האם עיריית מודיעין עלית נגד תוצרת הארץ ?

"העירייה לא הפלתה, לא מפלה ולא תפלה תוצרת ישראלית אל מול תוצרת זרה"

העיתון גלובס חושף התנהלות לא תקינה לכאורה ע"י עיריית מודיעין עלית ומקוממת לא פחות .

לפי תחקיר של גלובס העיריה במודיעין עלית מקיימת הליכי מכרז לרכש של גופי תאורה חדשים, ומתכוונת לתת ניקוד גבוה למי שיציע לה גופי תאורה שמיוצרים בצפון אמריקה או במערב אירופה וזאת, באופן שנראה כמו הפליה מקוממת של התעשייה הישראלית.

העירייה פרסמה בקרב משתתפים אפשריים במכרז הבהרה, שלפיה מציע שיציע לה גופי תאורה שמיוצרים דווקא במדינות צפון אמריקה או במדינות מערב אירופה – יקבל ניקוד של 20%. יצוין כי מדובר בניקוד שנחשב גבוה מאד, שעשוי להעלות משמעותית את סיכויי זכייתו של מציע כזה במכרז.

מדובר ברכש של גופי תאורה שאמורים לשמש לתאורת רחוב ברחבי העיר מודיעין עלית, כמו גם לתאורה של מגרשי ספורט ואתרים שונים ברחבי העיר. הוא נוגע לשורה של התקשרויות שיעשו בין העירייה לבין הזוכה בהליך זה למשך תקופה שבין שנה אחת ל-3 שנים.

בין החברות שהתעניינו במכרז על גופי התאורה במודיעין עלית נמצאת גם חברת געש תאורה מקיבוץ געש. הודעת ההבהרה שצורפה למכרז, ולפיה יינתן ניקוד גבוה לתוצרת זרה שתיובא מחו"ל, עוררה בחברה תרעומת ושם מתלוננים על הפליית התוצרת המקומית לטובת תוצרת מיובאת: "זאת חוצפה לתומנו, כשראינו את ההבהרה הזאת חשבנו שמדובר בטעות, בסעיף שנכתב בתום לב. פנינו לעירייה בשאלות בנושא – ומשם בכלל לא חזרו אלינו עם תשובות מאוד מכעיס שלא רק שלא מכבדים כאן את תוצרת הארץ, בנוסף גם מדירים אותה. הכל נעשה בלי בושה, מהמקפצה, בידי גוף ציבורי כמו רשות מקומית. ההתנהלות הזאת מלמדת על עוינות שזועקת לשמיים נגד התעשייה הישראלית. יש את התקנות להעדפת תוצרת הארץ, אבל בפועל לא קורה עם זה כלום. תראה מה קורה כאן, תראה מה עושה הנשיא טראמפ בארה"ב, ותבין את הפער במדיניות שנהוגה בישראל כלפי התעשייה",", אמר ל"גלובס" מנכ"ל געש תאורה, דותן בוכסווילר:

בעיריית מודיעין עלית אמרו בתגובה כי אכן, חובה זו לא מושתת על הרשויות המקומיות וממילא מודיעין עלית נמצאת בשטחי יהודה ושומרון שעליהם חלים דינים שעולים מצו החתום בידי הממונה על היישובים הישראלים ביו"ש: "תקנות בנושא לא הוחלו על הרשויות המקומיות בדרך זו או אחרת על ידי הממונה", טענו בעירייה.

עוד הגיבה העירייה כי "כדי לבחון האם ניתנת עדיפות או לא, יש לחכות להשלמת בחינת המכרז שכן נדרש שהטיב ויתר התנאים עונים על דרישות המזמין. מועד הבחינה של תנאי זה הוא לאחר הגשת ההצעות ובחינתן על ידי ועדת המכרזים, ובתקנות נתונה לה הסמכות לבצע את ההמלצה בדבר מתן עדיפות לרכישת טובין מתוצרת הארץ. לגופו של עניין, הוראות המכרז לא מפלות בין ספק חוץ לספק ישראלי ובוודאי שאינן חוסמות יצרנים ישראליים. מכיוון שהמכרז בשלבי בדיקת ההצעות, הרשות מצהירה כי ככל שלא יימצא הבדל בטיב ויתר תנאי דרישות המזמין כפי שפורסמו במכרז – תינתן עדיפות לתוצרת הארץ . לאחר השלמת ההליך המכרזי התקין ובדיקת ההצעות, וככל שהרשות לא תעמוד בהוראות הסעיף, הרי שמציע שנפגע יוכל לפנות לערכאות משפטיות ככל שירצה".
בנוסף ביקשה העירייה להדגיש :" יודגש שוב, כי העירייה לא הפלתה, לא מפלה ולא תפלה תוצרת ישראלית אל מול תוצרת זרה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.