האזינו להקלטה • דרעי על יום השואה

יום השואה ש'הם' החליטו להכריז עליו בגלל גטו ורשה לא מחייב אותנו כיהודים חרדים", כך התבטא דרעי בראיון ל'קול ברמה' בשנת 2013. דרעי מכחיש כל שנה שאמר את הדברים. נברנו בארכיון וגילינו את ההקלטה, אך בד בד, דרעי מדגיש ומסייג שעל החרדים לכבד את יום השואה. האזינו

הציבור הכללי 'נפגע' מעצם זה שיש חרדים שאינם עומדים בצפירה 'הקדושה' לשיטתם, וחלקים בציבור החרדי רואים בימים אלה ימים מיותרים – שכן זכרם של הנספים עולה בלבם במשך כל השנה כולה, כאשר הם לומדים ומתפללים לזכרם.

יו"ר שס אריה דרעי, ממנהיגי ש"ס דאז, העניק בשנת 2013 ראיון ל'קול ברמה' במהלכו אמר כי "יום השואה לא מחייב אותנו כיהודים חרדים". עם זאת, דרעי סייג והבהיר מספר פעמים בראיון "כי על החרדים לכבד את יום השואה ולא לפגוע ברגשות החילונים".

דרעי הוסיף ואמר: "אני, באופן אישי, לא רואה קדושה וייחוד ביום הזה. הרבנות הראשית לישראל קבעה שעשרה בטבת הוא יום הקדיש הכללי, ושזה היום שבו מתייחדים מבחינה דתית עם נרצחי השואה. באה המדינה, הרשות החילונית, וקבעה שדווקא בחודש ניסן – שאנחנו יודעים שלא מספידים במהלכו ושיש בנוגע אליו כללים מיוחדים בהלכה – יהיה יום השואה".

הסיבה לכך, לדבריו, היא בגלל ציון מרד גטו ורשה, שיום השואה התקיים השנה במלאות 70 שנה להתרחשותו. דרעי אומר שהמרד גרם גם להרוגים רבים. "300-200 צעירים פרצו במרד גטו ורשה, ובגטאות אחרים יש יותר ניצולים. האם הסבתא שניצלה בלודז' לא שווה יותר מאותם 200 שפתחו במרד?" שאל בראיון.

עם זאת דרעי הדגיש כאשר נשאל על קומץ החרדים שעשו מנגל ביום השואה, שיש לכבד את החילונים בפרהסיה: "אף אחד לא ילמד אותנו מה זו שואה. יום השואה ש'הם' החליטו להכריז עליו בגלל גטו ורשה  ברור לא מחייב אותנו כיהודים חרדים".

לאחר הראיון, פרסם יהודה שלזינגר כתבה בישראל היום שעוררה הדים. דרעי עצמו הכחיש שאמר את הדברים בשנה שעברה, וגם השנה הוא הגיב בטוויטר שלא אמר את הדברים. "לצערי הרב, בכל ערב יום השואה מאז שנת 2013, יש מי שדואג להפיץ כתבה שקרית שפורסמה בעיתון ׳ישראל היום׳ לפיה אמרתי שיום השואה אינו מחייב אותנו כחרדים".כותב הידיעה, יהודה שלזינגר, פירסם כבר כמה פעמים כי הכתבה שקרית, מעוותת ומעולם לא אמרתי דבר כזה". הפצת הכתבה גורמת לי עוול", כתב דרעי בטוויטר.

 

בעקבות ההכחשה, 'אקטואליק' נבר בארכיון וגילה את ההקלטה שעוררה סערה. אמר או לא אמר? אז מסתבר שאמר גם אמר.

האזינו

בעקבות הדברים, העיתונאי והד"ר אבישי בן חיים, כתב פוסט שבו נימק את ההסבר של דרעי שלדבריו כלל לא התכוון לדברים. וזה מה שכתב בן חיים: "לצערי מתעסק בזה, רציתי להתחמק אבל לא מוסרי להתעלם וכבר חצות היום ובמקום שאין אנשים וכו'. אני כותב הרבה על הדרך המנוולת שבה רוסקה הרמת הראש הספרדית של שס ויש פה דוגמא קלסית:

ריאיון שנתן אריה דרעי שכל כולו קריאה לחרדים על חובתם לנהוג בכבוד ביום השואה, שניתנה לו כותרת עיתונאית שיוצרת רושם הפוך לגמרי ומכוער, שמובילה למסע הסתה נגד החרדי הספרדי ברשת.

(מי שלא נתקל בשקר יכול לדלג, או לפחות לדחות את הקריאה ליום פחות קדוש, הגם שיש פה שיעור מבאס על שנאת הספרדים וגם חומר "נהדר" לכל חוג תקשורת).

להלן הדברים:
שיעור בגזענות נגד החרדי הספרדי, ישראל 2016. או: למה להפנות את הזעם של יום השואה כלפי הגרמנים כשאפשר לנתב אותו לכיוונו של האחר החרדי-מזרחי?
אני מקבל הרבה ריקושטים משיתופים ושיתופים ושיתופים בפייסבוק, למעלה מ4000 סך הכל, שאנשים עושים משום מה גם היום, יום השואה לכתבה שפורסמה לפני שלוש שנים (11.4.2013) תחת הכותרת "דרעי: 'יום השואה לא מחייב אותנו כחרדים". בתוך הידיעה

מופיע ההסבר: "דרעי התייחס גם לחרדים שצולמו עושים מנגל בערב יום השואה ואמר: "אף אחד לא ילמד אותנו מה זו שואה. יום השואה ש'הם החליטו להכריז עליו בגלל גטו ורשה לא מחייב אותנו כיהודים חרדים".

אז מה באמת הסיפור? דרעי באמת מזלזל ביום השואה? לא הגיוני, הוא בדרך כלל מייצג את הגישה החרדית הממלכתית שאומנם לא מכירה אידיאולוגית בזכותם של החילונים לקבוע ימי חג ואבלות, אבל באופן מעשי בהחלט מקפידה לכבד את הכאב. אז הלכתי לבדוק האם אכן תגובתו של דרעי לחרדים שעשו מנגל ביום השואה הייתה כה מכוערת ואטומה ומצדיקה את מסע ההכפשה.
השגתי הקלטה של הראיון ומתסבר שלא! חמור מכך: מתסבר שהפוך! שדרעי ביטא גישה הפוכה לגמרי. אז הנה מה שהעלימו מהקוראים: הסיפור הוא כזה, שלושה ימים לפני הריאיון סערה הארץ בעקבות צילומי חרדים עושים מנגל ביום השואה 2013. דרעי, לא רק שלא הגיב כפי שנכתב בכתבה, אלא דווקא הוציא תגובת גינוי חריפה נגד חרדים שצולמו עושים מנגל בערב יום השואה . הריאיון המדובר שממנו צוטטו הדברים היה בתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" שבו דרעי הותקף על ידי שניים מבכירי הפובליציסטיים החרדיים (יעקב רבלין ואבי בלום) מדוע הוא מגיב לספין האנטי חרדי של העיתונות החילונית, מדוע הוא מתנצל ומגנה, בעוד שהחרדים הם שנפגעים.

דרעי כל הראיון דיבר על הצורך להתחשב ברגשות החילונים, לכבד את יום השואה, לעמוד בצפירה וכו' ונשאל שאלות קשות על הודעת הגינוי שהוציא: "למה מצאת לנכון – ואתה יודע לזהות ספינים – לעמוד ולגנות את זה?", "אולי עצם זה שמגיבים לכזה ספין, אולי עצם זה שאתה מגיב לזה גורם לכך שמחר הם (העיתונאים) יעשו שוב?", "אתה נותן להם (לחילונים) יותר מדי קרדיט , אתה חושב שהם באמת מכבדים אותנו?", " יום השואה נקבע כאנטי תזה לדת, היות שאנחנו קבענו את זה בעשרה בטבת הם קבעו את זה בכ"ז ניסן", "אם כך הרב דרעי למה אנחנו בכלל צריכים לכבד את היום הזה? "
בתגובה לכל הדברים הללו (ולא כפי שהוצג בכתבה, כתגובה לחרדים שעשו מנגל בערב יום השואה אותם גינה בתוקף) אמר דרעי: "מסכים שאנחנו כל אחד ואחד, אף אחד לא ילמד אותנו מה זה השואה … אנחנו חיים את השואה אנחנו יודעים מה זה השואה עם כל הכבוד… אני אומר יום השואה והגבורה שהם החליטו להכריז בגלל גטו ורשה ואחרים ברור שזה לא צריך לחייב אותנו כיהודים חרדים או כיהודים דתיים שאנחנו צריכים להתאבל דווקאי ביום הזה ולא להתאבל (כפי שקבעה הרבנות הראשית) בעשרה בטבת ולא בתשעה באב. אבל עכשיו אני מגיע לנקודה, אני מצפה , עזוב מה שהם מצפים מאיתנו, אני מצפה מהנוער שלנו מבני הישיבות שלנו מהבנות שלנו בנות בית יעקב מכל אחד ואחד מאיתנו… אנחנו צריכים להיות רגישים …"

המראיינים התעקשו שקביעת מועד יום השואה החילונית מנוגדת להשקפה החרדית (בין הייתר כיוון שהמועד נקבע בחודש ניסן שבו האבלות אסורה על פי ההלכה), דרעי הסכים אבל התעקש: "אני בא אל עצמי ואני אומר: אוקיי הם טועים והכל, אבל הם החליטו במבחינתם שזה יום השואה והציבור הולך נוהר אחרי זה, כלי התקשורת השידורים הכל באווירה של יום השואה. הכל באווירה של יום השואה אני אומר עם כל הכבוד שדווקא ביום הזה , שכמה שעות, אז תעשה מנגל בבית אני לא היה לי שום טענה אם מישהו עושה מנגל בבית או במרפסת שלו, אבל ללכת בפרהסיה בגן סאקר , אני אומר עם כל הכבוד חבר'ה זה בגדר חילול השם הם לא מבינים את זה אנחנו צריכים להיות רגישים".

המראיינים החרדים המשיכו ביקרו את התקשורת החילונית שעשתה כותרות וביקורות מהחרדים שעשו מנגל בערב יום השואה ודרעי השיב: "אני עשיתי את זה בגלל שאני הרגשתי את זה גם, אני הרגשתי לא נוח שהציבור שלנו בני התורה המובחרים שלנו … ביום השואה והגבורה הייתי מצפה קצת ליותר התחשבות, לא בגלל היום, אלא בגלל האנשים שמכבדים את היום הזה , מה קרה? כמו שאנחנו מצפים שהם יכבדו אותנו, נכון שהם לא עושים את זה, אבל אנחנו לא צריכים דווקא לעשות להם את זה… מה קרה? מה קרה? קצת התחשבות בפרהסיה".

אז מה היה לנו כאן? ריאיון שכולו קריאה של דרעי לרגישות של החרדים כלפי יום השואה, הוצג כחוסר רגישות הכי בוטה ומכוער.

עד כאן העוול הקטן שמשום מה צץ בחיינו בשולי יום השואה 2016. היה אפשר לדון במניעים הנפשיים של מי שביום השואה בוחרים לחפש ידיעה מלפני שלוש שנים כדי להפנות את הזעם של היום הקדוש דווקא כלפי היהודי הספרדי חרדי הסטריאוטיפי, אבל יותר חשוב להבהיר שהידיעה הזו היא עיוות של המציאות והיא משתלבת היטב בבעיה קשה ומודחקת בחברה הישראלית (לדאבון לבי מתי המעט בלבד ואני ביניהם מנסים ללחום בה, הרוב מלבים אותה): בעיית בניית דמותו של החרדי הספרדי הש"סניק , בהתבסס על סטריאוטיפים גזעניים אנטי חרדיים ואנטי מזרחיים, כשיילוק יהודי בן עדות המזרח שכל מה שמעניין אותו כביכול זה הכסף וליטרת הבשר של בד"צ בית יוסף, אנשים באמת השתכנעו בהבל הזה אז אולי לכן גם את הזעם של יום השואה הם בוחרים במקום להפנות כלפי הגרמנים, להפנות כלפיו…

(אני מתנצל שאני מפרסם דבר כזה ביום כזה, אני שונא את זה שאנו מתעסקים במחלוקות בין יהודים ביום הקדוש, ואני מתנצל בפני הכתב שפרסם את הידיעה שהוא עיתונאי ישר והגון ומתוק, שאני מניח שלא התכוון לכך, אלא כדרכו של עולם שלח ידיעה של 700 מילה ועורך העיתון קיצץ ל400 ועורך העמוד קיצץ ל250 ועורך העמוד נתן כותרת ומשיהו בדרך בא עם דעות קדומות מעוותות ובסוף נשארה ידיעה שיוצרת רושם שאיננו אמת, אבל העוול הזה פשוט רץ כל כך חזק היום שיותר לא מוסרי לי לשתוק).

 

 

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דרעי משקר את עצמו וזו לא הפעם היחידה

  גם בכל כנס של שס דרעי מבקש סליחה מאלפי הממתינים להיכנס ואומר סליחה שאין מקום וכולם רואים בשידור חי מאות מקומות ריקים . דרעי שקרן שפל

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
  • יישר כח גדול לשר דרעי הישר והאהוב. איש אמת.

   מזדהה עם כל מילה.

   אייל |
   הגב
 2. על ההקלטה

  כל אחד מנקודת מבטו הוא.!!!!
  כלומר אומנם יש אנשים שחושבים שעמידת דום 2 דקות או הצדעה או רעמי תותחים זהו כבוד הנפטרים זצוקלל"ה ועוד כמה זמן האנושות תחליט לדוגמה שכבוד הנפטר זה לשים על הראש ביצה אמה אז נגיב?
  אלא התשובה היא שכל מה שמחליטים אלו המצאות שאין אף אחד שיכול להסביר את הקשר עם המת
  אבל. ואבל הגדול כיוון שכל זכותנו על כל הארץ היא בתורתנו הקדושה שהיא ואך ורק היא נותנת לנו את הכח 2000 שנה וכל מי שכופר הנקודה הזו הוא נמצא בסתירה אישית ולא כתור פופוליזם יהודי אלא כתור אמונה וערך עליון ואם זה מתנגש עם התורה אז לדעתי האישית אין שום ערך ואין אני מחוייב לזה (כמו שיהודי בחו"ל לא מתחייב לעשות כל מה שהגויים שם רוצים כיוון שהוא מחוייב לתורתנו הקדושה!) וגם כל השירים שיש בכל נכנסים הלא זה נגד ההלכה! אז מה נאמר שהממשלה יותר חשובה מהתורה?

  יב |
  הגב
 3. די די

  זה מה שיש לכם לעשות ללבות שנאה?!
  להסית נגד חרדי רק בגלל ששמו דרעי??

  חיים |
  הגב
 4. די תתביישו לכם

  זה מה שיש לכם לעשות ביום השואה?גועל נפש
  יש גבול לכל תעלול,אני חושב שבשביל המאבק שלכם בדרעי תהיו מוכנים
  לחלל שבת ולאכול בכיפור..איכככככס מגעילים.

  מיכי |
  הגב