פשרת הליב"ה: – כך מכר דרעי את מוסדות החינוך ללפיד -כל הפרטים

נכנעים ללפיד: "יו"ר ש"ס, אריה דרעי ושר האוצר יאיר לפיד, הגיעו הערב (שני) לסיכום כי הקיצוץ המתוכנן ברשת מעיין החינוך התורני ובמוסדות החינוך העצמאי לא יובצע כמתוכנן אולם רשתות החינוך יאמצו את תוכנית הליב"ה בעתיד.

בהודעה ששיגר דוברו של  דרעי יעקב בצלאל נמסר  כי "הורדת הקיצוץ על ידי שר האוצר, היא תחילתה של הידברות שחשובה ונחוצה מבישיבות ההסדר ובישיבות הגבוהות הציוניות  לנוכח הגזירות הכלולות בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים הצפויים להיות מאושרים היום בממשלה"

מקורבי דרעי מיהרו להוציא הודעה מאוחר יותר כי שי פירון  היה שותף אף הוא להסכם על הורדת הקיצוצים.

מה עומד מאחורי ההסכם? מבחינה ראשונית של ההסכם  – ניתן להסיק כי החרדים נכנעים לתכתיבי הליב"ה שהציב השר פירון לפתחו של דרעי,  החרדים יקבלו את תכתיבי לפיד ההחלטה תידון מחדש לאחר שמשרד החינוך יקים במהלך שנת הלימודים הקרובה מערכת חינוך ממלכתית חרדית.

פירון מסר הערב, כי "החלטה זו מצטרפת לשורה של החלטות היסטוריות וביניהן חיוב לימודי ליבה לתלמידים, ביטול חוק נהרי ועוד. שר החינוך הוסמך להגיש חוק ליבה מקיף תוך שישה חודשים. ההסכם עם יו"ר ש"ס אינו פוגע בתכנית להפעלת לימודי ליבה בכלל מערכת החינוך".

מ"יש עתיד" הבהירו את פרטי ההסכם ואמרו  מדובר "בפעם הראשונה", מאז קום המדינה שהחרדים מוכנים לקבל את מרות משרד החינוך ולהיות כפופים לכל חוזר ולכל הנחיה. הם התנגדו במשך כל השנים, וכעת זה מהלך היסטורי".

גורמים נוספים ביש עתיד ציינו באוזנינו כי, "דרעי מכר את הציבור החרדי, זו חגיגה".

יש לציין כי דרעי נראה בחודש האחרון מסתודד עם לפיד במליאת הכנסת, היחסים החמים בין השניים הובילו לפריצת הדרך ולהתקרבות בין לפיד לדרעי.

יש לזכור  כי  דרעי הביע תקווה כי שיתוף הפעולה עם לפיד ימשך  בעתיד – בכך הוא חושף את האמת מאחורי הקלעים .

השאלות שנותרו פתוחות : האם ישנה הסכמה שבשתיקה מצד האחות הקטנה (יהדות התורה)  של ש"ס לקבל את מתווה דרעי?, והאם חברי הכנסת של "דגל התורה"  ואגודת ישראל יזעקו מעל גבי במת הכנסת וביטאוני התנועה כנגד הסכם הליב"ה שרקם דרעי עם לפיד ופירון? לא ברור, מה שכן, דרעי  הצליח בשבוע אחד בשבתו על כס היו"ר לרקום מהלכים ולהביא להסכמה שעשויה להציל את מוסדות החינוך החרדים, ועל דה אמר  הגר"ע יוסף,"מה שדרעי עשה בכמה שנים – לא עשו  "כל" חברי הכנסת של "אגודת ישראל" במשך 50 שנה ".

 

 

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. מה הפלא? דרעי מסוגל למכור גם את אמא שלו בשביל שררה וכסף זה לא סוד

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב