האדמו"ר מסטאמר על מסע האדמורי"ם: "מי שמקבל תקציבים לא יתפלא למה מגייסים"

 במוצאי שבת התייחס האדמו"ר מהרי"י מסאטמאר למסע האדמורי"ם חברי מועצת גדולי התורה. אלפים השתתפו במוצ"ש בדינר חגיגי בעיר קרית יואל לקראת יובל העשור של הקמת המוסדות בעיר שמכיל כהיום 3000 תלמידים ותלמידות כ"י.

דרשתו של האדמו"ר שנחשב כאבן היסוד בכל שנה לתושבי העיר ובו נאמרים ענינים העומדים על הפרק. בשנה זו התייחס האדמו"ר לחומר האינטרנט, כידוע לחסידי סאטמאר שהאדמו"ר אינו מפספס אף דרשה שבו הוא לא עומד ומתריע בחומרת האינטרנט, ודורש מחסידיו בתוקף שיהיה לכל אחד מסנן של וועד למשמרת שנתייסד ע"י הקהילה. כמו"כ דיבר הרבי בגנות קבוצות הוואצאפ ששולחים שמה איש לרעהו כל דברי הבל ורוח ליצנות וניבול פה וקשורים אליהם ככלב, מי שמחובר לקבוצות אלו נעשה מגושם ונמחק אצלו הרגש של קדושה שצריך להיות אצל כל יהודי. זה בבחינת וילכו אחר ההבל ויהבלו, זה מפחית את ערכם של יהודים יראי שמים.

לאחר שעה ארוכה שדיבר בגנות הטכנלוגיה, עבר לענינים הבוערים ביותר, גזירת הגיוס ומסע האדמורי"ם בשבוע הבא לארה"ב. והתחיל באמרו: "הרבי זי"ע הויואל משה אמר פעם שיבוא יום שיהודים חרדים לא יכלו לגור בארץ ישראל. בשעתו היה נראה כגוזמא, ובפרט ברבות השנים שנתרבו המפלגות החרדיות והם לקחו חלק בממשלה וגם נעשו שרים, היה נראה כביכול שהמצב נעשה טוב יותר לחרדים. אבל בימינו אלה רואים שאפילו המפלגות החרדיות שתמכו כל השנים בממשלת הכפירה, גם הם אומרים שזה שעת שמד וההמשלה רוצה לעקור את התורה כולה ולהעביר על הדת כל יהודי".

והמשיך האדמו"ר "בעוה"ר הם עצמם (המפלגות החרדיות) הביאו לכך שיהיה המצב כ"כ קשה ע"י שלקחו חלק בממשלה במשך השנים, וכמו פרעה שהתחיל לעבוד את בני ישראל במצרים היה בפה רך, בתחילה הוא שילם כסף בעבור העבודה ורק לאחר כן הוא שיעבד את בני ישראל בגוף ונפש. על זו הדרך נוהגים גם הרשעים בארץ הקודש, הם משכו את החרדים לתוך הממשלה ושילמו כסף רב בעבור הישיבות והכוללים, ועכשיו הם רוצים כבר לקחת את כל בחור חרדי לצבא שהוא המרידה במלכות שמים הגדול שיש".

 מתוך כאב לבו של האדמו"ר ומתוך ידיעה ברורה על כל הנעשה בארץ המשיך: "החרדים בארץ ישראל חיים בפחד עצומה, הם חשבו שהממשלה לא ילחם נגד כל הציבור החרדי, ולא יאסרו בחורים במאסר. אבל כואב הלב לראות שכבר נכלאו כמה בחורים, וכהיום יום מגיע מכתבי גיוס לכל בחורי הישיבה המגיעים לגיל הגיוס. אין עצה אחרת מלבד למסור את הנפש על זה". כאן עבר לאלו הנוהגים בפשרות בנוגע להתייצבות בצבא "אין כיום ספק שאם לא היו מקבלים לפני כעשר שנים את הפשרה עם הנחל החרדי כהיום לא היה הממשלה מעיז לגייס את כל בחורי הישיבות לצבא. הם שעשו את הפשרות אשמים בכך שהמצב היום הגיע לאן שהגיע. אפילו כהיום יום הפשרנים אומרים שלא ימחו ברחובות נגד הממשלה, רק יתייצבו בקריאה ראשונה, ואומרים שהמוחים הם אשמים שהממשלה רוצה לגייס את הבחורים.

 "שמעתי שיש כמה מנהיגי ישראל בארץ ישראל שחושבים להגיע לארה"ב למחות נגד גזירת הגיוס. מובן הדבר שיש תועלת גדול בענין של לך כנוס את כל היהודים שידעו חומר הענין של הגיוס ויבינו שצריכים למסירת נפש נגד הגזירה. וברור הדבר שכינוסים של אלפים ורבבות חרדים יתנו את החיזוק הנדרש להעומדים בראש המערכה, ולהבחורים ואברכים שהולכים לכלא. ובאמת מוטל עלינו חובה לצאת לרחובות בכל העולם כולו למחות נגד מזימת הרשע של גזירת הגיוס, אבל נשאלת קושיא עצומה, האיך שייך לעשות הפגנה בפני הגוים בזמן שאלו בעצמם הם חלק מהממשלה, ולוקחים מהם כסף? למה שהגוי יבין שהחרדי שנהנה בכל תקציבי הממשלה והוא חלק ממהמשלה, יש לו נציגים בכנסת, יהיה לו דין אחר מחילוני? וזה באמת מה שהממשלה דורשת מהחרדים, שוויון בנטל. ממילא הערליכע אידן שאין להם חלק ונחלה בממשלה הציונות ולא מקבלים כסף מהם מובן הדבר בפני הגוי שהוא לא מחויב לצבא וכשהם מוחים בפני הגוים זה עשוי לעשות רושם, אבל אלו הנהנים מכל הטבות של המדינה למה שלא יתגייסו?!" "הגיע הזמן לעשות חשבון הנפש אמיתי שהתקציבים שמקבלים מהממשלה הוא הגורם לכל הגזירות, זה מביא שנאת הדת שידרשו שינוים בעניני חינוך וכדומה. לפני כשבועיים ביקר אצלי אחד מראשי החינוך העצמאי, ואמר לי שהגזירות על החינוך נעשות קשות בכל יום, ויש כמה מוסדות שקיבלו עליהם את השינוים כדי לקבל התקציבים המלאים, והמשיך ואמר שבהלימודים שהממשלה דורשת שילמדו אם החרדים לא יהיה להם בעי' לגייס תלמידי הישיבה, הבחורים ירצו ללכת מעצמם רח"ל!. שאלתי אותו למה לא אפשר לתקצב את כל המוסדות ע"י נגידים ונדיבים מכל העולם, הלא יש כסוף ברחוב החרדי ויכולים בלי ספק לתקצב את כל המוסדות מכסף טהור. הוא ענה לי שנכון הדבר שיכולים ע"י נדיבים לתקצב את המוסדות, אבל כבר קשה להם הדבר לפרוש. מתוך נהמת ליבו ביקש "עכשיו שמגיע משלחת כה חשוב של מנהיגי ישראל שיעוררו את הנדיבי עם שאין ברירה אחרת אלא שהם יתמכו בהמוסדות ולבנות בנינים לתורה רק מכספם, ובזכות זה יזכו לעמוד בכל הגזירות בעזרת השם יתברך.

צילום: הציבור החרדי

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ומאיזה כסף לדעת כבוד הרב סללו תשתיות בבית שמש? לא מכסף של משרד השיכון?
  והחסידים שלך לא לוקחים בסתר קצבאות ילדים? וכשהיו סכומים הגונים בקצבאות בזכות הלפרט גם אז צעקת שאסור לקחת כסף של המדינה? וכשיולדת של סאטמר הולכת לבית חולים אתה משלם או ביטוח לאומי? וכשצריך ח"ו ניתוח מי משלם כספי מס בריאות או סטמאר?

  יוזף |
  הגב
  • תבדוק קודם את עצמך הבעיה לקחת תקציב זה בעיקרון על חינוך

   רררר |
   הגב