צפו: המטמון ההיסטורי שגילתה כתבת חדשות 2 בעליית הגג (וידאו)

כתבת חדשות 2 עמליה דואק, החליטה לעשות סדר בארון הישן בדירתה השכורה בת"א. היא גילתה שם את הארכיון של הדייר הקודם, יחיאל קדישאי ז"ל, מזכירו המיתולוגי של מנחם בגין. צפו בפריטים ההיסטוריים

כתבת חדשות 2 עמליה דואק  פתחה את הארון בעליית הגג בדירתה השכורה, הממוקמת שלוש דקות הליכה ממצודת זאב.

הדירה הזו הייתה ביתם של אסתר ויחיאל קדישאי זכרו לברכה, מי שהיה יד ימינו ואיש סודו של ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין.

בעליית הגג  הופתעה  דואק לגלות אוצר של ממש – מאות מסמכים מאובקים ששכבו להם בארון הישן במשך עשרות שנים.

בפסח האחרון,  פתחה דואק את הדלתות ותוך זמן קצר הבינה שמצאה מטמון.  אחרי דקות של חיפוש נמצא תלוש משכורת של מנחם בגין מיולי 1973, עם 1,388 לירות. אבל תלוש המשכורת הישן היה רק קצה הקרחון.

הטלפון הראשון לאחר התגלית היה להרצל מקוב, שעומד בראש מרכז מורשת בגין.  לאחר שבוע הוא כבר הגיע לדירה, לראות, להרגיש ולהריח את הממצאים ההיסטוריים. בין שלל המסמכים – גולת הכותרת, מכתב שנשלח לקדישאי מהבית הלבן.

באיגרת שנשלחה מטעם הנשיא האמריקני דאז ג'ימי קרטר נכתב: "הצטערתי שלא נכחת בקבלת הפנים בבית הלבן באחד במאי, לציון יום העצמאות ה-30 של מדינת ישראל. אצרף למכתב זה עותק מדבריי באירוע, ותמונה. בכבוד רב, ג'ימי קרטר". בצירוף למכתב הגיעה תמונה של מדשאות הבית הלבן, תמונה שדהתה עם השנים.

בין הפריטים גם מסר שנכתב לראש הממשלה – על מפית. "מר בגין שלום! שמי נתן זהבי, העלבת אותי בשארם א-שייח': 'אתה נציג הרווקים או הרוקות? (בגלל שיערי הארוך)'. ביקשת שלא אבזבז את זמנך כי רעייתך ז"ל הייתה חולה. הייתי רוצה לבזבז 10 דקות מזמנך עכשיו".

כיאה למטמון היסטורי, גם הוא צריך לחזור לבעלים המקוריים שלו – אל רעייתו של קדישאי, אסתר. "אני ידעתי דבר אחד, שיחיאל שמר כל מיני דברים, כל הזמן אמרתי לו 'יחיאל תראה איזה בלגן, בוא נעשה סדר'. אז הוא אומר לי שהכל היה חשוב. על כל פתק היה לו מה להגיד". אבל אז אנחנו מבינים שמבחינתה, הפתקים והמכתבים ההיסטוריים שיחיאל שמר, מתגמדים לעומת פתק אחד שנשמר בארון כל השנים האלה – מודעת הנישואים שלו ושל רעייתו, דבר שגורם לה לפרוץ בבכי מהתרגשות וגעגועים.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.