האם מרן זצ"ל אמר תחנון ביום העצמאות וביום ירושלים? • האזינו

מרן הגר"ע יוסף בהקלטה נדירה: "היו לי הרבה צרות, גם כשנעשיתי רב ראשי". ומדוע לא אמר תחנון ביום העצמאות?

במסגרת התכנית הפופולארית "אליבא דהלכתא", המשודרת מידי יום שני בשעה 21:00, עסק השבוע הרה"ג יעקב סיני שליט"א, נכדו של מרן זצוק"ל, בהיבטים ההלכתיים הנוגעים ליום העצמאות וליום ירושלים, בין היתר לענין אמירת הלל ואמירת תחנון.

במהלך התכנית, הושמעה הקלטה נדירה של מרן זצ"ל, בשיחה פרטית, בה הוא מגולל את שהתרחש עמו בשנת תשל"ג, כשנבחר למשרת הרב הראשי לישראל, כאשר מועצת הרבנות דאז, העבירה החלטה שיש לומר הלל בברכה ביום העצמאות וביום ירושלים: "היו לי הרבה צרות, כשנעשיתי רב ראשי", אמר מרן, "איזה צער, איזו עגמת נפש".

במסגרת השיחה מתייחס מרן גם לאמירת תחנון ביום ירושלים, ונכדו מעיד מכלי ראשון מה היתה הנהגתו לגבי אמירת תחנון ביום העצמאות וביום ירושלים.

האזינו:

הגר"ע עם נכדו, הרב יעקב סיני

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לתגובה מס 1

  כבודו צודק ב1000 אחוז תרשו לנו להיות גם כופרים שאלתי הרבה מה יש בזה והאם הם עושים ככה גם באזכרה ליקיריהם אין להם מה לענות בורות מדהימה לא לכרוע לשקר

  חובלי |
  הגב
 2. ע"פ כל הפוסקים - העמידה בצפירה הוא עניין חוקות הגויים נטו.

  ע"פ כל הפוסקים – העמידה בצפירה הוא עניין חוקות הגויים נטו.

  אין שום סיבה יהודית לעמוד בצפירה, גם לא מבחינת 'בין אדם לחבירו'. כשיש חילול ה' אין חולקים כבוד אף לרב.

  תחשבו על ילדנו בעוד שלוש דורות, הם עלולים חלילה לחשוב שיש בכך משהו…

  אנחנו לא צריכים לוותר על קוצו של יו"ד מאמונתינו בשביל להכפיף את הדת הקדושה לשכל החילוני, מי שלא מבין את הנקודה הזו יש לו בעיה רצינית מאוד בהשקפת היהדות.

  לעמוד בצפירה זה להכריז חלילה וחס, אין הישארות הנפש! אין עולם הבא! כפירה של ממש, ולמה כך? כי העמידה היא הזכרון כביכול לשיטתם היחיד שנותר מהמת, ולכן צריך שהחי יתייחד עם זכרו של המת לבת ישכח.

  אבל אנחנו בני מאמינים, יודעים שיש הישארות הנפש, ויום הזיכרון הוא להזכיר את הנפטר להתפלל על נשמתו, וללמוד ולהעלות נשמתו לעולמים טובים עם מצוות ומעש"ט, כי בלי זה אין אפשרות אחרת…

  כמובן, אין צורך להכנס במלחמה על הדבר הזה, והחכם עיניו בראשו שלא ימצא ברחובות קריה בשעת הצפירה. אך אם קרה שנאנס ונמצא בשעת הצפירה בחוץ, ימשיך להלך כדרכו בבחינת 'ומרדכי לא יכרע ולא ישתחווה'… ואם יקניטוהו ישיב שלא כמתלהם אלא כמפטיר, שאינו מאמין בכך, והוא אמנם מכבד, וזוכר ומתייחד בלב, כדרכו שלו, ואי אפשר לכפות כפיה שענינה אמונה מסויימת על מי שלא מאמין, ואנחנו החרדים לא מאמינים בכך!

  העמידה בצפירה הוא עניין חוקות הגויים נטו. |
  הגב
 3. מרן אמר תחנון ביום האבל לאומי של מדינת ישראל

  מרן אמר תחנון ביום האבל לאומי של מדינת ישראל.

  מרן אמר תחנון ביום האבל לאומי של מדינת ישראל |
  הגב