האזנות השב"כ: הקשר עם דרעי והשקר של פרי

בעקבות תחקיר עובדה: יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יצא להגנת פרי (חבר מפלגתו) והציע בדף הפייסבוק שלו לבדוק את הפרטים לאשורם. אך בדיקת עובדה מעלה כי פרי משקר

תחקיר "עובדה" הטיל צל כבד על ח"כ יעקב פרי (יש עתיד), שהיה ראש שב"כ והדליף לחברו אריה דרעי, על כך שהמשטרה מצותת לו לקווים, ראש השב"כ פרי עבר בדיקות פוליגרף – בשתיים הוא יצא דובר שקר. דווקא יו"ר מפלגתו יאיר לפיד התייצב להגנתו וכתב פוסט בפייסבוק שקרא שלא "לתלות" את פרי.

בערוץ 2 הציגו מספר שקרים בגרסאות של פרי, אחד מהם הוא הקשרים ההדוקים של ראש השב"כ לשעבר עם דרעי. לאחר שבכתבה עצמה הציג פרי את קשריו עם דרעי, בשבתרבות שהתקיימה אתמול בנס-ציונה, הוא צינן את הקשר ושיקר כשאמר "שפגש את דרעי רק בתוך חבר",

בעוד דרעי הודה בעבר כי: "לא היו בינינו יחסים של שר וראש שב"כ". וסיפר כי פרי שיתף אותו "בדברים העוברים עליו, על התפקיד שלו, כן חושב להמשיך, או לא, הוא עבר ממשלות, אז הוא היה מקטר לפעמים… היו לנו שיחות אישיות". לילה אחד, דרעי אפילו הגיע לביתו החדש כדי להתקין מזוזה.

למרות השקרים של פרי, לפיד עצמו יצא להגנת פרי (חבר מפלגתו) והציע בדף הפייסבוק שלו לבדוק את הפרטים לאשורם.

וכך כתב לפיד: ראיתי באיחור את הכתבה ב"עובדה" על פרשת ההדלפות לאריה דרעי לפני 27 שנה. אחרי הצפיה צלצלתי לפרי. הוא היה פגוע נורא, אבל ניסה לשמור על פרופורציות. "בוא נדבר על מה שחשוב," הוא אמר לי, "זה פשוט לא נכון. לא הדלפתי לדרעי. איזו סיבה היתה לי להדליף לו? אני לא צריך ממנו שום דבר, היה ברור שהוא בצרות, למה שאסבך את עצמי?"

שאלתי אותו על שתי הטענות שעלו בכתבה – העובדה שנכשל בפוליגרף והעובדה שאמר למצלמה של "עובדה" שהיתה בדיקת פוליגרף אחת בזמן שהיו שלוש.
"אם מישהו היה מסתכל על השורה האחרונה בטופס של בדיקת הפוליגרף," אמר פרי, "היה רואה שכתוב שם: 'התוצאות אינן חד משמעיות'. זה קורה בערך ב-15% מהבדיקות, בגלל זה הפוליגרף הוא לא קביל משפטית, אבל מי בכלל מסתכל על השורה האחרונה בטופס?"
ולמה אמרת שהיתה רק בדיקה אחת?

בפעם הראשונה פרי נשמע כועס. "כי לא זכרתי," אמר, "תפסו אותי במסדרון, לא ידעתי בכלל על מה הולכים לשאול אותי. שאלו אותי על אירועים מלפני 23 שנה. אתה זוכר כל מה שקרה לך לפני 23 שנה? אז רוב האנשים אומרים לעצמם, 'בטח שהייתי זוכר בדיקות פוליגרף', אבל רוב האנשים לא היו ראש השב"כ. אתה יודע כמה בדיקות כאלה היו לנו? אתה יודע בכמה חקירות הייתי מעורב? הדבר היחיד שזכרתי הוא שהיתה בדיקה אחת שהיתה לא תקינה, אז עליה הגבתי. אם האמת היתה באמת חשובה להם, הם היו מצלצלים מראש, אומרים לי מה יש להם, והייתי בא בשמחה לאולפן להסביר. במקום זה הם העדיפו לעשות לי אמבוש מרושע בתקווה שאתבלבל. הם בטח מאוד גאים בעצמם."
​כל חייו היה פרי לוחם. יש על שמו מאות מבצעים שאת רובם אי אפשר לפרסם. זה לא נותן לו כמובן שום הנחות בתחום טוהר המידות, אבל זה מסביר את הדרך שבה הוא החליט לטפל בעניין. "אני בן 74," הוא אמר לי, "אף אחד לא יתחיל עכשיו לקרוא לי שקרן." הוא החליט לא להסתתר. לצאת החוצה, להסביר, לגרום לאנשים להקשיב לו. אתמול התראיין ברדיו ומחר יתראיין בשבתרבות.
אתם יכולים להחליט שאתם מאמינים לפרי, או שאתם מאמינים למה שראיתם בטלוויזיה. מה שפחות לגיטימי, הוא להחליט שצריך לערוף את ראשו בלי לשמוע את הצד שלו.

אני אוהב מאוד את העובדה שמיש עתיד מצפים ליותר. אנחנו גם מצפים מעצמנו ליותר. כולם יודעים אצלנו שאם היועץ המשפטי יורה על פתיחת חקירה פלילית נגד מישהו מהח"כים של יש עתיד לא יהיו מחיאות כפיים בישיבת הסיעה. ח"כ שנחקר יצטרך ללכת מיד הביתה עד לבירור העניין. זה אולי סותר את העקרון המקודש של "זכאי עד שהוכחה אשמתו", אבל אלו הסטנדרטים שלוקח על עצמו כל מי שמצטרף אלינו.

רק שזה לא המקרה. אין פה חקירה, אין פה הליך פלילי או משפטי. אחרי שמורידים את המוזיקה המהדהדת והכותרות, מה שנשאר היא בדיקת פוליגרף לא קבילה משפטית מלפני 23 שנה. היא מעוררת סמני שאלה, אבל האם אדם רב זכויות כמו פרי לא צריך לקבל שום הזדמנות לענות עליהן? האם זה ההליך התקין החדש? תוכניות טלוויזיה על תקן של שופט, חבר מושבעים ותליין?", תהה לפיד.

תחקיר עובדה – הקשר של דרעי עם השב"כ

תחקיר עובדה יוצא לגלות מי הדליף לאריה דרעי מידע סודי על האזנות סתר בעת שנחקר במשטרה בפרשת דרעי הראשונה – בה נכנס לכלא. בתחקיר הלא ייאמן מתגלה עוצמתו של דרעי כשהיה צעיר בן 30, הוא ניהל קשרים חובקי עולם שהגיעו, כך מסתבר עד מטה השב"כ – שהתגייס לסייע לו ככל הנראה לחלץ אותו מפרשת השוחד.

עמרי אסנהיים יוצא לגלות אחר המסמכים, ההקלטות ובדיקת הפוליגרף המדהימה, שמגיעה עד לצמרת השב"כ. בבדיקה התברר כי ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, נכשל בבדיקות פוליגרף שנועדו לברר אם העביר מידע על האזנות הסתר לאריה דרעי בעת החקירה נגדו. למרות זאת, פרי לא הוענש ולא ננקט כלפיו כל צעד משפטי

בשנת 1991 עד המדינה בפרשת דרעי, יעקב שמואלביץ', נפגש עם מקורבו של השר שנחשד במתן שוחד, משה וינברג, שלמרבה ההפתעה היה בקיא בנהלים להאזנות סתר ויכול לדעת למי מאזינה המשטרה. הוא הסביר לבן שיחו שהמשטרה אינה יכולה לבצע האזנות בעצמה אלא רק דרך השב"כ, שמקצה לה קווים לפי בקשתה. הדבר, אמר, נודע למקורבי דרעי מאנשי שב"כ.

למרות הדליפה, אנשי המשטרה החליטו שלא להציף את החשד להדלפה מתוך רצון שלא לפגוע בחקירת דרעי. וגם בשל החשש להתעמת מהשב"כ. היועץ המשפטי לממשלה אז, מיכאל בן יאיר, הקים ועדת לבדיקת הנושא רק לאחר 4 שנים. ההערכה היא כי אנשי השב"כ תיאמו את עדויותיהם ובכך מסמסו את החקירה שהיתה מכורה מראש. עורך הדין אלי זהר הואשם אך למרות הכל – ההמלצה להעמידו לדין לא יושמה.

אם שאלתם: מה היה האינטרס של השב"כ לעזור לדרעי? העיתונאי שמעון ריקלין כתב בדף הטוויטר שלו: "יעקב פרי כראש שב״כ ניצל את מעמדו כדי להציל את הסכמי אוסלו ואת ממשלת רבין. ולכן הדליף לדרעי. איזו תועבה. מבינים חברים? זו שחיתות!!!" ריקלין צייץ עוד:  "השתיקה של הבראנזה על מעשיו של פרי מלמדת עד כמה עמוק הריקבון. עד כמה מבחינתם זה טבעי שאם עובד ציבור עובר על החוק, אבל לטובתם, אז הכל סבבה".

תגובת חבר הכנסת יעקב פרי לעובדה:

אמרתי בעדותי כי בפגישות עבודה שוטפות שהתקיימו ביני ובין השר דרעי, ציין השר מיוזמתו שידוע לו כעובדה מוגמרת שמשטרה מבצעת עליו האזנות סתר. מטבע הדברים לא הגבתי לדבריו. כל פרשנות שמנסים לתת לחוסר תגובתי משוללת כל יסוד.

בשולי הדברים אבקש להביע תהייה כיצד תיק המוגדר "סודי ביותר" מגיע לידי עיתונאים, אולי כאן נמצאת פרשיית הדלפה לכשעצמה.

תגובת שר הפנים אריה דרעי לעובדה:
הנחתי מאחור את הפרשה שאירעה לפני למעלה מ-20 שנים ואיני מתכוון לעסוק בה כלל ועיקר. לא זומנתי כלל להעיד בוועדת גדרון ולא הייתי חלק מהבדיקה שנוהלה על ידה. אני עסוק בימים אלה בעבודתי כשר בממשלה, כחבר הקבינט הביטחוני וכיו"ר מפלגת ש"ס.

תגובתו של ניצב בדימוס אבי דותן:
מעולם לא הדלפתי ולא העברתי חומרי חקירה לאנשים שאינם מוסמכים לקבלם. הגורמים הרלוונטיים דנו והכריעו בעניין זה ולא נקטו בכל הליך כנגדי. צר לי כי מעלים מהאוב פרשה זו, 23 שנים לאחר שהסתיימה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.