האם מניית אפל תמשיך לשגשג?

מאז שנגן המוזיקה של חברת אפל, ה- iPod יצא אל השוק לפני כ-13 שנה, המנייה של חברת אפל מדגימה עליות עקביות לאורך זמן. רבים מייחסים את הצלחתה של חברת אפל, לא רק בקרב המשתמשים אלא גם בקרב משקיעי שוק ההון, לכשרונו הנדיר של סטיב ג'ובס לראות את החזון שמעבר לכסף. אמנם כיום קיימת תחרות משמעותית בין החברות המייצרות סמארטפונים וטאבלטים, אך לפחות כרגע, חברת אפל ממשיכה לשמור על מעמדה כמובילה בשוק זה.
הג'וב והחזון.

בתקופה שסטיב ג'ובס הנהיג את חברת אפל, המטרה העיקרית אותה שם ג'ובס אל מול עיניו הייתה להוציא את המוצרים הטובים ביותר, החדשניים ביותר, בעלי הערך המוסף הגדול ביותר. לא עניינו אותו דברים שוליים כמו ערך המנייה ואפילו לא סקרי דעת קהל. ההנחה הייתה כי אם המוצרים שלו ישקפו את החזון, השוק והקהל כבר יגיע מעצמם – והם הגיעו ובענק.

אחד השינויים המורגשים בחברת אפל מאז מותו של סטיב ג'ובס הוא המעבר בדגשים להם החברה נותנת תשומת לב. היום, התחושה היא שמה שמוביל את חברת אפל היא לא חזון המצוינות והחדשנות כפי שהיה בתקופתו של ג'ובס אלא הכסף, הערך בשוק ההון ומחירי המניות.

מה הם פני העתיד?

מומחים המנתחים את שוק ההון די תמימים בדעותיהם בנוגע לעתיד מנייתה של חברת אפל, לפחות לעתיד הקרוב.

אפל מקיימת לא מעט מלחמות פטנטים בין כתלי בתי המשפט האמריקאים. לאחרונה, חברת אפל וחברת גוגל הצליחו להגיע להבנה בנוגע למלחמות שהן מנהלות בינן וכל אחת מהחברות ביטלה תביעות כנגד השנייה. חברת גוגל היא יצרנית מערכת ההפעלה אנדרואיד המהווה את התחרות הגדולה ביותר למערכת ההפעלה של חברת אפל ה- iOS. מנגד, זכתה אפל בתביעת ענק כנגד יצרנית הסמארטפון שמהווה את התחרות הגדולה ביותר לאייפון של חברת אפל בשוק האמריקאי – סמסונג. מהלך זה אף לא הגיע לסיומו עדיין כי סמסונג צפויה להוריד בעתיד הקרוב מהמדפים חלק הסמרטפונים המהווים תחרות ישירה לאייפון בשוק האמריקאי בנוסף על תשלום קנס בגובה של למעלה ממיליארד דולרים, כתוצאה מהזכייה.

לאחר הורדתם מהמדפים של המכשירים המהווים תחרות ישירה משמעותית לחברת אפל בארה"ב, ובמקביל לעלייה ברמת הצריכה בסין, המתבטאת בין היתר ברכישת אייפונים, מכירות ורווחי חברת אפל צפויים להמשיך ולגדול בשנה הקרובה.

לאורך זמן?

האם הרווחים ימשיכו לגדול לאורך זמן? כאן השאלה כבר מורכבת יותר. כרגע התחושה היא כי אפל הפסיקה לשדר חדשנות, קידמה ואיכות בלתי מתפשרת והיום פועלת ככל חברה אחרת בשוק זה. אמנם מוצריה עדיין טובים יותר ממוצרים מתחרים בזכות התקופה הקודמת, אולם יתרון זה לא צפוי להחזיק לאורך זמן רב. מרגע שהמתחרות ישיגו את הקידמה והאיכות של האייפון והאייפד, מומחים צופים כי החברה תתחיל בעתיד לשקוע, אלא אם כן הכיוון ישתנה.

כל זה אינו צפוי להתרחש בשנה הקרובה. בשנה הקרובה אפל תמשיך, ככל הנראה, לגדול ולהרוויח ולהעלות את מחיר מניותיה בזכות האיכות והתכונות הקיימות שעדיין עדיפות על פני המתחרות.

מהלך נוסף שיעזור בטווח הקרוב הוא פיצול המנייה לשבע: מחיר המניה קטן פי שבע ומחזיקי המניות יחזיקו פי שבע מניות ממה שהחזיקו עד עתה. כאשר מחירי מניית אפל הגיעו לשיאים שנשקו ל-600$ למניה, משקיעים פרטיים קטנים נמנעו לעתים קרובות לרכוש מניות אלו בגלל מחירן הגבוה. לאחר פיצול מחירן, המניות הפכו להיות סבירות גם עבור המשקיע הפשוט ובזכות הכפלת מספר המניות, המניות שנותרו בידי המשקיעים הקיימים לא נפגעו.

כיום המומחים ממליצים להמשיך ולהשקיע בחברת אפל, אולם עם זהירות גדולה מבעבר. בזכות זכייתה אל מול משפטי הפטנטים מול חברת סמסונג והשלום שהושג אל מול חברת גוגל, בזכות פיצול המנייה ובזכות גידול הצריכה בסין – בשנה הקרובה, לכל הפחות, השקעתכם בחברת אפל נראית מובטחת ואפילו מומלצת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.