האופוזיציה צוהלת: חוק של הקואליציה הופל (וידאו)

האופוזיציה חוגגת: חוק "חזקת הגיל הרך" שזכה לתמיכת הממשלה נפל במליאת הכנסת בפער צמוד של 42 מתנגדים מול 41 תומכים. {צהלות האופוזציה}

דרמה במליאת הכנסת: בתום דיון סוער נדחתה בקריאה טרומית הצעת חוק הורים וילדיהם, התשע"ה–2015, של חבר הכנסת יואב קיש, שזכתה לתמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה ולמרות זאת נדחתה במליאה ברוב של 42 מתנגדים ו41 תומכים בלבד.

לאחר ההצבעה אמרה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל: "זו תעודת עניות לקואליציה וכדאי שתחפשו כבר קואליציה אחרת. תתביישו לכם. ולאופוזיציה אני אומרת, אולי ניצחתם במערכה הזו אבל הצעת החוק הממשלתית בנושא תעבור בכל מקרה."

 

יוזם ההצעה ח"כ יואב קיש הציג את ההצעה לפני ההצבעה ואמר: המציאות השתנתה מאז חקיקת החוק, יותר מחמישים שנה חלפו והגיע הזמן לתקן. חשוב לציין שאין הורה עליון, ההורים שווים הם, וכל זאת לטובתו של הילד. הרשויות יצרו פרשנות עצמאית שפוגעת בשוויון ההורי ופוגעת גם בילדים. את חזקת הגיל הרך חייבים לבטל. אני יודע שיש בקואליציה דעות שונות, אנחנו נשב יחד ונפתור אותם. במלחמת המינים כולם מפסידים ואת המחיר משלמים הילדים.

השרה גילה גמליאל השיבה בשם הממשלה: מדובר בחוק מהפכני שהגיע הזמן לחוקק אותו. כשרה לשיוויון חברתי אני לא אתן יד לעוולה שניתנן בגלל שיש עוולות אחרות נגד שנים. אחד מכל שלושה זוגות מתגרשים, אתן גוזרות עוני על האבות בגלל חוקים ארכאיים שעבר זמנם מן העולם. מה עונשם של האבות שבמקרה הזוגיות שלהם לא צלחה? יש לכם סמכות לטעון שמישהו הוא אבא סוג ב'? זה שאני פמיניסטית מוצהרת, זה לא סותר את העבודה שהצדק צריך להיעשות.

לאורך כל הדיון נשמעו קריאות רבות נגד ההצעה מצידן של חברות כנסת רבות. ח"כ זהבה גלאון אמרה: "די מדהים לשמוע את מי שממונה על השוויון המגדרי, נותנת לגיטימציה לפגיעה בילדים. מי כמוכם יודע שבהצעה הזו אתם נותנים לגיטימציה למתקפה נגד שנים, ומי כמוכם יודע שאין שיוווין במערכת הנישואין ונשים נסחטות והדבר היחיד שנותר להם זו חזקת הגיל הרך. מה שאתם מציעים זה לפגוע גם בנשים וגם בילדים. השופטת שעליה אתה מסתמך כתבה מאמר נגד הצעת החוק שלך, אתה מתעלם לחלוטין מיזה שאין שוויון בין נשים לגברים."

 

ההצעה מבקשת לבטל את מרבית הוראות הפרק העוסק בהורים ובילדיהם הקטינים בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב–1962, ביניהן חזקת הגיל הרך, ולהחליפן בחקיקה חדשה שתסדיר את מערך הזכויות והחובות ביחסים של הורים וילדיהם הקטינים, בהתאם להמלצות שתי ועדות ציבוריות: בראשות השופטת סביונה רוטלוי ובראשות פרופ' דן שניט. ההצעה מגדירה את עקרון טובת הילד כשיקול ראשון במעלה בהחלטות משפטיות הקשורות בילדים וקובעת את אופן שיתוף הילדים בהחלטות הנוגעות להם. כמו כן, ההצעה קובעת שורת הוראות בדבר זכויות שונות וחובות של ילדים והוראות בדבר אחריות ההורים לילדיהם.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "ענייני הילדים אינם יכולים אפוא להיגזר עוד מזכויות ההורים כאפוטרופוסים טבעיים של ילדיהם, כפי שקובע סעיף 14 לחוק הכשרות המשפטית. על פי התפיסה החדשה מרכז הכובד עובר להכרה בילד כבעל זכויות ייחודיות, לגדול ולהתפתח כאדם עצמאי, דבר שבא לידי ביטוי בפרט בחובה לשתף את הילד בתהליך קבלת החלטות בעניינו. עסקינן אפוא, בשינויים ערכיים ומוסריים משמעותיים –  שכוללים גם מעבר טרמינולוגי ממונחי חובות וזכויות הוריות שבחוק הכשרות המשפטית (סעיף 15) למונח אחריות הורית – אשר טומנים בחובם הטמעה של תפיסה נורמטיבית חדשה אודות מהות היחסים בתוך המשפחה כבסיס לכל הסדר משפטי בעניינים שבין ילדים והוריהם.

 

 

 

בברכה,

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.