האם לופוליאנסקי יוכל לשוב לחיים הפוליטים?

עו"ד משה אוסדיטשר מסביר את המשמעות המשפטית וההשלכות הציבוריות של החלטתם הדרמטית של שופטי העליון {פרשנות}

לאחר ששופטי בית המשפט העליון החליטו כי ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי לא ירצה עונש של מאסר בפועל, הביעו רבים את תקוותם כי לופוליאנסקי ישוב לחיים הפוליטיים, ואולי אף יתמודד שוב למשרת ראשות העיר ירושלים. האם זה אפשרי?

עדיין לא בטוח עד כמה ירצה לופוליאנסקי עצמו לשוב לקלחת הפוליטית, אך אנו יצאנו לבדוק, בעזרתו של עורך הדין משה אוסדיטשר, האם מבחינה משפטית יכול לופוליאנסקי לחזור לפוליטיקה. לכל אוהדיו הרבים של לופוליאנסקי נאלץ לבשר כי הוא יוכל להמשיך ולשרת את הציבור, אך לא בפוליטיקה כי אם בארגון החסד "יד שרה" שהקים.

אוסדיטשר מסביר כי השופטים לא ביטלו את ההרשעה שהטיל השופט דוד רוזן על לופוליאנסקי, אלא הקילו בעונשו ככל הנראה מתוך התחשבות במצבו הרפואי ובעובדה כי פעל רבות למען העיר ירושלים ותרומתו הציבורית הגדולה במשך כל חייו הן בפוליטיקה והן במעשי החסד הרבים שעשה.

אך העובדה כי בית המשפט לא ביטל את הרשעתו של לופוליאנסקי, הותירו אותו עם קלון משפטי, עובדה המונעת ממנו לחזור בשנים הקרובות לפוליטיקה. "מבחינה משפטית – אורי לופוליאנסקי סיים את הקריירה הציבורית שלו", אומר לנו עו"ד משה אוסדיטשר.

הוא מדגיש כי שופטי בית המשפט העליון לא ביטלו את הטענה של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב כי לופוליאנסקי עצמו נהנה מהעובדה שהכסף נתרם ליד שרה, ארגון החסד הגדול שהקים ובראשה הוא עומד. לכן, בשנים הקרובות לא נוכל לראות את לופוליאנסקי שוב בראשות העיר ירושליים.

אוסדיטשר מחדד בראיון לקוקר נקודה נוספת שאינה ברורה דיה לרבים: עונש של עבודות שירות היא המקבילה של עונש מאסר. מבחינה משפטית יש לזה את אותם ההשלכות, אלא שבמקום שיישב בכלא מקילים עליו ומאפשרים לו להרצות את עונשו בעבודות שירות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.