האם ישנן הגבלות חוקיות על הצבת מצלמות אבטחה בעסק?

כשזה מגיע לשאלה האם מותר להתקין מצלמות אבטחה לעסק, יש להבין ממה היא מורכבת. כמו בכל סוגיה יש שני צדדים, הצד הנפגע והצד הפוגע. כלומר- כאשר בעל עסק בוחר להתקין בבית העסק שלו מצלמות אבטחה, הוא מבקש להגן על הזכות לקניין שמקנה לכל אדם זכות להחזיק ברכוש מבלי שאחר יפגע בו. אך מצד שני, העובד טוען שמצלמות אבטחה פוגעות לו בזכות הבסיסית לפרטיות- כאשר אדם מצולם בכל זמן עבודתו, פרטיותו נפגעת. אז התהיה הרווחת היא כמובן, איזה זכות מתעלה על השנייה. לאחר שסוגיה זו הגיע מספר רב של פעמים אל בתי המשפט, נחקק חוק שטוען שבעל עסק רשאי להתקין מצלמות אבטחה בעסק רק במקומות בהן אין עובד בחזקת היחיד- לבד, לדוגמא- במשרד פרטי של העובד או חדר עבודה פרטי שלו. כלומר המצלמות יכולות להימצא במסדרונות או בחדרי עבודה בהם ישנם שני עובדים ויותר ולא אחד לבדו. אם עובד אשר גילה שמצלמים אותו בחדר תעסוקתו ללא הרשאתו בחר להתפטר, הוא רשאי לקבל דמי פיצויים מלאים מהמעסיק.

מצלמה נסתרת

אם בכל זאת בעל עסק חש שהעסק שלו חשוף לגניבה או פגיעה מצד העובדים, גם בחדר פרטי, הוא יכול לבחור להתקין מצלמה נסתרת. מצלמה זו היא מצלמה אשר מתעדת חלל מסוים באופן ישיר אך היא מוסתרת בצורה חכמה. השיטות בימינו הן הסתרת המצלמה בתוך חפץ יום יומי כמו מטען, רהיט מסוים ואפילו ספר. כמובן שאם באמת בוחרים להתקין מצלמות אבטחה לעסק בצורה סמויה, רצוי לעשות זו בצורה המקצועית ביותר ובכך למנוע אי נעימויות שונות. לשם כך רצוי ביותר לבחור באיש מקצוע מנוסה אשר תמיד ידע כיצד להסתיר את המצלמה בצורה הטובה ביותר כך שאיש חוץ מכם לא ידע אפילו על המצאות מצלמה בחדר זה.

החוק מחמיר אם בוחרים גם להתקין מצלמות אבטחה עם אפשרות הקלטת קול. זוהי נחשבת פגיעה חמורה בפרטיות העובדים, בין אם מדובר בחדר פרטי ואפילו באיזורי עבודה ציבוריים.

לשאלה זו אין תשובה חד משמעית. אם בעל עסק חש מאוים מפני עובד מסוים באופן חמור, החוק יכול להיות לטובתו. אך במקרים מסוימים עובד שמגלה שהוא מצולם באי ידיעתו, יכול לטעון שחלה הרעת תנאי עבודה ולקבל דמי פיצויים מלאים.

אז מהי בכל זאת ההמלצה?

הפתרון הטוב ביותר הוא לשמור על המשרד פתוח ביותר ללא איזורים פרטיים לכל עובד. כלומר להרחיב את איזורי העבודה וליצור חדרים משותפים, כך שיהיה חוקי למקם בהם מצלמות אבטחה שיספקו לנו תמונה ישירה של המתרחש בכל זמן שנרצה. אך אם בעל עסק עם חללים פרטיים לכל עובד חש שסחורתו וסביבת עבודתו מאוימת על ידי עובד מסוים, יכול לשקול מיקום מצלמות אבטחה נסתרות ובכך לגלות את האמת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.