האזינו: יגאל עמיר משוחח עם בנו(וידאו)

סרט שעוסק בחייו של יגאל עמיר ויוקרן במסגרת פסטיבל בירושלים מעורר סערה. האזינו לשיחה בין יגאל עמיר לבנו מתוך הכלא

סרט שעוסק בחייו של יגאל עמיר ויוקרן במסגרת פסטיבל בירושלים מעורר סערה. האזינו: כך התנהלה השיחה בין יגאל עמיר לבנו ינון

(באדיבות רשת)

תמליל
יגאל עמיר: "היי ינון, מה נשמע?"
ינון: "מה, הם רעים או טובים?"
עמיר: "מי?"
ינון: "השוטרים שתפסו אותך"
עמיר: "יש רעים ויש טובים, לא כולם אותו הדבר"
ינון: "למה נתת להם?"
עמיר: "כי הייתי צריך להסביר למה עשיתי, למה… אתה יודע… כי זה חשוב"
ינון: "אז אתה רצית להיות בכלא"
עמיר: "לא רציתי להיות בכלא, אף אחד לא רוצה להיות בכלא… אבל אם אתה הולך לעשות כזה דבר אתה צריך לקחת בחשבון שאתה תהיה בכלא"
ינון: "ועכשיו סיפור…"
עמיר: "סיפור…? אבל נשאר דקה"
ינון: "נשאר דקה?"
עמיר: "נשאר לי רק דקה, ינונצ'וק. בדיוק דקה לשמונה, עוד דקה שמונה. רק תביא את אמא לפני שהוא סוגר לי…"

הסרט עוסק בחייו של יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, ויוקרן במסגרת התחרות הרשמית של פסטיבל הקולנוע בירושלים.

הסרט "על סף הפחד", ברוסית מומנה על ידי משרד התרבות הרוסי. בסרט הובאו ריאיונות עם בני משפחתו של עמיר, ובהם אשתו לריסה ואמו גאולה עמיר. בסצנות משולבות בין היתר שיחות שערך מתאו בכלא עם בנו במהלכן הקריא לו בין השאר – סיפור לפני השינה.

יוצרי הסרט הם הבמאי הלטבי-ישראלי הרץ פרנק, שנפטר במהלך הכנת הסרט, ומריה קרבצ'נקו, שהשלימה אותו. פרנק התמקד בסרטו בלריסה טרימבובלר ואף קיים ראיונות איתה, עם בעלה לשעבר, עם בתה ועם קרובים אחרים שלה.

"אני מאלה שראיתי אותו כגיבור, כמו ילד שעשה זאת מתוך ייאוש", תועדה טרימבובלר במהלך הסרט. "הוא אידיאליסט שנראה אנושי והונע למעשיו מתוך ייאוש, שעשה מעשה נואש והקריב את עצמו". בהמשך כינתה טרימובבלר את רצח ראש הממשלה בידי בעלה כ"נאיבי".

הסרט, המשלב קטעי ארכיון ששודרו באמצעי התקשורת מתקופת הרצח ומשפטו של עמיר, כמו גם מימי הפיגועים בשנות ה-90', מתמקד כמעט אך ורק בצד של במאבקה המשפחתי של המשפחה נגד המדינה, על תנאי כליאתו של רוצח ראש הממשלה.

עורך דינם של בני המשפחה, ארי שמאי, תועד באומרו ליוצר הסרט: "יגאל עמיר רצח את רבין כי הוא חשב שאם הוא לא יעשה את זה, מדינת ישראל תלך קפוט".

פסטיבל הקולנוע בירושלים, שיתקיים במהלך חודש יולי, מתקיים מדי שנה בבירה. במהלך הפסטיבל מוקרנים סרטים שונים מרחבי העולם והוא ממומן בין היתר מכספי הקרן לירושלים וקרנות כמו ון ליר ואוסטרובסקי. גם משרד התרבות בראשותה של השרה מירי רגב, באמצעות המועצה הישראלית לקולנוע, תומך בפסטיבל.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) הגיבה לדברים, כי "אנחנו מוצאים את עצמנו כל הזמן משייטים במנעד המורכב הזה של חופש הביטוי. למצער סקרנות לגבי רוצחים יש הרבה מאוד שנים, אין בלבי גרם של סקרנות וההיפך ויש בי שאט נפש נוראית ביחס למשפחה הזו על מרכיביה". ורבין הוסיפה: "במדינה הזו שיש תופעות קשות של פעילי להבה ותג מחיר, אנחנו צריכים לבדוק איך אנחנו לא הופכים לחברה שבה רוצח של ראש ממשלה הוא גיבור של ציבור מסוים. לי קשה להבין את הבחירה של פסטיבל הקולנוע. הבחירה של חבר השופטים היא מאוד קשה בעיניי".

לדברים הצטרף גם ח"כ איציק שמולי פנה במהלך היום (ראשון) באופן דחוף לשרת התרבות, מירי רגב, ולראש עיריית ירושלים ניר ברקת, שביקש לבחון את אפשרות הסרת הסרט מהפסטיבל, ולוודא כי לא ייהנה ממימון ציבורי. "זה הזוי ובלתי נתפס שלמישהו הייתה החוצפה לאשר הצגת סרט שמבקש להראות את הרוצח השפל יגאל עמיר באור של גיבור אידיאליסט, ועוד בירושלים", טען שמולי. "אין שימוש ציני מזה בחופש הביטוי, ואני דורש מהממשלה, שכל-כך עסוקה בימים האלה בחופש הביטוי, להתערב בכך באופן מיידי".

נועה רוטמן, נכדתו של ראש הממשלה יצחק רבין, אמרה בתגובה: "דעתי כנכדתו של הנרצח, היא ברורה ולא אובייקטיבית. לעשות מהרוצח של סבא שלי סלב? דמות לסיקור? מעניין אותי מה ראש הממשלה חושב על זה, מה חושבים על זה אנשים שמגדלים פה ילדים. מי שרוצה לחיות במקום בו מאדירים רוצחים, שיבין שזה לא בלי מחיר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.