האוצר ובנק ישראל נגד ח"כ גפני בנושא הגמחי"ם

גמ"ח אשר מנהל נכסים בסדר גודל שעולה על 1.5 מיליארד, יעבור לפיקוח המפקח על הבנקים, זאת מאחר וישנו גם חשש שגוף בסדר גודל כזה והיה אם יפול, יוכל להפיל אחריו עוד גופים כלכליים במשק .

האוצר באמצעות הצעת חוק מנסה להסדיר את הפיקוח על הגמחי"ם אך מחלוקת בין ח"כ גפני למשרד האוצר ובנק ישראל מעיב על היכולת לעת עתה להגיע להסכמה .
היות ומטרת החוק היא מלחמה בהון השחור ועמידה על המשמר כנגד הלבנת הון המחלוקת בין הצדדים הינה על הסכום שהוא יהיה הרף התחתון אשר יחייב קבלת רישיון להפעלת גמ"ח ובמקביל על הרף העליון שבו הפיקוח יעבור לבנק ישראל .
הצעת החוק הנוכחית דורשת שגמ"ח אשר מנהל נכסים בסדר גודל שעולה על 1.5 מיליארד יעבור לפיקוח המפקח על הבנקים זאת מאחר וישנו גם חשש שגוף בסדר גודל כזה והיה אם יפול יוכל להפיל אחריו עוד גופים כלכליים במשק .

ח"כ גפני טען מנגד :"נכון להיום אין גמ"ח עם מיליארד שקל, אך יש כמה בודדים שיש להם היקף גדול ונותנים עזרה רבה. במשך כל השנים לא עברו את הסכומים הללו".

עו"ד יובל שלהבת אשר מייצג את הגמ"ח המרכזי טען כי :"אנחנו סוברים שלא צריכה להיות מגבלה כלל, להכפיף לרגולציה בנקאית זה טעות זה סוג אחר של פעילות וסוג אחר של פיקוח נדרש. אפשר שיהיה יותר פיקוח או פיקוח מוגבר אבל לא להוציא לרגולטור אחר. יחד עם זאת, מכיוון שכה קריטי למערכת, מוכנים להסכים, אבל להגדיל את הסכום מעל 1.5 מיליארד שקל. לטעמנו הסכום היה צריך להיות פי 3 – 4.5 מיליארד שקל".

היועץ המשפטי לשעבר של משרד האוצר ומי שהוביל את השינוי החוקתי בנושא הגמחי"ם יואל בריס השיב: "הרעיון להגדיל ל- 4.5 מיליארד שקל לחלוטין לא בא בחשבון. אני אפילו לא חושב שיש לי פנים להעז לבוא לשר האוצר עם הודעה שעלתה הצעה להגדיל ל- 4.5 מיליארד שקל. המעבר לפיקוח של בנק ישראל זה לא אומר שהגמ"ח הופך להיות בנק אך עובר לפיקוח של המפקחת על הבנקים. עברנו משברים במדינת ישראל גם של גופים פיננסיים פנימיים וגם משברים כלל עולמיים וכאן זה כבר עובר לעניין יציבות המערכת. זה יהפוך לגוף ריכוזי בתוך הגמ"חים, יהיה גדול מדי, זה ישפיע על הסיכונים שלו, כי אם יהיו לו 2 מיליארד שקל יידע שהממשלה תהיה חייבת להזרים לו אם יהיו בעיות. רק אומרים תעבור למערכת הפיקוח היציבותית המרכזית במדינת ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.