האיש שלא פחד: עוזי משולם הלך לעולמו

 

בשעה האחרונה  הלך לעולמו עוזי משולם המיתולגי אשר לחם בממסד הישראלי למען ילדי תימן.

בבית החולים מאיר בכפר סבא הלך לעולמו עוזי משולם, והוא בן 60. הלווייתו תצא אחר הצהריים מביתו שביהוד.

 משולם שימש בסוף שנות השבעים של המאה ה-20 כמורה בבית ספר יסודי ממלכתי דתי. הוא התעמק בלימוד התורה ותלמידים רבים נאספו סביבו. למד תורה אצל סבו, הרב המקובל חיים סינוואני.

משולם עמד במרכזה של "פרשת חסידי עוזי משולם", שהחלה בפסח 1994. באותה עת הפיץ משולם עלונים בנושא "חטיפת ילדי תימן", שבהם השווה, בין שאר האשמות, את נושא ילדי תימן החטופים למעשי הנאצים בתקופת השואה וטען כי אלפי ילדים של עולי תימן נמכרו לארצות הברית לצורך ניסויים בנוסח ד"ר מנגלה. סכסוך מקומי של משולם עם קבלן ביוב גרם להתערבות המשטרה ובלהט הרוחות עלתה דרישת משולם וחסידיו להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר היעלמות ילדי תימן.

חסידי משולם ביצרו את ביתו בשקי חול ואבנים, תוך שהם מתחמשים בנשק רב. כוחות רבים של משטרה, צלפים ויס"מ כיתרו את הבית במשך שבועות ארוכים וב-10 במאי, בשעה 03:00 לפנות בוקר, השאיר משולם את חסידיו בביתו לצורך פגישה עם מפכ"ל המשטרה, אסף חפץ. השוטרים פרצו אל הבית ו-11 חסידים נעצרו. שלמה אסולין, חסיד משולם בן 19, נהרג על ידי המשטרה.

חסידי משולם הואשמו בשורה של עבירות: קשירת קשר לביצוע פשע, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, ניסיון לחבלה בכוונה מחמירה, איומים, סיכון חיי אדם במזיד וייצור נשק שלא כדין. הם נידונו לתקופות מאסר של בין 15 חודשים לחמש שנים. משולם עצמו הורשע במתן הוראה לזרוק בקבוקי תבערה על כוחות המשטרה ובשיבוש הליכי משפט. הוא נידון למאסר של 8 שנים אך זוכה מאחת העבירות ועונשו הופחת לשש שנים וחצי,מהן ריצה בפועל 5 לאחר שנשיא המדינה, עזר ויצמן ניכה מעונשו 7 חודשים.

באוקטובר 1994 נורה איש שירות בתי הסוהר, רב כלאי בני אבירם מכלא ניצן, על ידי שניים מחסידי משולם, אך חייו ניצלו. השניים הורשעו ונידונו לתקופת מאסר ארוכה.

בעקבות האירועים הוקמה בינואר 1995 ועדת כהן בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, יהודה כהן, לחקר פרשת היעלמם של ילדים מבין עולי תימן בשנים 1948 – 1954. הוועדה סיפקה הסברים לרבים ממקרי ההיעלמות ולא מצאה כל עדות לקונספירציה בעניינם, אך מספר תיקים עדיין נותרו פתוחים.

בינואר 1996 הועבר משולם לבית סוהר שאטה. מעט לאחר מכן חלה הרעה במצבו הבריאותי והוא אושפז בבית חולים. חסידיו המשיכו למחות, אך המחאה הפומבית הלכה ודעכה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. פרצופה האמיתי של המדינה אני מאמין לעוזי היו אף סיפורים בודדים דומים עד לפני כ20 שנה

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב