האדמו"ר מנובומינסק: "מוטב היה שהמכתב לא נכתב"

חוזר בו: האדמו"ר מנובומינסק נשיא מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל באמריקה, שיגר מכתב הבהרה שבו הוא חוזר בו מחתימתו הראשונה על מכתב רבני ארה"ב על גזירת הגיוס בישראל.

יממה לאחר עצרת הרבבות של חסידות סטאמר בברוקלין,  הקרב על התודעה הציבורית בין דגל התורה – לחסידות סטאמר הולך ומתעצם.

האדמו"ר מנובומינסק נשיא מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל באמריקה, שיגר מכתב הבהרה שבו הוא חוזר בו מחתימתו הראשונה על מכתב הרבנים שעליו היו חתומים רבני לייקוד, בו הם הפנו מספר תהיות לגבי בעיות הגיוס בארץ הקודש.

לקראת עצרת הגיוס, החתימו עסקני סטאמר והפלג הירושלמי את רבני לייקווד והאדמו"ר מנובומינסק, שמצוי בקשר טוב עם עם מרן הגראי"ל שטיינמן.

בעקבות החתימות, רבני ועסקני דגל התורה החלו להפעיל מכבש לחצים במטרה למנוע את השתתפותם של רבנים בעצרת, דבר שהיה פוגע בקו הבני ברקי, רוב הרבנים אכן חזרו בהם, למעט מספר רבנים ליטאים שאכן השתתפו בעצרת בהם הגר"א שכטר.

הבוקר, יממה לאחר העצרת הגדולה בארה"ב של חסידות סטאמר, האדמו"ר מנובומינסק נשיא המועצת בארה"ב מבהיר כי חזר בו מתמיכתו בעצרת, לאחר שהוברר לו כי הדברים ששמע אינם נכונים.

"כבוד מעלת ידידי הגאונים המפורסמים מוה"ר גרשון אדלשטיין שליט"א ראש ישיבת פוניבז', ומוה"ר דוב לנדו שליט"א ראש ישיבת סלבודקה", פתח את מכתבו שהתפרסם הבוקר (שלישי) בעמוד הראשון של עיתון 'יתד נאמן', וזה לשונו.

"אחר דרישת שלומכם הטוב בכל הכבוד כראוי, יקרת מכתבכם הגיעני וקראתיו בכובד ראש, לאחר ישוב הדעת על כל המתרחש בזמן האחרון ועל האחריות הכבדה שנושאין גדולי התורה בארה"ק לשמור את משמר קודשנו, נוכחתי לעצמי כי מוטב היה שלא נכתב ולא נשלח כל המכתב שנשלח מפה.

"והדבר מובן מאליו כי אין ראוי לדון בזה אלא רבותינו שבאה"ק שליט"א אשר אליהם נשואות עיני כל ישראל, ורק לפניהם גלויים וידועים כל הפרטים. והנני חוזרני בי מחתימת ידי עליו.

"ואני תפילה כי חפץ ה' בידכם יצליח לכלכל את הציבור הנאמן לה' ולתורתו בהשכל ובדעת ובתעצומות עוז ולהביא ברכה אל כל בית ישראל.

הוא חותם את מכתבו, "כעתירת ידידכם המצפה לישועה ורחמים. יעקב פרלוב".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. השאלות

  הוא לא חוזר בו מהשאלות הנוקבות,
  רק כותב שהוא לא היה צריך להתערב.

  יעקב |
  הגב
  • שימו לב ל-3 דברים להבין לעומק

   שימו לב ל-3 דברים להבין לעומק

   1. הוא בכלל לא כותב שאין גזירה רק שהוא לא היה צריך להתערב. בגלל שיש גזירת הגיוס בפועל.

   2. אם זה מה שהוא הסכים לכתוב אחרי הטרור שהוא עבר בשבועיים האחרונים, זאת אומרת שהוא סבור שהגזירה חמורה ביותר.

   3. על אף הלחצים הכבדים על שאר החותמים, אף אחד מהרבנים לא היה מוכן לחתום אפי' על מכתב מתון כזה. והוא רק דעת יחיד.

   שימו לב ל-3 דברים להבין לעומק |
   הגב