האם חיילי צה"ל יורשו להשתתף בעצרת עולם התורה?

'פרויקט דוסים' בפנייה דחופה לראש אכ"א: "על הצבא לאשר לחייליו להשתתף בעצרת ולא לפגוע בחופש הפולחן". עו"ד גוטמן: "העצרת המתוכננת אינה משויכת לגוף פוליטי והיא עצרת תפילה בלבד". האם הצבא יפגע בחופש הפולחן ויאסור על משרתיו להשתתף בתפילה?

 

המחלקה המשפטית של 'פרויקט דוסים' הגישה פנייה דחופה לראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי בבקשה להתיר לחיילי צה"ל להשתתף בעצרת התפילה שתתקיים בירושלים ביום ראשון הקרוב להצלחת עולם התורה ולהורות בדחיפות למפקדים לא לאסור על פיקודיהם להשתתף בעצרת בזמנם החופשי.

פניות רבות של חיילים שהגיעו ל 'פרויקט דוסים' בימים האחרונים, קבלו על כך שמפקדיהם אסרו עליהם להשתתף בעצרת  – בין במדים ובין בלבוש אזרחי – ככל הנראה לאור פקודת מטכ"ל האוסרת על חיילים להשתתף בהפגנות. "אנו אמנם בחרנו לעטות על עצמינו מדים, אבל לא נפרדנו מן העולם החרדי ואנחנו מרגישים חלק ממנו לכל דבר", כתב אחד החיילים בפנייה ל'פרויקט דוסים', "עולם התורה יקר וחשוב לנו ואנו רוצים להתפלל להאדרת שמו כמו כל אדם מאמין".

בפנייה שהוגשה על ידי עו"ד יהודה גוטמן, הוא מבהיר כי "בעצרת המתוכננת לא מתכננים נאומים פוליטיים כלשהם והיא הוגדרה על ישי המארגנים כעצרת תפילה בלבד".

כמו כן בשל העובדה כי עצרת התפילה אינה מזוהה עם גוף פוליטי כלשהו אלא עם כלל הציבור הדתי, הרי שאין כל סיבה לאסור את השתתפותם של חיילים המבקשים [בזמנם החופשי] לבוא ולהתפלל.

ב'פרויקט דוסים' מקווים כי הפנייה תיענה בחיוב, לאור העובדה כי חופש הפולחן כמו גם חופש הביטוי קיבלו בחוקי הייסוד ובפסיקות בית המשפט העליון מעמד מיוחד והם נחשבים לזכויות הבסיסיות אף במגילת זכויות האדם של האו"ם.

"אם צבא ההגנה לישראל רואה בעצמו צבא העם, הרי שלא ייתכן כי הוא יפלה חיילים וימנע מהם את זכותם הבסיסית להיות חלק מעצרת תפילה. אופן הפעולה של ראש אכ"א בעניין, תעיד על כוונתם האמיתית של שלטונות צה"ל אל מול חרדים המשרתים בצבא", מסכם יאיר טיילור, עורך באתר 'דוסים'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.