האחים הקדושים

רגע לפני שפרצו האחים אריה וגיל גת להופעת בכורה והכרה בקנה מידה בינלאומי, הם לא סירקו את שערם או התלבשו בעילית התצוגות שבאופנה. הם תפסו פינה בין הפרגוד למגבֵרים והתבודדו מהקלחת לכמה רגעים: עצמו עיניים, נשאו תפילה והבטיחו להישאר מי שהם. המטרה: לקדש שם שמים. המוטו: לא לתת לעולם להטעות אותם.

בהופעתם הם לא משדרים יומרה. הם לא נכנעו לקודים מודרנים. עטופים בחליפות שחורות, עטורים בזקנים ופאות ארוכות הם מלהיבים את ההמונים, מרגשים את עם ישראל, ומרבים חיבה וקידוש שם שמים בעם. בסיומו של יום הם מעמיסים את הגיטרות ושבים לבתיהם, אל משפחתם, אל סדר יומם הקבוע.

האחים אריה וגיל גת התקרבו לאורו של רבינו הקדוש לפני יותר מעשור, ומאז רבים בעולם מושפעים משירתם וממנגינותיהם. יש להם הרבה מה לספר על הרבה נשמות שהתעוררו בזכות הניגון: "פעם ניגנו באחד מרחובות ירושלים, והייתה קבוצה של כמה צעירים שבאה לשמוע אותנו באופן קבוע. כמה מהם הורידו את הכיפות בעבר, והם סיפרו לנו שרק מלשמוע את הניגונים, הם החזירו את הכיפות לראש".

"הניגון הוא מלאכה מחושבת. יש הרבה נגיעות במוזיקה, הרבה עניינים מסחריים. היא לא תמיד צלולה. לא תמיד בן אדם יוצר בשביל אמנות, ואני אומר את זה בלשון עדינה מאוד. אנחנו מוקפים במשהו שנקרא ניגון, אבל בעצם הוא רק עטיפה. בפנים אין כלום. כתוב שעיקר הניגון הוא לברר את הרוח הטובה מהרוח הרעה. הוא לא יכול לעורר אנשים כשהוא לא נכון. הם אולי ייתנו לך כסף או כבוד, אלה דברים חיצוניים. צריך משהו מאוד חזק כדי לפתוח את הלב".

"לניגון יש עוצמות פנימיות שנוצרו וירדו משמים. וגם בניגונים של הגויים אנחנו יודעים שיש ניצוצות קדושה לפעמים, זה כתוב בכל ספרי החסידות והקבלה. אולי ה' זיכה אותנו לעשות את עבודת הבירור…", אומר גיל, "למוזיקה יש פוטנציאל גדול. היא יכולה לקלקל, והיא יכולה לבנות. אם עושים אותה עם כוונה טובה ושרים במילים טובות, התוצאה גדולה. למדנו מהספרים הקדושים שניגון מסוגל לתקן הרבה, וראינו בפועל איך הוא עובד. גם תלמידי חכמים ואברכים באים לשמוע אותנו, ומאוד נהנים, נרגעים…".

"הניגון הוא מצד אחד, אנרגיה גדולה במה שאני יכול לתת בניגון. מצד שני, אפלה עמוקה", אומר אריה, "במוזיקה יש המון כוח, כמו, להבדיל, בתורה, שיש בה סם חיים וסם מוות. היא יכולה להביא הרס טוטלי, או להעלות אותך לשמים. וזה משחק עדין, כמו מטוטלת לפני התהפכות. בסופו של דבר, לעבור את הטלטלות האלו כאדם צעיר שלא התבסס בחיים היה קשה יותר מעכשיו, כשיש יותר איזון. זה עמוד השדרה הפנימי הזה ששומר עליך לא להתפזר. אתה צריך להיות מחובר לעצמך ולעשות את הדבר הפנימי בלי להתחשב במה שיגידו. אם יש לך את האמת – השפעות חיצוניות לא ייגעו בך".

יהי רצון שיזכו האחים אריה וגיל גת הי"ו להמשיך ולקדש שם שמים ברבים, להחשת פעמי גאולתנו בביאת משיח צדקנו ובבניין בית המקדש, שם יעמדו הלויים על דוכנם בשירה ובזימרה, במהרה בימינו אמן.

מהגליון "נחלי נצח"

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.