האזינו: גפני סוגר חשבון עם ישראל פרוש(הקלטה)

"יתכן ונגיע למסקנה שא"א לחיות יחד": יו"ר 'דגל התורה' מסכם שבוע סוער בראיון נטול כפפות ל'קול חי'. האזינו

יו"ר ועדת הכספים מסכם שבוע סוער במיוחד: בראיון שהעניק ח"כ משה גפני לתכנית הבוקר של "קול חי" בהגשת בצלאל קאהן ודוד חכם, הוא התייחס בהרחבה ובגילוי לב למשבר באלעד, לסערת המינרים ולמאבקי השבת בירושלים. האזינו לראיון המלא

בפתח הראיון נשאל גפני על מאבקי השבת בירושלים והשיב: "דיברתי עם ניר ברקת כמה פעמים. אני מברך אותו אם אכן מדובר שהוא סוגר מרכולים. ואני מתנגד בכל תוקף וגם אמרתי לו, זה לא יכול להיות שראש עיר, במיוחד לא ראש עיר בירושלים, שיבוא ויגיד 'מה שנפתח שם זה דברים פרטיים ואין לי סמכות'. ועוד איך יש לו סמכות. נכון שיותר קשה כשמדובר במקום פרטי. אבל העירייה היא גוף שלטוני וראש העיר עומד בראש המערכת הזאת הוא לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו ולהגיד שהסטטוס קוו נשמר. אם אכן באמת מתברר שהוא סוגר מרכולים אני מברך אותו על כך. אם מתברר שנפתחים מקומות שלא היו פתוחים קודם והעירייה לא עושה דבר – אז אני מתנגד לראש העיר. לא צריך שתהיה פגיעה אישית, או במאבק, אני מנהל הרבה מאד מאבקים, אסור שתהיה פגיעה אישית במישהו, צריך שיהיה מאבק ומאבק נחרץ במיוחד אם מדובר על שבת"

גפני הוסיף בעניינו של ברקת: "אני לא מאוכזב מניר ברקת, אני בידידות איתו. אני חושב שהוא יכול לעשות את הדברים, שהדברים האלה ישמרו את הסטטוס קוו, הוא לא עושה את זה ואני אומר לו את זה. אבל בעצם, מישהו צריך לנהל את הדיאלוג, אם בעצם אכפת לו מהשבת, את הדיאלוג הזה הוא צריך לנהל עם חברי מועצת העיר".

בהמשך נשאל גפני על הדרמה באלעד שהגיעה אמש לשיא עם פיטורי נציג דגל התורה, אבי שטרן, מראשות הועדה לתכנון ובניה: "דיברתי עם הרב מאיר פרוש( ואמרתי לו 'אני מבקש וצריך להנמיך את גובה הלהבות'. סיכמנו שלשלום בערב, ישבנו יחד וסיכמנו שנשב שנינו יחד עם ראש העיר, הרב ישראל פרוש ויחד עם הרב אברהם שטרן, יו"ר דגל התורה בעירייה. לצערי הרב, אתמול בלילה, כשמאיר פרוש לא פה, נשלח המכתב הזה. אסור היה שזה יקרה. אני מחכה שהוא יחזור. אני לא אוהב את הדבר הזה, אני לא חושב שזה לכבוד לאלעד, אני חושב שזה יגרום נזק עצום לראש העיר, אנחנו תמכנו בו לראשות העיר. אני חושב שזה דבר שהיה אסור שיעשה, אני מקווה שהוא יחזור בו מהעניין הזה. במיוחד לאור מה שאני אומר לכם, סיכמנו שנשב יחד. יכול להיות שנגיע למסקנה שאי אפשר לחיות יחד. אני חושב שזה לא נכון. אני חושב שאפשר לחיות יחד, צריך לחיות יחד, אני לא חושב שצריך לעשות דברים נמהרים. מדובר באנשים צעירים, זה מהלך נמהר שצריך למנוע אותו, מה גם שסיכמתי שנשב יחד".

תחת מתקפה. רה"ע אלעד, ישראל פרוש
תחת מתקפה. רה"ע אלעד, ישראל פרוש

לסיום נשאל גפני על סערת המינרים והשיב: "אני דיברתי הרבה פעמים, גם בעבר וגם עכשיו, שצריך בתי ספר אזוריים, זו לא המצאה של הרב דרעי. כולנו מסכימים על זה, יזמנו את זה אפילו לפניו. מדברים על בתי ספר תיכוניים. היסודיים הם אזוריים בעיקרון. המשמעות של העניין שלא נתחיל משבר כאשר בת מסיימת כיתה ח', אני לא מדבר על בנים, הבנות הרי אין בעיה, הן לומדות יחד בבית הספר היסודי ובאזור יפתח בית ספר תיכון במקום שיפתחו בתי ספר נקודתיים וכל הבנות ימשיכו בבתי הספר (אלא אם כן בת או ההורים שלא לא עומדים בתקנון של בית הספר, עליהן אני לא מדבר) אני מדבר על אלה שעומדות בתקנון, המשפחה והילדה… לכן צריך בתי ספר אזוריים שבבית הספר האזורי נכנסות כולן, כמובן מי שעומדת בתקנון. מה שקורה, שהיהדות החרדית לא בנויה לעניין הזה ואת זה צריך לעשות. אני רוצה לראות את האומץ שלכם, אתם שמשדרים וכותבים ואומרים, למה אנחנו נעשה בית ספר אזורי, כולם יהיו בו, אבל לחסידים יהיו בתי ספר נפרדים? ולספרדים יהיו בתי ספר נפרדים? שם לא יהיו אשכנזים. למה על זה לא מדברים? אם נעשה בתי ספר אזוריים למה בת חסידית ובת ספרדית ובת ליטאית לא יכולות ללמוד יחד?".

בהמשך עקץ גפני את המגזר החסידי: למה צריך את המצב הזה שהורים בוכים שהבת לא מתקבלת. למה? כי כל אחד רוצה לעצמו בית ספר אליטיסטי? המשמעות של העניין זה שבאים ואומרים 'אתם בדגל התורה, אתם הציבור הליטאי, אתם תישאו באחריות'. אנחנו נושאים באחריות, אנחנו לא מקימים בתי ספר נפרדים לנו. למה אתם לא מדברים על זה? אתם מפחדים?
אני חושב שכולם צריכים ללמוד יחד. לא לפני הרבה שנים כולם למדו יחד, אני מדבר על הבנות. אני חושב שאנחנו ביחד, אנחנו ציבור חרדי, המטרות משותפות, הדרך משותפת, אין סיבה לעשות את ההפרדה המלאכותית הזאת כיוון שבסופו של דבר זה מגיע מאד מאד רחוק… זאת הדרך שגדולי התורה שלנו אמרו לנו לעשות".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. כל הכבוד לגפני,דואג ליעקב אשר שימשיך לחלום על הכנסת….

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב