האגודה לזכויות האזרח – העוני גדל, הגזענות נמשכת

דוח מצב זכויות האדם לשנת 2013, מתפרסם היום (א'), על ידי האגודה לזכויות האזרח בישראל והוא משרטט תמונת מצב עגומה.

חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח אומר על ממצאי הדוח הקשים המפורסמים לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי כי "הדוח השנתי הוא תזכורת לכך שעוד רבה המלאכה לשיפור ההגנה על זכויותיהם של בנות ובני האדם בישראל" הוא טוען כי "בכוחות משותפים, בידינו לשנות את המצב, לא רק להיות נשואי הפגיעה בזכויות, אלא גם מחוללי השינוי".

הדוח  מדווח על כך, כי קיצוץ קצבאות הילדים גרם לעשרות אלפי ילדים להיכלל בהגדרה 'מתחת לקו העוני'.

הקיצוץ החד בקצבאות הוא הגורם להוספת עוד כ-35,000 ילדים אל מתחת לקו העוני, דבר שמקטלג את ישראל כבין המדינות הנמוכות ביותר בסכום הקצבאות לילדים.

רק בשלוש ממדינות ה- OECD קצבת הילדים נמוכה מזו שבישראל. גובה הקצבאות אינו מתבסס על מחקר או פרמטרים ענייניים כלשהם, אלא ניתן באופן שווה לכולם.

עוד מתברר השנה, במענה לשאילתא של האגודה לזכויות האזרח, כי גם גובה כל קצבאות הקיום  בישראל, ובראשן הבטחת הכנסה, נקבע באופן שרירותי, ללא התאמה לסטנדרטים של קיום בכבוד.

הדוח חושף כי כמעט 20% מהזקנים בישראל נמצאים מתחת לקו העוני. זאת לאחר שבעקבות הבחירות האחרונות, רשימת יוזמות לשיפור מצב הקשישים, שהונחו על שולחנה של הממשלה הקודמת, הוכנסו למגירה. כגון, תכנית לטיפולי שיניים חינם לקשישים מעל גיל 65 והרפורמה באשפוז הסיעודי.

בתוך כך, מציינים באגודה לזכויות האזרח כי מספר הזקנים העניים ירד בהשוואה לשנים קודמות.

הדוח מגלה כי 1000 משפחות לפחות מנותקות מדי חודש מהמים, בגלל מחירם הגבוה ומערך הגבייה הבעייתי, של הרשויות.

בעניין הגזענות בישראל, חושף הדוח על ידי מחקרים שונים, סקרים ופסקי דין שהובאו בדוח כי קיימת אפליה בשכר ובסיכויי הקבלה לעבודה של נשים לעומת גברים, ערבים לעומת יהודים, וספרדים לעומת אשכנזים. קבוצות מופלות נוספות הן משרתי מילואים וחרדים.

 

תמונה ראשית- פלאש 90

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.