האם הקוראן נכתב לפני הולדת מוחמד?

דרמה היסטורית: כתב יד עתיק של הספר הקדוש למוסלמים מתוארך לשנים שלפני הולדת מוחמד

היסטוריונים בעלי שם עולמי טוענים כי כתב יד עתיק ביותר של הספר הקדוש למוסלמים נכתב בשלב מוקדם בהרבה ממה שנהוג לחשוב וככל הנראה אף לפני לידתו של מוחמד, ההיסטוריונים אמרו כי "יהיה צריך לשכתב מחדש אם כן ההיסטוריה של האיסלאם".

לפני כחודש התגלה כתב יד עתיק ביותר של הקוראן, היסטוריונים שבקיאים בדת האיסלאם אמרו כי הקוראן עשוי להיות כל כך ישן עד שהוא סותר את מרבית מורשתו של מוחמד ועלול "לשנות באופן קיצוני את המבנה של המסורת האיסלאמית".

כתב היד נחשף על ידי אוניברסיטת בירמינגהאם. בזמן הגילוי סברו החוקרים שהתגלית מהווה אישור לכך שהקוראן שימר במשך שנים את המילים שאמר מוחמד לפני למעלה מ-1,350 שנים. אלא שכעת על פי טענות ההיסטוריונים, הקוראן, שמכונה כעת " הקוראן מבירמינגהאם" נוצר בין השנים 568-645 לספירה, לעומת זאת מוחמד חי בין השנים 570-632 לספירה.

במידה ואכן טענות ההיסטוריונים לגבי הזמן בו נכתב הקןראן תתבררנה כנכונות ישנן שתי אפשרויות: אפשרות אחת היא שככל שהקוראן ההוא נוצר בסוף התקופה, הוא נוצר בכל זאת לפני ההדפסה הידועה הראשונה של הקוראן שנעשתה בשנת 650 לספירה. האפשרות השניה היא שהקוראן שנמצא נוצר כבר בילדותו של מוחמד, וייתכן מאוד שאפילו לפני לידתו.

היסטוריון בכיר ביותר טוען כי הולכות ומתרבות הראיות לכך שהחישובים המסורתיים של מקורות האיסלאם הם לא אמינים – ואפילו שגויים. "זה מערער, בלשון המעטה, את הרעיון שאנחנו יכולים לדעת בוודאות איך נוצר הקוראן – ולזה יש השלכות על ההיסטוריה של מוחמד ובני לוויתו".

לעומת זאת ישנם הטוענים כי בדיקת הפחמן שבאמצעותה נערך התיארוך, איננה בהכרח מהימנה. לדבריהם, התאריכים שהוכרזו בחודש שעבר מלמדים על גילו של הקלף ולא של הדיו. בנוסף נטען כי מקור הטקסט גם הוא לא ברור, וכי הקליגרפיה שנחשפה בו מאפיינת דווקא תקופות מאוחרות יותר.

במידה ואכן יתברר כי הקוראן שנמצא אכן קדם לנביא מוחמד, יוצב אתגר קשה במיוחד בפני התנועה הסלפית, כולל ארגוני הטרור דאעש ואל-קאעידה, אשר מנסים לכונן מחדש את אורח החיים בדורו של מוחמד כפי שתואר במקורות היסטוריים מאוחרים יותר, שלוקטו רק אחרי שנת 800 לספירה.

קוראנים עתיקים נוספים, במיוחד הקוראן שנמצא על גג המסגד הגדול בצנעא ומתוארך למאה השישית או השביעית, עשויים להוות הוכחה נוספת לכך שפסוקי הקוראן נכתבו לפני תקופתו של מוחמד, ולכל הפחות קודם למותו.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גם בנצרות ישנם באופן מוצהר סתירות של מאות שנים בהיסטוריה שלהם בזמן ייסוד הנצרות, וזה פשוט לא מעניין איש כולל ראשי הנצרות. באמונה תאולוגיות העובדות לא רלוונטיות. הבן אדם מאמין וזהו, כל השאר הם אגדות.

  מיקי |
  הגב
  • לפי ההיסטוריון אבן אסחאק(=ערבי מוסלמי), עורך הקוראן היה זיד אבן ת'אבת (611-665), יהודי מלומד שהצטרף לקהילת מוחמד.

   לפי ההיסטוריון אבן אסחאק(=ערבי מוסלמי), עורך הקוראן היה זיד אבן ת'אבת (611-665), יהודי מלומד שהצטרף לקהילת מוחמד.
   לאחר מות מוחמד, האיץ החליף אבו בכר באבן ת'אבת לקבוע טקסט אחיד לקוראן בכל רחבי האימפריה. אבן ת'אבת אסף את כל הטקסטים המפוזרים וקבע נוסח אחיד שהפיץ ברחבי האימפריה של החליף. עומר אבן אל-ח'טאב פעם התייחס לכתיבתו של אבן תאבת ואמר למוסלמים: "הו אנשים, מי שרוצה לשאול על הקוראן, חייב ללכת אל זייד אבן ת'אבת".
   הרמב"ם, באיגרת תימן, קורא לקוראן בכינוי "כתבי זיד".

   Sassi6 |
   הגב