היועץ המשפטי הורה – ס"ת הוצא מהכנסת (גלריה)

בהנחיית היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון ספר התורה שנכנס היום לכנסת לא ישאר בהיכל בית הכנסת. הנימוק שמונע את הכנסת ספר התורה הוא בשל התקנון המחמיר

האם ספר התורה שהוכנס הערב לכנסת לא ישאר בתוך היכל בית הכנסת של משכן הכנסת?

רונן כץ בקול ברמה חשף הערב כי בהנחיית היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון נאמר כי ספר התורה שנכנס היום לכנסת לא ישאר בהיכל בית הכנסת.

הנימוק שמונע את הכנסת ספר התורה הוא בשל התקנון המחמיר שאוסר על הכנסת לקבל תרומות.

דובר ועידת רבני אירופה מוסר כי למרות החלטת היועץ המשפטי, נראה כי ימצא פתרון לפרשה, אך הלילה ספר התורה לא ישהה בתוך אולם בית הכנסת .

הספר עצמו נכתב ע"י ועידת רבני אירופה לציון התאריך העברי בשנת השבעים ל'יום השחרור וההצלה'. ספר התורה נכתב לעילוי נשמתם של מאות אלפי החיילים, הפרטיזנים, לוחמי הגטאות והמחתרות היהודים שחרפו את נפשם במלחמה נגד הנאצים ועוזריהם.

במעמד סיום כתיבת האותיות נכחו יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין, השר זאב אלקין, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג חה"כ אביגדור ליברמן, ישראל אייכלר, ינון מגל, רוברט אילטוב, יצחק וקנין, אליעזר מוזס, יואב בן-צור, יואב קיש, יואל חסון, סגן השר ירון מזוז. רבנים אישי ציבור ואורחים רבים.

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, אמר בטקס, כי הסמליות שלו אדירה וכמעט בלתי נתפסת. לדבריו, "זהו ביטוי עָז לָרוח וְלָגבורה היהודית, ששתיהן כאחת התגלו תחת איימי השואה. לכן, אין דרך מובהקת יותר לבטא גם את הניצחון על גרמניה הנאצית, בכל המובנים, מאשר המעמד הזה." עוד אמר, כי "ספר התורה הזה יהיה ביטוי לנצח ישראל והמשך מילוי ייעודו של משכן הכנסת, כ"סמל לנצחיותה של מדינת ישראל", כקבוע במגילת יסוד בניין הכנסת, היודעת להתאחד סביב נושאים כאלו ולהתעלות מעל למחלוקות פוליטיות. ניצחון הרוח הוא שאפשר גם את ניצחון לוחמי בעלות הברית, ועִמָם ה"וֶטֶרָנִים" היהודים, בָּמערכה ששינתה את פני ההיסטוריה של העת החדשה", חתם אדלשטיין.

יו"ר מועצת יד ושם ורבה הראשי של תל אביב הרב ישראל מאיר לאו אמר בטקס "ונתתי בביתי ובחומותיי יד ושם. אין יד ושם והנצחה טובה יותר למאות אלפי החיילים היהודים שחרפו את נפשם במלחתם בצורר הנאצי, מכתיבת ספר תורה, ספר הספרים הנצחי של עם ישראל.

רבה של מוסקבה ונשיא ועידת רבני אירופה הרב פנחס גולדשמידט אמר "אפשר להנציח אנשים באמצעות מוזיאונים. אולם אלו יחזיקו זמן מוגבל. לעומת זאת, הנצחה על ספר התורה זוהי הנצחה לעד ולנצח נצחים. ללוחמים הווטרנים שהשתתפו בטקס אמר הרב גולדשמידט "בזכותכם אנחנו והרב לאו נמצאים פה היום".

גלריה מהשמחה הגדולה בהכנסת הס"ת

באדיבות המצלם

הכנסת ס''ת כנסת מירח 1 הכנסת ס''ת כנסת מירח 2 הכנסת ס''ת כנסת מירח 3 הכנסת ס''ת כנסת מירח 4 unnameיd (1) ע unnamed (1)

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. "אסור לכנסת לקבל מתנות" בדיחה טובה, זה נאמר גם על חברי הכנסת, שוטרים, חוקרים פרקליטים וכו' או שבדיוק בס"ת כולם החליטו ללכת בניקיון כפיים קיצונית לא אופיינית??

  מיקי |
  הגב
 2. תיקונים:
  1.
  "משכן" הכנסת הוא ביטוי שנלוית אליו תחושת קדושה. ממש כמו "משכן הנשיא".
  ראוי להשתמש ב"בנין הפרלמנט" , "בית הפרזידנט" וכו'.
  2.
  מנהג כל ישראל לשאת ספר תורה בצד ימין ( פרט לחריגים בתימן בעבר – שימני כחותם על ליבך , שמאל) ). בצילומים יש אחד שנושא בשמאל שאינו תימני.
  3. המוסד שקיבל החלטה למעוך ולגרש יהודים מעל אדמתם בקטיף וצ' שומרון אינו סמל למיצחיות ישראל בארצו.

  גדעון ארליך |
  הגב
 3. ממתי מכניסים ספר תורה לבית מחוקקים הכופרים בתורה ? "יעוץ- משפטי" אעלק . משפטיפ בל ידעום . הרי אפשר להפקיד ס"ת בבית הכנסת ,כך שישאר בבעלות יו"ר מפלגה שראשה שומר מצוות

  א. יצחק |
  הגב