דר שטירמר או מאקו / יוני קדם

כוחו של שיתוף: היום בבוקר פתחתי את אתר 'מאקו', אתר חדשות מוביל ואובייקטיבי, לכאורה, ופתאום ראיתי את הכותרת הבאה: "סוף לשיחות החינם של החרדים על חשבון הציבור". מה גרם לאתר לחזור בו מהכותרת?

כוחו של שיתוף: היום בבוקר פתחתי את אתר 'מאקו', אתר חדשות מוביל ואובייקטיבי, לכאורה, ופתאום ראיתי את הכותרת הבאה: "סוף לשיחות החינם של החרדים על חשבון הציבור", למען ההגינות יש לציין שהכתבה פורסמה במקור באתר 'דה מרקר', אך ב'מאקו' הוסיפו את הכותרת ה'שטרימראית' משהו.

לומר לכם את האמת? קצת התבאסתי, אני רואה שהייתה לי הזדמנות לקבל שיחות חינם, על חשבון הציבור כמובן, מה חבל שבג"ץ הפסיק את ההנאה הזו, כל כל כעסתי על בג"ץ, לרגע שקלתי לקנות d9.

הכותרת באתר 'מאקו' לפני
הכותרת באתר 'מאקו' לפני

הסיפור האמיתי- מתברר, לא מיניה ולא מקצתיה, מדובר בסך הכל בהחלטה של בג"ץ שהחליט לסגור את קווי התוכן, שרובם של הציבור החרדי, ההחלטה באה מכיון שקווי התוכן מוצעים בחינם ללקוחות, המימון על כך מגיע מחברות הסלולר, ומבוסס על דמי הקישוריות, עד להנהגת הרפורמה בסלולר דמי הקישוריות מומנו על ידי הלקוחות, ששילמו על כל דקה לחברות הסלולר, הכסף שהלקוחות שילמו, התחלק בין הספקית למפעילת השירות, שהיתה מקבלת את דמי הקישוריות. לקוחות שהשתמשו בשירותי תוכן במשך זמן קנו למעשה את השירות הזה בכסף, דרך התשלום עבור זמן השיחה ("זמן אוויר"). מכיוון שחברות הסלולר בישראל עדיין מחויבות לשלם דמי קישוריות כשהשיחה עוברת לרשת אחרת או לספק אחר, ומכיוון שמאז 2012 הן כבר אינן גובות מהלקוחות תשלום על־פי דקת שיחה, העלות הזאת מושתת למעשה על כלל הלקוחות של החברות, בימים האחרונים בג"ץ החליט לסגור סופית את קווי התוכן האלו.

מכיון שישנם הרבה קווי תוכן בציבור החרדי, הפכו את זה ב'מאקו' להתעלקות של הציבור החרדי ולזה שהחרדים מקבלים שיחות חינם על חשבון כלל הציבור, למה לא? אם אפשר להסית ולכתוב כותרת מפוצצת אז מה יהיה רע בקצת הסתה? אז נכון שבימים האלו מדברים בתקשורת על "קבלת האחר" ועל זה שההסתה הורגת, אבל היי, מדובר על כולם, הערבים, האתיופים, הלהט"בים, אבל לא על החרדים, עליהם אפשר לכתוב איך שרוצים, הם שק החבטות הלאומי.

אז כעסתי קצת, וצילמתי מסך מהכותרת הדוחה הזו, פירסמתי בדף הפייסבוק שלי, הפוסט צבר כמה שיתופים, בין היתר בדפים הפופולריים "ישיבשערים מצייצים" ו"דוסים", ואכן, לאחר כמה שעות השתנתה הכותרת של הכתבה ב'מאקו' ל:"בג"ץ החליט, קווי התוכן החרדים ייסגרו בעוד שבועיים", כותרת די אובייקטיבית, לכאורה.

הכותרת באתר 'מאקו' אחרי
הכותרת באתר 'מאקו' אחרי

קצת שמחתי שהפוסט שלי (ושל שאר אלו ששיתפו את הפוסט) פעל את פעולתו, זה מראה עד כמה הציבור החרדי יכול בכוח האחדות והשיתוף להסיר הסתה ושנאה על מגזר שלם, שאפו!

אבל אני שואל, מתי יגיע מצב שבכלי התקשורת יתייחסו אל הציבור החרדי כשווה בין שווים? מתי לא נצטרך לשתף ולמחות ולהתקשר כדי שישנו את המילים הדוחות שכותבים עלינו יום יום?

מתי יגיע יום בו התקשורת תדע להתייחס גם לחרדים שמגרדים דם ועצמות מהכבישים ומזירות הפשע השונות, לחרדים שרצים לכל אדם מבוגר שקיבל אירוע לב ומצילים את חייו?

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גם הכותרת השניה לא בסדר. לא מדובר על קווי תוכן של החרדים!!
  מדובר על קווי התוכן בכלל!! (ישנם הרבה קווי תוכן של תועבה! משם בכלל התחיל הרעיון!)

  יהודה |
  הגב
 2. מתי יגיע הזמן שאנו החרדים נתבע את האתרים האלו תביעה ייצוגית רק כך הם יבינו.

  יוסי |
  הגב