דרעי מציב תנאים: " לא אשמש כחותמת גומי"

לקראת הכרעה: דרעי מציב לנתניהו תנאים לאישור הסכם הגז – השיווק יעשה בנפרד, למדינה אופציה לבטל את ההיתר לאחר 10 שנים

 

שר הכלכלה אריה דרעי  שהתעקש בתחילה על תיק הפנים, נמצא כעת בצומת דרכים של אחת העסקאות הגדולות ביותר במשק.  מכיוון שהממונה על ההגבלים העסקיים דיוווד גילה, התפטר לפני כחודש במחאה על 'שוד הגז' אריה דרעי הוא זה שיצטרך לחתום על ההסכם עם יצחק תשובה ומנהלי חברות הגז.

דרעי מפגין שרירים ובמכתב ששלח היום (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו הוא מודיע  באילו תנאים יהיה מוכן להפעיל את סמכותו בהפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים לאישור הסכם הגז.

 

דרעי מפרט במכתב ששיגר לנתניהו את השתלשלות הארועים עם חברות הגז,  "הובהר לי כי הממונה על ההגבלים העסקיים לא תמך בהצעה שהוצגה לחברות במהלך חודש אפריל. ואכן, ימים ספורים לאחר הקמת הממשלה, פנה אלי הממונה וביקש לסיים את תפקידו.

"משכך, לא נותרה בידי הצוות הממשלתי ברירה אלא לפנות אלי במטרה שאפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, סעיף פטור אשר מעולם לא נעשה בו שימוש עד עתה והוא שמור למקרים קיצוניים בלבד.

נוצר מצב אבסורדי בו שר הכלכלה נדרש לפטור הסכם כובל משיקולים של מדיניות חוץ או ביטחון, וזאת מבלי שמדובר בנושא שבסמכותו או אחריותו.

"למרות כל האמור, נכנסתי לנושא בשבועות האחרונים במטרה ללמוד אותו לעומק. אדגיש כי אין בכוונתי לשמש כחותמת גומי, וגם אם אדרש להפעיל סמכותי, אעשה זאת אחרי שאעמיק בפרטים ואשמע את עמדות ודעות חברי הכנסת והציבור כולו.

 

דרעי מציב שורה של תנאים שלדבריו, "כל עוד מתווה ההסכם לא כולל התייחסות מפורשת לתנאים אלו, אין בכוונתי להתחיל לבחון שימוש בסמכות המוקנית לי":

התנאי הראשון הוא  לוח זמנים קצר למכירת כריש ותנין – שנה וחודשיים ועוד ארבעה חודשים תחת נאמן לכל היותר.

בנוסף מבקש דרעי להקצות לוח זמנים מוגדר למכירת זכויות דלק במאגר תמר ולדילול זכויות נובל אנרג'י – 6 שנים עם ארכה אפשרית של שנה.

עוד דורש שר הכלכלה כי פיתוח מאגרי תנין וכריש, בין אם דרך קיצור חוזים, הבטחה של חלק מהכמות בשוק, סיוע בפיתוח ועוד. לדברי דרעי, ללא צמצום הסיכון העסקי של הרוכש הפוטנציאלי לא יפותחו מאגרים אלו ולא תהיה תחרות בשוק.

בדרישות דרעיף  פיתוח מאגר לוויתן והנחת צינור גז נוסף לחוף.  דרעי דורש בנוסף השיווק יעשה בנפרד, עם אופציה של המדינה לבטל את ההיתר לאחר 10 שנים.

עוד דורש דרעי  חיבור מפעלים לגז טבעי  ואף שמחיר הגז הטבעי – יותנה בכך שהמחיר ההתחלתי סביר ותואם את הנעשה בעולם, וכי למשק הישראלי יהיה ביטחון כי עד אשר תהיה תחרות במשק, יציבות המחיר תשמר והמחיר לא יעלה בצורה בלתי סבירה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הרב אריה צריך מותניים רחבות כמו שלך והרבה חוכמה שהקדוש ברוך הוא חנן אותך האם ישי הילד היה מסוגל היום להיתמודד עים סוגיה כל כך מסובכת דבר זה ממחיש את ההבדל הגדול בניכם הרב אריה בהצלחה

    צדק |
    הגב