האם נמצאה ההגדה הנדירה ביותר בעולם?

האם נמצאה ההגדה הנדירה ביותר בעולם?

בית המכירות הפומביות ירושלים של זהב יקיים לאחר חנוכה מכירה פומבית של פריטים מיוחדים בתחום היודאיקה.

פריט מספר 3 במכירה: "הגדה של פסח כמנהג האשכנזים – לונדון, תק"ל 1770" הוא נדיר ביותר. מדובר על ההגדה הראשונה בעולם שנדפסה עם תרגום לאנגלית ולכן ההגדה הזו נדירה ביותר. היא לא נראתה מעולם במכירות פומביות, ולא נמצאת בספרייה הלאומית וביתר הספריות בארץ.

מה בעצם המשמעות של זה? האם בספריות בעולם כן נמצאת הגדה כזו? האם אצל אספנים כן יש הגדה כזו? האם יתכן שבעצם העותק שמוצג עכשיו בירושלים של זהב הוא היחידי שידוע היום בעולם?

ובכן, ההגדה הזו אינה נמצאת בשום ספריה חשובה בעולם!

לדברי יהודה גליל: "המדיניות שלנו היא לתת את העובדות באופן מדויק ומהימן. הניסוח שלנו היה זהיר. בדקתי היטב וברור לי כמעט לחלוטין שאין את הפריט הזה בשום ספריה בעולם. למרות שפנינו לגדולי האספנים, לא ידוע לנו על שום עותק נוסף שנמצא בידי אחד האספנים. כמובן שעדיין יתכן הדבר שבאיזשהו מקום שוכן לו עותק נוסף של ההגדה הזאת."

מה בעצם ההערכה שלך לשיווי של ההגדה הזאת?
"זו שאלה מצוינת. לדעתי אין לה מחיר. פשוט אין למה להשוות מפני שהיא כעת היחידה הידועה לנו, ובכל מקרה היא היחידה המוצעת למכירה.
"תראה, בהגדה הזו חסרים באמצע שלושה דפים. לכאורה זה צריך לפגום בערכה. אבל כאן יש בעיה: מי יאמר לנו אם זה חיסרון רק בעותק הזה, והוא פגום, או שמא זו טעות בהדפסה גם בעותקים האחרים? אי אפשר לענות על זה כי אין למה להשוות. ואפילו אם נניח שאכן בעותקים אחרים היה את שלושת הדפים החסרים האם זה מוריד משהו מהנדירות? הרי העותקים ההם אינם לפנינו וזאת היחידה שאנו רואים והיחידה שמוצעת למכירה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.