האם השקעה בקרקע מתאימה גם למגזר החרדי?

רכישת קרקע בארץ ישראל בקרב המגזר החרדי נחשבת השקעה ערכית יחד עם השקעה פיננסית

לאחרונה מדברים הרבה על המגזר החרדי בהקשר הכלכלי. מצד אחד, נשמעות עוד ועוד טענות לצמצום התמיכה באוכלוסייה: משלמי המסים בישראל, המתקוממים נגד יוקר המחיה בישראל, סימנו את המגזר החרדי כאחד הגורמים לכך, כמגזר שנתפס כלא יצרני וכזה שנשען על קצבאות. מנגד, מסכימים רבים, אי אפשר להתעלם מהעובדה שמשפחות חרדיות רבות חיות מתחת לקו העוני. לחצים פוליטיים מופעלים כדי להניף את חרב הקיצוצים בהעברות הכספים למגזר החרדי כדי להכריח את המשתייכים לו לצאת לשוק העבודה.

החברה החרדית בישראל מקדשת את הלימוד התורני כאורח חיים, ולא רק עד גיל מסוים, כמו בחברה החילונית, שלאחריו יש לצאת לשוק העבודה ולהתפרנס. במשפחות חרדיות רבות האב הינו תלמיד ישיבה ועול הפרנסה נופל על כתפי האישה – במשכורת זו נאלצת המשפחה לפרנס פעמים רבות ילדים רבים, כיוון שהמשפחות החרדיות הן לרוב מרובות ילדים וגדולות מאוד. במצב זה, אין פלא שמשפחות החברה החרדית זקוקות לאפיקי הכנסה יצירתיים. אחת מהן יכולה להיות השקעה בקרקעות.

כיצד השקעה בקרקעות מתאימה למשפחה החרדית?

השקעה בקרקע הינה השקעה לטווח ארוך. משפחה חרדית מתחילה את דרכה בצניעות ובלי הוצאות מוגזמות, אבל תוך מספר שנים משפחה חרדית ממוצעת גדלה בצורה דרמטית. לזוג החרדי הצעיר יש משאב יקר: זמן. למשפחה החרדית יש כמה שנים של המתנה, שבעולם הקרקעות הן נכס בפני עצמו. ההמתנה הזו יכולה להשביח קרקע שנקנתה בזול בתחילת הדרך, ולייצר הכנסה משמעותית כשהמשפחה גדלה.

בנוסף, למשפחה חרדית לרוב אין חסכונות גדולים מאוד. המשפחה החרדית מצליחה לחסוך בדרך כלל פחות ממשפחות חילוניות – גם כי ההכנסה החודשית שלהן נמוכה יותר. לכן, המשפחה החרדית זקוקה לאפיק השקעה שאינו דורש הון התחלתי עצום. השקעה בקרקעות היא בדיוק זה – היא מאפשרת השקעה מינימלית, עבור אותם בני מזל שיכולים להרשות לעצמם להמתין כדי להרוויח.

בנוסף, כשהילדים כבר בוגרים במשפחה חרדית, אחרי שנים רבות – אז לקרקע יש סיכוי להגדיל מאוד את ערכה, כך שבדיוק בנקודת הזמן הזו יוכלו ההורים לעזור במעט לילדיהם, אף שהם רבים מאוד.

למגזרים רבים בעולם הדתי, רכישת קרקע בארץ ישראל נחשבת שליחות רוחנית. השקעה המחזקת את הקשר לארץ האבות, לוקחת חלק בבניית הארץ בהכנת פוטנציאל דירות לדורות הבאים.

מה היתרונות?

כאמור, היתרון המשמעותי הראשון הוא ההון ההתחלתי הדרוש להשקעה, שהינו נמוך משמעותית מזה הדרוש לאפיקי הכנסה אחרים. גם זוג צעיר בתחילת דרכו יכול להרשות לעצמו לקנות קרקע קטנה בסכום קטן, ולראות כיצד שוויה תופח לאורך השנים, ללא צורך בהתערבות מצד המשקיע. לאחר שהקרקע מופשרת לבניה היא תיצור עבור הרוכשים מקור פרנסה יציב.

ממה יש להיזהר?

יותר ממשפחה אחרת, משפחה חרדית לא יכולה להרשות לעצמה לאבד את חסכונותיה. כאשר כל כך הרבה ילדים נסמכים על הוריהם, משפחה חרדית חייב להיזהר מאוד בניהול מעט הכספים שברשותה. לכן, חשוב מאוד להקפיד ללכת לחברה מקצועית ומנוסה. שי ניסים מחברת לי מרשל מסביר, כי חשוב שבציבור החרדי יקפידו לגשת לחברות אשר השקפתן תואמת את אורח החיים החרדי, ומכירות היטב את הסיכונים שבהשקעות בקרב מגזר זה, כדי שיוכלו להפיק את המירב מההשקעה.

היכן להשקיע?

לא חייבים לרכוש את האדמה סמוך למקום המגורים או קרוב לריכוזי אוכלוסייה חרדיים: בכל הארץ קיימות הזדמנויות רבות לרכישת קרקע במחיר סביר, כשהשקעה פיננסית לכל דבר, והמתנה להשבחתה כדי לעשות אקזיט. ברחובות, בקדימה ובנס ציונה אפשר למצוא קרקעות כאלה, אשר צפוי כי יגדילו את ערכן ויהפוך למקור הכנסה שיאפשר להקל על קשיי הפרנסה תוך המשך קיום אורח החיים התורני.

*** אין כתבה זו מהווה תחליף לבדיקת השקעה בקרקע חקלאית או המלצה להשקעה בה. אין מהאמור לעיל להכיל על הכלל, וכל מקרה יש לבדוק לגופו, ולשם כך להסתייע באיש מקצוע המתמחה בתחום הקרקעות החקלאיות, כגורם בלתי תלוי בעסקה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.