האם רישיון נהיגה בינלאומי עדיין נדרש עבור השכרת רכב בחו"ל?

אחת התעלומות הגדולות ביותר לקראת נסיעה לחו"ל היא הצורך בהוצאת רישיון נהיגה בינלאומי. ישנם פרסומים המדברים על כך שהרישיון הישראלי תקף ולצידם דיווחים על בעיות שעלולות לעלות לכם ביוקר

כשנגשים לבירור סוגיית הצורך ברישיון בינלאומי מגלים שאין תשובה חד משמעית לשאלה. הרישיון הישראלי הותאם לתקנות האירופאיות, אבל בשטח – לא ברור עד כמה תקנות אלו עוזרות.האם רישיון בינלאומי עדיין נדרש

על רישיונות מקומיים, לאומיים ובינלאומיים

כדי לעשות סדר בבלגן, בואו ונבדיל בין שלושה סוגי רישיון שונים: מקומי, לאומי (ישראלי) ובינלאומי.

רישיון מקומי הוא רישיון שניתן בארץ בה נוהגים: למשל רישיון שהוצא בארה"ב כשנוהגים בארה"ב, באיטליה כשנוהגים באיטליה וכדומה. רישיון לאומי או רישיון ישראלי הוא רישיון שהוצא בישראל. רישיון בינלאומי הוא תעודה מיוחדת, המונפקת לשנה בלבד, ומוכרת ב- 175 מדינות ברחבי העולם כאשר היא צמודה לרישיון הישראלי. רישיון בינלאומי יכול לשמש תייר ישראלי, אבל לא יכול להוות תחליף לרישיון מקומי אם מדובר על שהות ממושכת בחו"ל.

ברוב מדינות העולם, השילוב של רישיון ישראלי ורישיון בינלאומי מוכר ומכסה על כל הצרכים. יוצאת דופן היא סין, שם תאלצו להוציא רישיון מקומי אם תרצו לשכור רכב ולנהוג.

אז רישיון ישראלי בלבד לא מספיק?

בנוגע לשאלה הזו – העניינים מתחילים להסתבך. ברב מדינות ארה"ב וחלק לא מבוטל ממדינות אירופה, לכאורה מכירים ברישיון הישראלי. משרד התחבורה הגיע להסכמים עם מדינות אלו והרישיון הישראלי אמור להתאים עבור כל הצרכים הנדרשים. אפשר למצוא רשימה עדכנית של מדינות המכבדות רישיונות ישראלים באתר של משרד התעבורה.

אלא מה? אליה וקוץ בה – למרות שהרישיון הישראלי מוכר במדינות אלו, כנראה שרצוי להצטייד ברישיון בינלאומי בכל מקרה. הסיבות לצורך זה מגוונות: רשויות האכיפה לא תמיד מודעות להסכמים וייתכן שתתקלו בשוטרים שיתקשו להתמודד עם הרישיון הישראלי בלבד. גם חברות ההשכרה לא תמיד ששות להשכיר רכב למי שאין ברשותו רישיון בינלאומי נוסף על הרישיון הישראלי.  אחת הסיבות לקשיים היא רצונן של חברות ההשכרה להגן על המשכיר מפני חברות הביטוח, המהוות את גורם הסיכון הגדול ביותר עבור מי ששוכר רכב בחו"ל ונוהג באמצעות רישיון ישראלי בלבד.

רישיון בינלאומי ופוליסות הביטוח

סעיף מוכר בפוליסות הביטוח דורש כי הנהג יהיה בעל רישיון בתוקף. כל עוד מדובר על נהיגה בארץ עם רישיון ישראלי – העניין פשוט, כאשר מדובר על נהיגה בחו"ל הדברים אינם כל כך פשוטים. חברות הביטוח לעתים מחפשות את השטחים האפורים על מנת להמנע מתשלום – וכאשר מדובר על תאונה בחו"ל, חוסר ברישיון בינלאומי עלול להוות עילה לאי תשלום דמי הביטוח.

איך, איפה וכמה זה עולה לעשות רישיון בינלאומי?

אם תרצו לחסוך את הטירחה שבהוצאת רישיון בינלאומי תוכלו לנסות ולברר האם הארצות אליהם אתם מתכננים לנסוע מכירות ברישיון הישראלי.  גם במקרה זה, רצוי להזמין רכב מראש ולשאול את חברת ההשכרה האם השכרת הרכב בחו"ל מותנת בהצגת רישיון בינלאומי. קחו בחשבון כי למרות כל הבירורים, עדיין אתם עלולים להתקל בקשיים במקרה בו תזדקקו להחזר מחברות הביטוח. במקום כל אלו אפשר פשוט להוציא רישיון בינלאומי.

רישיון בינלאומי ניתן להשיג במשרדי חברות ממסי וטלדור בעלות של  16 ₪ בחברת ממסי, ו-27 ₪ בטלדור. זכרו כי רישיון בינלאומי תקף רק בצמוד לרישיון ישראלי. כאשר אתם שוכרים רכב בחו"ל, דאגו לרשום בחברת ההשכרה את פרטי הרישיון הבינלאומי (של כל הנוהגים ברכב) – דבר שיהווה הוכחה לכך כי היה ברשותכם רישיון בינלאומי בתוקף בזמן השכרת הרכב.

יש צורך להגיע למשרד הנפקת הרישיון הבינלאומי עם רישיון ישראלי בתוקף, ואם הוא אינו מכיל תמונה אז גם עם תעודת זהות או דרכון בתוקף. בכל מקרה, תצלום הנהג צריך להיות קיים במאגרים הממוחשבים של משרד התחבורה. אם ארץ היעד היא יפן, תצטרכו להביא בנוסף אסמכתא המאשרת כניסה ליפן (כרטיס טיסה/תעודת תושב/תעודת סטודנט( ותצלום פספורט עדכני.

 

אמנם קיימות מדינות רבות בהם תוכלו ככל הנראה  להסתדר עם רישיון ישראלי בלבד ובכל זאת רצוי להוציא גם רישיון בינלאומי כדי להמנע ממצבים בהם תתקלו בקשיים עם שוטרים מקומיים, חברות להשכרת רכב ובעיקר עם חברות הביטוח במקרה ותזדקקו להן.

7 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שלום רב

  שלום רב שמי ברק כהן מנכ"ל טייר דיל

  אני מעוניין ליצור קשר עם גורם בכיר בחברה בנושא להוזלת המחירים בתחזוקת רכבי החברה

  או לחלופין לצרף את לקוחות החברה למועדון שלנו ולהצטרף לחברים מחבר,הסתדרות המורים,אשמורת ועוד

  טייר דיל מספקת שירותי רכב צמיגים חילוצים ועוד שירותי קצה ב-118 נקודות הפרוסות בכל הארץ

  במחירים ללא תחרות אשמח לדבר אתכם

  ברק כהן, טייר דיל

  BARKLox |
  הגב
 2. בכל העולם חברות ביטוח הם נבלתו מוצצות דם וכך גם בחו'ל ….. תמיד יחפשו איך לא לשלם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. אז למה מטעים אותנו ואומרים לנו שאפשר להשתמש ברישיון ישראלי באירופה? חוסר אחריות

  שלום |
  הגב
 4. רב תודות לכם! הרבה זמן אני מנסה להבין מה המדיניות של הרישיון בחוץ לארץ וזו הפעם הראשונה שאני נתקל בהסבר מפורט

  רוגסטוס |
  הגב
 5. רכב-בחול.com

  מנוע השוואת מחירי השכרת רכב – בעברית

  המנוע כולל את החברות המובילות בעולם ומאפשר השוואת מחיר פשוטה וקלה, שקיפות מקסימילת (תמיד תעדו באיזו חברה מדובר טרם ההזמנה) ויתרונות נוספים.

  …וגם חברות תעופה מקשרות למנוע זה…

  רכב-בחול.com

  מנוע השוואת מחירי השכרת רכב - בעברית |
  הגב