האם שרה נתניהו סובלת ממחלת "האנשים החכמים והמוצלחים"? האזינו

הפסיכיאטר אילן רבינוביץ' עיין בפרטים וטען בראיון לרדיו ללא הפסקה כי אשת ראש הממשלה סובלת ככל הנראה מ-OCD – האזינו לראיון

לאחר שעובדת חרדית תובעת את אשת ראש הממשלה על התעמרות במהלך עבודתה במעון רה"מ, הפסיכיאטר אילן רבינוביץ' עיין בפרטים וטען בראיון לרדיו ללא הפסקה כי אשת ראש הממשלה סובלת מבעיה כלשהי."אני לא רוצה להתייחס ישירות לשרה נתניהו או לכתב התביעה אלא על תופעת ה-OCD", הוא אמר בפתח הראיון. "פעם חשבנו שרק 3% מהאוכלוסייה סובלים מ- OCD, כיום כבר ידוע כי ישנם הרבה יותר.

אנחנו בתחום מכנים אותה 'מחלת האנשים החכמים והמוצלחים', מדובר אנשים שסובלים מהפרפקציוניזם, לחץ מחשבתי ורצון לרוץ מרתון בספרינט במקום ללכת. הבעיה בתופעה זו היא מקרים של איבוד השליטה. אדם שמאופיין ב- OCD ונמצא בסבל כלשהו גורם לסביבה שלו לסבול, הוא נמצא במצב בו הראש שלו עובד בלי הפסקה ללא שקט ושלווה. זה יכול להתבטא במהלך ארגון אירוע מתוקף מעמדו, עיסוק מוגזם בקונספרציות וניסיונות להפילו ועוד. מדובר על אדם מאד פרפקציוניסט ו'קונטרול פריק' ששם לב לפרטים הקטנים שיביאו אותו על דעתו במקום שיבחין בתמונה הכוללת. הוא יוצר עבור עצמו טקסים קטנים שיכולים להתבטא בניקיון, סדר, אגרנות, סימטריה, סדר יום מאד מובנה ועוד. כל אחד ממציא את הטקסים המרגיעים אותו שמשתלטים עליו, והופכים להיות חלק מאישיותו כך שהסביבה שלו לשבויה בטקסים שלו עצמו".

לדבריו, "אדם שסובל מניקיון כפייתי דורש טקסים ספציפיים של ניקיון", הוא סבור: "אין לו רוגע ובכך הסביבה לאט לאט הופכת להיות בת ערובה שלו. אלו הם אנשים שאין להם תובנה כלפי עצמם ולכל דבר שיעשו להם הסבר. גם אם מדובר על אנשים טובים ונחמדים, הטקסים עלולים להביא אותם על דעתם אילו הם אינם מתבצעים בדיוק כפי שהם רוצים. הטיפול בתופעה היא באמצעות תרופות עם טיפול התנהגותי שמחזירים לאדם את השליטה בחייו ".

האזינו

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. OCD היא הפרעה אחת מתוך רשת הבעיות הנפשית שממנה סובלת הגברת. רשת מורכבת, מסועפת וקשה שרק פסיכולוג קליני מתמחה בנושא, יעיד על כך.

    OCD הוא רק נגזר אחד מרשת מסועפת, מורכבת וקשה של בעיות נפשיות שממנה סובלת הגברת.
    על כך יוכל להעיד רק פסיכולוג קליני שלא יפחד מהתוצאות וההשלכות.

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב