, אבל בסוף מקבלים את ההחלטות הנכונות – אנחנו נעשה זאת גם הפעם. יהיה תקציב למדינת ישראל, כי אחרת לא תהיה ממשלה למדינת ישראל, והמצב הכלכלי והביטחוני שלנו יידרדר. אני סומך על האחריות הקולקטיבית של השרים והשרות, אנחנו נעביר תקציב מחר בישיבת הממשלה".

 

נתניהו אמר כי "אנחנו מכנסים היום את הקבינט כדי לדון בשורה של רפורמות שהן חשובות גם להפחתת יוקר המחיה – היא יעד מרכזי של הממשלה הזאת – וגם כדי להבטיח את המשך הצמיחה. הורדת יוקר המחיה מתבטאת קודם כל בשורה של רפורמות לגבי הורדת מחירי המזון: 'רפורמת הקורנפלקס' אשר אנחנו מובילים במשרד ראש הממשלה, הנוגעת להרבה מוצרי מזון מרוחב השוק. אנחנו עושים גם שינויים במה שקרוי 'היצע הדיור', להגדיל יותר את מלאי הדירות במדינת ישראל.

 

"בסופו של דבר זו הדרך היחידה להוריד את המחירים. אנחנו עושים דברים בכדי להוריד את יוקר שירותי הבריאות במדינת ישראל, ביטוח משלים, ביטוח פרטי – זה ישפיע על הרבה מאוד משפחות במאות שקלים, זה לא דבר שהוא קטן ערך; ואנחנו נעשה צעדים גם לקידום משק הגז הטבעי שהוא כל כך חיוני. קודם כל בחיבורים של מפעלים לגז, מה הטעם שיהיה גז אם הוא לא מגיע ליעדו?".

 

ראש הממשלה המשיך בדברים כי "הרפורמות שמוצעות כאן נוגעות בכל הדברים האלו וגם בדברים רבים אחרים. אני חושב שישראל השכילה לנתב את הדרך הכלכלית שלה במדיניות שאנחנו מנהיגים שנים רבות, והיא לא נפלה לבורות שנפלו מדינות אחרות, לא רחוקות מאתנו אנחנו חייבים להמשיך לא רק את ההימנעות מהתקלות אלא גם את הטיפוס לפסגות. והתקציב, ומה שאנחנו עושים כאן בקבינט היום, נועדו להשיג את היעדים הללו – המשך צמיחה והמשך הפחתת מחירים".

למרות הדברים, דרעי שב  ומאיים כי לא יתמוך בתקציב חרף הדברים של ראש הממשלה.

במקביל, שר האוצר משה כחלון הוסיף כי "כפי שאמר ראש הממשלה, אנחנו מגישים היום רפורמות לקראת התקציב של מחר, רפורמות משמעותיות באמת. אני חושב שבשנים האחרונות לא ראינו רפורמות בהיקפים ובעומק הזה. כפי שאמר ראש הממשלה, יש לנו רפורמות בתחום הבנקאות הפיננסי, יוקר המחיה, מזון, הסרת חסמים, הסרת מכסי יבוא שהכבידו מאוד ומכבידים מאוד על הצרכנים במדינת ישראל. אין לי ספק שאנחנו נקבל את התמיכה של השרים, כי זה, אני באמת חוזר שוב על הדברים של ראש הממשלה, תקציב חברתי ואחראי, אחראי וחברתי, שבאמת שם את האדם במרכז, שם את האזרח במרכז, לצד אחריות לצמיחת משק, ליצירת מקומות תעסוקה, לצמצום פערים, לקירוב פריפריה למרכז, גם בתחום התשתיות, גם בתחום הדיור וכמובן בתחום החינוך".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.