צפו: שטבון מספר על השיחה עם דודתו שהוחזקה כבת-ערובה במרכול (וידאו) (הקלטה)

שיחה מרגשת בין ח"כ שטבון לבת דודתו זרי סיבוני, אחת מבנות הערובה. זרי: "אני לא גיבורה, עשיתי מה שיכולתי". סוזן, אימה של זרי, כי "זה יום ההולדת של זרי. בשבילי היא נולדה מחדש". סוזן סיפרה על קשיי העלייה שמוערמים על יהודי צרפת ואמרה "בגלל שאנחנו צרפתים חושבים שיש לנו כסף, ולכן לא עוזרים מספיק". האזינו

שיחה מרגשת נערכה בין חבר הכנסת יוני שטבון לבת דודתו זרי סיבוני, אשר הייתה הקופאית במרכול בו אירע הפיגוע והייתה אחת מבנות הערובה. בשיחה עם אימה של זרי, סוזן, אמרה האם לשטבון כי מוערמים קשיי עלייה רבים על העולים מצרפת. שטבון שאמר מוקדם יותר הערב כי "ישראל אינה ערוכה כעת לקליטה המונית של יהודים מצרפת" הבטיח לאם כי כיו"ר השדולה למען עולי צרפת יפעל בנושא, וכבר הערב פנה לראש הממשלה בדרישה להגדיר את צרפת כיעד חירום לעלייה.

סוף שבוע קשה עבר על הקהילה היהודית בצרפת, בה בעת על מאות אלפי בני העלייה הצרפתית בישראל. נוכח האירועים, צפויים בימים הקרובים אלפים מיהודי צרפת להתדפק על שערי משרדי הסוכנות בצרפת בבקשה לעלות ארצה. ברשתות החברתיות כבר נרשם בסוף השבוע שיח ער בנושא, כאשר אלפי יהודים מצרפת הביעו את כוונתם לעלות לישראל בתקופה הקרובה.

מספר דקות לפני כניסת השבת, נודע לח"כ שטבון כי אחת מבנות הערובה במרכול בפריז היא בת-דודתו. כאדם דתי, נבצר משטבון להתעדכן במהלך השבת במצבה ורק בצאת השבת התבשר כי לבת דודתו שלום. במוצאי שבת, שוחח שטבון עם בת דודתו זרי אשר עובדת כקופאית במרכול והייתה אחת מבנות הערובה. זרי בקול חנוק מדמעות אמרה "אינני גיבורה, הלוואי ולא הייתי שם. הייתי צריכה עכשיו להיות בישראל. עשיתי מה שיכולתי כדי לסייע לפצועים". זרי, בשנות העשרים לחייה, עלתה ארצה ולמדה בישראל שלוש שנים. באחרונה שבה לצרפת על מנת לחסוך כסף כדי לשוב ארצה, ועבדה כקופאית במרכול.

צפו בראיון של שטבון להדס סיני בתוכנית הערב בשבע באדיבות ערוץ 20
[alooma ref="061b30d63424aa97a394d7d972c93e68.mp4" src="1" autoplay="1" pid="0"]

האזינו:
[alooma ref="64bc9e72b39acbb67aee3d8ad99953b0.mp3" src="1" autoplay="1" pid="0"]

עוד בשיחה, אמרה סוזן, אימה של זרי, כי "זה יום ההולדת של זרי. בשבילי היא נולדה מחדש". סוזן סיפרה על קשיי העלייה שמוערמים על יהודי צרפת ואמרה "בגלל שאנחנו צרפתים חושבים שיש לנו כסף, ולכן לא עוזרים מספיק". שטבון, כיו"ר השדולה למען עולי צרפת, הבטיח כי יסייע וידאג להקלת העלייה והקליטה מצרפת.

מוקדם יותר הערב אמר שטבון כי "ישראל אינה ערוכה כעת לקליטה המונית של יהודים מצרפת. במציאות הביטחונית הבלתי אפשרית, יש לישראל אחריות להקצות את מלוא המשאבים לטובת העלאת וקליטת יהודים מצרפת". שטבון קרא לראש הממשלה: "הכרז על צרפת כיעד חירום לעלייה"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.