דרעי רתח בישיבת הממשלה: "שלא תעזו לתקוף את עיראק"

הלילה לפני 27 שנים נקראו אזרחי ישראל להיכנס לחדרים ולאטום אותם תוך כדי חבישת מסיכות הגז שחולקו לתושבים. משרד הביטחון חושף היום את חילוקי הדעות בין השרים

27 שנים חלפו מאז פרוץ מלחמת המפרץ. הלילה לפני 27 שנים נקראו אזרחי ישראל להיכנס לחדרים ולאטום אותם תוך כדי חבישת מסיכות הגז שחולקו לתושבים.

כולם זוכרים את האימה מפני הלא נודע עת הישמע אזעקת "הנחש צפע", אך היום (חמישי) חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון את המחלוקות בין שר הביטחון דאז משה ארנס, שהאמין כי יש להגיב כדי לעצור את הירי לישראל, לרמטכ"ל דן שומרון, שתמך בהבלגה.

בעוד שרים רבים תמכו בתקיפה, השר אריה דרעי. הביע התנגדות לתקיפה. בישיבת ממשלה מתוחה שהתקיימה בשבת אמר דרעי: "מישהו יחשוב שעם ישראל נחלש בגלל שלא הגבנו? ההיפך. כולם יגידו 'היהודים ממזרים. חוטפים ושותקים בשביל שיהיה קל לחסל את סדאם חוסיין'. מה קרה לכם? מי לוקח אחריות לשלוח בנים לשם להרוג אותם? על מה? איזהו גיבור הכובש את יצרו".

ארנס, שהיה שר הביטחון כבר הורה לאמריקנים לאפשר לישראל לתקוף בעירק בתגובה לירי: "שומרון הציג את הפעולה, אני זוכר את זה כמו את היום. גם תמרי היה שם, ואני לפני שאישרתי, שאלתי את תמרי מה הוא אומר והוא אמר לי שזה בסדר, 'כן נעשה את זה'. אמרתי, 'בסדר, אני מאשר'. שומרון לא אמר לי שהוא לא מאשר".

ארנס שנסע יחד עם אהוד ברק לארה"ב סיפר כי אמר לנשיא בוש בפגישה אתו: "'הטיל הבא יכול לגרום לאבידות קשות. הטיל הבא יכול להיות כימי. אנחנו לא יכולים להמתין יותר, ולכן אני מבקש ממך להגיע לתיאום ואנחנו נצא לפעולה'. הוא היה די כעוס, אומנם מנומס, אבל די כעוס. 'מה, אתם יכולים לעשות משהו שאנחנו לא יכולים?'. אני לא רוצה להיות חוצפן ולהגיד לו 'כן, כן, אנחנו יכולים'. אמרתי לו שאנחנו נפעל אחרת. גם לא רציתי לחשוף בפניו את התוכנית שלי אז אמרתי: 'נפעל אחרת ואנחנו חייבים לעשות את זה'".

ארנס סיפר כי גם התנגד לחלוקת המסכות: "התנגדתי לחלוקת המסכות. קודם כל, לא היו לנו מספיק והייתה בעיה לחלק לחלק (מהאזרחים) ולחלק לא", אמר. "מי שגרם לחלוקת המסכות היה דוד לוי. דוד דיבר על זה גם בתקשורת וגם בממשלה, אמר ששר הביטחון מסכן פה את החיים של התושבים והאזרחים ושאנחנו נשאר חשופים ויהיה פה נשק כימי. זה היה חלק מ

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. סאדאם

    שוב שקר מי שמנע את ההתקפה זה היה ר' אליהו ישי אריה דרעי היה רק בן 29 ואלי היה כבר אז בגיל 23 אלי ישי בגימטריא סאדם חוסיין עם הכולל ולמה כי הוא גרם שיהרגו את סאדם ולא אריה דרעי

    יוחאי דנינו |
    הגב