האם טראמפ יזכה בפרס נובל לשלום?

העולם כולו עקב הבוקר אחר מנהיג הדמוקרטיה החזקה בעולם, דונלד טראמפ שלחץ את ידו של הרודן ששולט ביד רמה במדינה המסוגרת. האם השניים יקבלו פרס נובל לשלום?

היסטוריה בסינגפור: העולם כולו עקב הבוקר אחר מנהיג הדמוקרטיה החזקה בעולם, דונלד טראמפ שלחץ את ידו של הרודן ששולט ביד רמה במדינה המסוגרת. במסמך ההבנות קים אישר שהוא מחויב לפעול ל"פירוק מלא של חצי האי קוריאה מנשק גרעיני".

קים, קיבל את הלגיטימציה שלו לאחר שהואשם בהפרת זכויות אדם ובדיכוי שיטתי של מתנגדיו – כולל הוצאות להורג.

האם לאחר ההישג ההיסטורי טראמפ וקים יקבלו פרנס נובל? "מוקדם מדי לומר", אמר אסלה סוון, היסטוריון שמומחה לפרסי נובל. "אם ההסכם יוביל לפירוק אמיתי של חצי האי קוריאה מגרעין יהיה קשה מאוד שלא להעניק להם את הפרס", מודה סוון. "זה אמנם יהיה ביזארי, אבל כבר קרה בעבר שאנשים עם עבר אלים מאוד קיבלו את פרס נובל לשלום".

קודם הפגישה בסינגפור קראו פוליטיקאים בכירים להעניק לטראמפ את פרס נובל לשלום. בהם" נשיא דרום קוריאה מון ג'אה אין, שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון ונשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר.

גם 18 רפובליקנים בבית הנבחרים קראו לוועדת הנובל להעניק לטראמפ את הפרס ב-2019 על כך שהצליח להשכין שלום זמני לפחות באי הקוריאני "מאז שנכנס לתפקיד עבד הנשיא טראמפ ללא הרף כדי להפעיל לחץ מקסימאלי על צפון קוריאה, במטרה לעצור את תוכנית הנשק האסורה שלה ולהביא שלום לאזור", נאמר במכתב של הרפובליקנים לוועדת הנובל.
כזכור, ועדת הנובל החליטה באופן תמוה לפני עשור להעניק לברק אובמה, את פרס נובל לשלום למרות שלא עשה דבר למען השלום, ואף בגללו פרץ האביבי הערבי אותו לא הצליח לגדוע .

בוועדת הנובל לא רוצים לחזור על טעויות העבר, ולפי אורדאל החברים יחכו לראות אם יש "תוצאות משמעותיות" לפני שיחליטו למי יוענק הפרס.

דן סמית, ראש מכון המחקר לשלום בשטוקהולם, חושב כי ההסכם היום הוא צעד טוב ראשון, אך המסע ארוך ומסובך. טראמפ עשה דברים אחרים – בראשם הפרישה מהסכם האקלים שקריטי לביטחון העולם, והפרישה מהסכם הגרעין עם איראן – שקריטי ליציבות במזרח התיכון – חיוביים הרבה פחות לשלום".

"לזוכים רבים בפרס נובל לשלום היה דם על הידיים", אמר אורדאל. "השאלה היא האם הם עשו מספיק דברים טובים לשטוף את הדם מהידיים. עד כה קים וטראמפ לא עשו השנה מספיק כדי לזכות בפרס".

גיר לונדסטאד, שהיה מזכיר ועדת הנובל בין 1990 ל-2014, אומר כי "לשניים האלה יש מטען כבד: קים הוא אחד הדיקטטורים האכזריים בעולם, ודונלד טראמפ נמצא בתהליך של פירוק המבנים הפוליטיים והכלכליים שייסדה ארה"ב אחרי 1945 והועילו לכולם", הוסיף לונדסטאד.

אורדאל טוען כי "הדבר שפוגע בסיכויים של טראמפ יותר מכל הוא היציאה של ארה"ב מהסכם הגרעין". עוד מוסיף, "במקביל לבחירה בדרך השלום בחצי האי קוריאה הוא מלבה את הסכסוך במזרח התיכון ומכניס את האזור כולו לסכנה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.