האם אתם מתאימים להיות יזמים?

רבות דובר אודות היזמות כמקצוע וכתחום עניין. רבים ניסו ועודם מנסים לחקור את עולם היזמות ולהבין את המניעים העומדים מאחורי כל הצלחה. כמובן שעד היום טרם פוענחה השיטה המבטיחה הצלחה תמידית בכל מיזם, אולם גם היום ניתן לשים את האצבע על תכונות מובילות המתייחסות אל יזמים.

היזם הינו אדם בעל תכונות ייחודיות. חלקן מולדות ואחרות מפותחות במהלך החיים, חלקן הופכות את העסקים להצלחה מסחררת ואחרות מקבלות מקום יפה על המדף ואינן מנוצלות כהלכה. כך או כך, ידוע כי היזמים הינם דמויות יוצאות דופן בנוף העסקי, דמויות אשר מהוות מקור להשראה עבור רבים. כיצד תוכלו לדעת באם אתם מתאימים להיות יזמים? המאמר הבא בודק את התכונות המרכזיות של היזם.

היזם הוא עצמו האדם המנהל את תהליך גיוס ההון ופיתוח המיזם או הפטנט עצמו, מעצם תכונותיו הייחודיות. יחד עם זאת, יזם אינו יכול לעבוד ללא איש טכנולוגיה מתמצא אשר יסייע לו ליישם את רעיונותיו יוצאי הדופן. היזם אינו בהכרח מנהל החברה או האדם המריץ את הפעולות השוטפות שלה ביומיום. למעשה, יזם כגון ג'וזף ברמן הוא האחראי להוביל את פיתוח החברה, גם כאשר זו כבר עומדת על רגליה. על פי מחקרים ניכר כי רק 5-10 מתוך כל מאה הצליחו להגיע לרווחה כלכלית בפיתוח סטארטאפים. ישנם מקרים בהם היזם מסיים בכשלון.

מאפייניו של היזם

יזם מקצועי לא יאפשר לכשלון או הפסד להפיל אותו מדרכו, אולם יש לזכור כי לא מדובר בתהליך קל. רוב בני האדם אינם מוכנים או שאינם יכולים להסתכן – הן מבחינה נפשית והן מבחינה כלכלית ולכן אינם מתאימים לרובריקת היזמים. על מנת להיות מוכן ליזמות יש לקחת בחשבון גם אפשרות של הפסד כספי או אפילו כשלון בהקמת עסק. חשוב ביותר להתבונן על ההיבטים הריאליים של הקמת מיזם. מי שנמצא בעמדת המפרנס הראשי בבית – צריך לחשוב היטב באם יש לו האפשרות לסכן כספים משמעותיים עבור הסטארט אפ ולוותר על בטחון כלכלי מהעבודה.

יש לקחת בחשבון לא מעט גורמים לפני הפנייה לתחום היזמות. כמובן, לפני הכל יש צורך בחשק וברצון לעסוק בתחום שאינו מבטיח בוודאות רווחה כלכלית או בטחון כלכלי כלל וכלל.

טיפים ליזמים

יזמים רבים בתחילת דרכם מבצעים לא מעט טעויות שיכולות היו להימנע עם כמה שנות ניסיון בתחום. הניסיון בתחום היזמות הוא זה אשר מרים עסקים ממצב של כמעט פשיטת רגל והוא זה המקים אימפריות מחזון ש היה קיים רק בדמיונו של היזם. "אין חכם כבעל ניסיון" – נאמר לא אחת ואילו בשנים האחרונות, עם העלייה בהשכלה ובלימודים בתחום ההייטק והיזמות, מבינים יותר ויותר חוקרים כמו גם צעירים ברחבי העולם כולו – כי הניסיון עושה את שלו ויזמים מנוסים יודעים מאילו תקלות להימנע וכיצד.

אבל כדי לרכוש ניסיון חשוב ליישם את הלקחים בתחום היזמות. המאמר הבא מלקט את הטיפים החשובים ביותר ליזמים צעירים, אבל גם ליזמים מבוגרים ברחבי העולם כולו – שרוצים ללמוד עוד ולהשכיל מניסיונם של אחרים.

שילוב מנצח

על מנת להיות יזם מצליח אין די בכשרון מולד או בניסיונות חוזרים ונשנים להחדיר מוצר מסוים לשוק. למעשה, יש צורך בהתמדה מתמשכת לכל אורך התהליך על מנת להצליח עם מיזם מסוים. התמדה בשיווק המוצר ללא הכשרון המולד הדרוש או להיפך – כשרון מולד שאינו מלווה בהתמדה ובנכונות להצליח – לא יעברו את המבחן הבסיסי של חדירה לשוק הרלוונטי.

תכונות יזמיות ישראליות מובהקות

ישנן תכונות ישראליות מובהקות המאפיינות את היזמים הישראליים והופכות אותם למצליחים כל כך בעולם כולו. נדמה כי התכונה הבולטת ביותר המעניקה ליזמים הישראליים את ייחודיותם היא יכולת ההישרדות מעוררת ההתפעלות של הישראלים. בשל המצב הביטחוני או המצב הכלכלי, קיבוץ הגלויות או גילה הצעיר של המדינה, הגן היהודי או כל גורם אחר המשפיע – ניכר כי ההישרדות הינה הרכיב המשמעותי ביותר ויש לטפח אותו בחכמה.

נכון, ההישרדות הינה התכונה ההופכת את הישראלים ליזמים מצליחים אולם בלא שימוש מושכל של ידע רלוונטי עלולה תכונת ההישרדות להיות מנוצלת שלא כהלכה ולהביא את היזם להפסדים משמעותיים בתוך זמן קצר בשל פירוש לא נכון של סיטואציות או תגובה לא מתאימה לתנודות בשוק. על מנת לנצל באופן האולטימטיבי את הכשרון הטבעי יש לנתב אותו באמצעות השכלה רלוונטית בתחום המתאים וליישם אותה כהלכה.

לסיכום ניתן לומר כי ישנם יזמים רבים כמו ג'וזף ברמן ואחרים אשר היטיבו לנצל את הכשרון היזמי הטבעי תוך שילובו בהשכלה הרלוונטית לתחום. רק באופן זה ניתן לכבוש מטרות עסקיות משמעותיות ולהתפתח.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.