האם כדאי להיות עצמאי או שכיר?

אין תשובה חד משמעית לשאלה שמעסיקה מאות אלפי גברים ונשים בשוק התעסוקה בישראל, אבל בהחלט ניתן להתייחס לסוגיות המרכזיות כדי להגיע להחלטה נכונה. הנה כל הדילמות הרלוונטיות לנושא וטיפים למי שמתלבט

שכירים ועצמאיים אחראיים רק על 57% מעוגת ההכנסות הלאומית בישראל אבל ההשפעה שלהם על המשק גדולה מכפי שנדמה. ראשית, חשוב להזכיר ש-1 מכל 10 עובדים הוא עצמאי ובעשור האחרון לבדו עלה מספר הנשים העצמאיות ב-50%. גם הגברים מציגים נתונים דומים, כי נכון לשנת 2014 למשל הועסקו בארץ 2.3 מיליון גברים שכירים ו-242.3 עצמאיים. לצורך השוואה, באותה שנה היו 1.12 מיליון שכירות לעומת 72 אלף עצמאיות.

יחס העצמאים למועסקים בישראל עומד ב-5 השנים האחרונות על 8%-9% וניכר שבעוד שמספר העסקים שנסגרים מדי שנה גדל (לפי נתוני "להב" – לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל), גביית המדינה ממיסוי דווקא עולה. זו אינדיקציה חשובה למעורבות של עצמאים במשק ולמגמות שעוברות על הכלכלה המקומית והעולמית. מצד שני, לא מספיק להשתמש בנתונים האלה כדי לענות אחת ותמיד על שאלת מיליון הדולר: האם כדאי להיות עצמאי או שעדיף להישאר שכיר?

סוגיה ראשונה: אופי העבודה

הדילמה בין שכיר ועצמאי מתעוררת בעיקר אצל נותני שירות. יש עובדים שעבורם היא לא רלוונטית, אך מי שמתפרנס ממקצועות חופשיים יכול בהחלט לשקול ויתור על מערכת יחסים של עובד-מעביד לטובת מערכת יחסים של נותן שירות-מקבל שירות, הן כעצמאי והן כקבלן משנה.

הסוגיה בהקשר הזה לא נתונה לבחירתו של העובד, אלא אם הוא מחליט לבצע הסבה. במילים אחרות, אם אתם מועסקים כשכירים בתפקיד מקצועי – סביר להניח שיהיה לכם קשה לעבור להיות עצמאים. לעומת זאת, במידה ואתם מתמחים במתן שירותים מסוימים, יכול להיות שדווקא עבודה כעצמאים מתאימה לכם מאוד.

סוגיה שניה: תנאים

אופי העבודה שונה לחלוטין בין שכיר ועצמאי. התנאים שאותם אתם מקבלים במקום העבודה כשכירים יכולים להתבטל כאשר תבחרו לפתוח עסק עצמאי, לא משנה אם תהיו עוסק פטור או מורשה, או לצורך העניין מה יהיו ההכנסות השוטפות שלכם.

היתרונות של מקום עבודה מסודר הם בין היתר שניתן לקבל בו ביטוח בריאות בתנאים טובים ומוזלים, יש קביעות ויש כמובן מתנות לחג, אירועי חברה, הפרשות מסודרות לפנסיה, מחלקת כוח אדם שמתנהלת מול גופים בירוקרטיים ועוד. מדנס ביטוחי בריאות מציעה תנאים מועדפים לעובדים בגופים גדולים, בעוד עצמאים נדרשים למצוא את הפוליסה שמתאימה להם בדרכים אחרות.

כעצמאים תצטרכו מטבע הדברים לגלות עצמאות מלאה בכל הסוגיות הפיננסיות. עליכם לדאוג להפרשות, להגיש את הדוחות בזמן, לשלם לרואה חשבון על הצהרות שנתיות וכן הלאה. בדקו היטב את התנאים הקיימים עבורכם ורק אחר כך גבשו החלטה סופית.

סוגיה שלישית: אופי המיסוי

אם הגעתם עד הלום בלי החלטה מבוססת, סביר להניח שתרצו להביא בחשבון את שיקולי המיסוי. אלו יכולים לעזור לכם להטות את הכף ולבדוק האם מעבר לעבודה כשכיר, או להיפך, ישפר את מצבם הכלכלי. באופן עקרוני, לא אמור להיות פער משמעותי בין ההכנסה נטו של השכיר לבין ההכנסה של העצמאי, ברמת הכנסה ממוצעת של 100-110 אלף ש"ח בשנה. בפועל, השורה התחתונה משתנה בגלל פרמטרים כמו הפקדות לקופות גמל ולקרן השתלמות, מענקי פרישה, הנחות סוציאליות, דמי חופשה ודמי הבראה, ניכוי הוצאות ותזרימי מזומנים.

את סוגיית המיסוי כדאי לבחון לעומק ובאופן פרטני באמצעות אנשי מקצוע. השתמשו בנתונים האלה יחד עם שאר המידע, ותוכלו לקבל החלטה טובה ומבוססת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.