האם הגר"ח קניבסקי הסכים לברך יהודי שעבר עבירת תנועה?

יהודי שבנו הילד עבר עבירת תנועה, ביקש ברכה שעניין הקנס יסתדר בקלות. מרן הגר"ח לא מיהר לברך, והתעניין איזו עבירה בדיוק עבר, וסיפר סיפור על אביו, מרן הסטייפלער זצ"ל

אל מרן הגר"ח קניבסקי הגיע השבוע מהצפון אחד מתלמידיו.

"רבי", אמר התלמיד, "אני זקוק לברכה מיוחדת הפעם. בני הילד, נסע בהסעה פרטית בדרכו לתלמוד תורה, אלא שבדרכם עצר אותו שוטר וקנס את הנהג בסכום גבוה על עבירת תנועה שביצע, בגין הילד. ואבקש ברכה שהעניין יסתדר בקלות".

הגר"ח קניבסקי  לא מיהר לברך אלא שאל אותו: איזה עבירה בדיוק עבר הבן שלך?

ענה התלמיד, שבנו לא היה חגור כראוי. הגיב הגר"ח קניבסקי, "נו, אכן נהג שלא כהוגן". הגר"ח קניבסקי  הרהר לרגע, והסכים לברך בהצלחה, לא לפני שהוסיף שיש להיזהר.

כשיצא סיפר הגר"ח:

"לפני שנים רבות נסענו עם אבא ז"ל (מרן הסטיפלער זצ"ל) באוטו, והנהג נסע שלא כחוק. אבא ביקש מיד לרדת באמצע הדרך, הוא אמר שזה מסוכן לנסוע עם נהג שעובר על חוקי התנועה, ואכן ירדנו באמצע הדרך ולא הסכים להמשיך איתו".

בפעם אחרת דיבר הגר"ח קניבסקי  עוד דברים בנושא, וכך אמר:

"יש ויכוח האם על חוקי המדינה ניתן לומר דינא דמלכותא דינא או שלא. זה לא ויכוח חדש, אבל זה ברור כי חוקים שהם של סברא שעושים לטובת הסדר והשמירה על האנשים, בודאי שחייבים לשמור על זה, הרי כבר חז"ל אמרו אלמלא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו. כך גם לגבי חוקי התנועה בכבישים, הרי הם נתייסדו לטובת האנשים ובודאי חייבים לשמור על זה ולקיים אותם! בודאי מי שלא זהיר בזה הוא נוהג שלא כדין, ויש מקרים שהוא רודף וצריך למסור על כך".

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני מצביע עץ מכמה סיבות עיקריות. אפרט,

  א. הרב שך הקים את דגל התורה כדי לייצג בני תורה ולא בשביל הסנדלרים, דגל בגדה והציבה ברשימה בבני ברק מועמד ל"משכילים". ב. הרב שטיינמן זצ"ל היה שולח בחורים מסכנים לצבא ודופק אותם לכל החיים, מדובר בשינוי דרך מהיהדות החרדית. ג. נציגי דגל הרימו את ידם בעד מכסות הגיוס של בני הישיבות. ד. את בני תורה מנהיגים תלמידיו של הרב שך שממשיכים את דרכו בנאמנות מעוררת התפעלות למרות כל הקשיים.

  יוני |
  הגב
 2. חברה עכשיו הזמן לפקוח עינים !!! אחרי מה שנעשה בשבוע שעבר בחברת גדולי המועצות לחזק גיוס השמד בפועל, ויצא העגל הזהב – על "חוק השמד והזימה" וזה היה 100% בהסכמתם, אבל הם עשו זאת "בשתיקה" שאנחנו לא נדע שהם מכת המשומדים, עכשיו שכבר הגיע הדקה 99 אין עצה אחרת רק להתנתק לגמרי, מן מועצת השמד והזימה… ולהתנתק לגמרי......מ 1. -כל מיני תקציבים ממשלתיים לחינוך. 2. -מתקציבים מקומיים של העיריות, כגון מגרשים, וכדומה. 2. -מבחירות למדינה וכנסת המינים. 3. -מבחירות לראשי עיריות מקומיים. 4. -מלהתגייס לצבא שיש שם ג' עבורות החמורות ר"ל, אם ד' לכו אחריו !!!! – אם הבעל לכו אחריו !!! וכעת כלנו מחריזים לד' ית' שמו שאנחנו: מתנתקים! מתנתקים! מתנתקים! מתנתקים! מתנתקים! "מהם" - ומתקרבים רק לקב"ה.

  חברה עכשיו הזמן לפקוח עינים !!!
  אחרי מה שנעשה בשבוע שעבר בחברת גדולי המועצות לחזק גיוס השמד בפועל,
  ויצא העגל הזהב – על "חוק השמד והזימה" וזה היה 100% בהסכמתם, אבל הם עשו זאת "בשתיקה" שאנחנו לא נדע שהם מכת המשומדים, עכשיו שכבר הגיע הדקה 99 אין עצה אחרת רק להתנתק לגמרי, מן מועצת השמד והזימה… ולהתנתק לגמרי……מ

  1. -כל מיני תקציבים ממשלתיים לחינוך.
  2. -מתקציבים מקומיים של העיריות, כגון מגרשים, וכדומה.
  2. -מבחירות למדינה וכנסת המינים.
  3. -מבחירות לראשי עיריות מקומיים.
  4. -מלהתגייס לצבא שיש שם ג' עבורות החמורות ר"ל,
  אם ד' לכו אחריו !!!! – אם הבעל לכו אחריו !!!

  וכעת כלנו מחריזים לד' ית' שמו שאנחנו:
  מתנתקים! מתנתקים! מתנתקים! מתנתקים!
  מתנתקים! "מהם" – ומתקרבים רק לקב"ה.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב