האמת הנעדרת – שולחן העורך

ח"כ הרב ישראל אייכלר טעה פעמיים, האחת בטרמינולוגיה ובניסוח הדברים שאמר על גיוס בחורי ישיבות, והשניה כשהתנצל – אוי לה לאותה אמירה אמיתית שמה שייזכר ממנה היא התנצלות כאובה

איך הראנו לו השבוע לחבר הכנסת אייכלר, איך הצלחנו לכופף את האיש הגבוה והמרשים הזה עד כדי התנצלות נבוכה, ממש לטפוח על השכם של כלי התקשורת החרדים והכלליים ולומר לעצמנו: 'כן, אנחנו כלבי השמירה של הדמוקרטיה'.

ואחרי הרעש הגדול – קול דממה דקה ושניה קטנה למחשבה. האם יש משהו בדבריו? האם זה לא מה שראשי הישיבות חושבים בתוך תוכם, שבני עדות המזרח הם אלו שישמשו "בשר התותחים" של מכסות הגיוס? האם הארץ לא הייתה גועשת ורועשת פי כמה וכמה אם המכסות היו לפי חלק יחסי מכל ישיבה וישיבה ולא באופן כללי מכל בני הישיבות בארץ?

בואו נתאר לעצמנו מה באמת היה קורה אם היה נקבע שישיבת סדיגורא צריכה הייתה לספק שמונה אחוזים מתלמידיה לחוק שירות חובה. תארו לכם איך היו נראים הרחובות אם חסידות גור, על מוסדותיה הענפים,  היתה צריכה להקצות 400 בחורים מבחוריה כדי להשביע את רצון הארי. שום דבר לא היה נראה כפי שזה נראה היום.

הרב אייכלר טעה בגדול והוא טעה פעמיים. פעם אחת בטרמינולוגיה ובניסוח הדברים, במיוחד הוא שמחזיק מעצמו ואחרים מחזיקים ממנו לא פחות, כאחד מטובי מסביריה של היהדות החרדית כשכל דרדק תקשורתי יודע: העטיפה היא המהות. לא משנה מה אתה אומר, העיקר שנייר הצלופן שבו אתה עוטף את הדברים יהיה נוצץ ומבריק, ובתוך גבולות הפוליטיקלי קורקט.

ובפעם השנייה טעה הרב אייכלר שהתנצל. כי עכשיו מה שייזכר מכל המהומה התקשורתית זאת אותה התנצלות כאובה, ממי שעד היום לא נחשב ולא נחשד בגזענות יתירה, בוודאי לא יותר מחבריו לספסלי המליאה.

כי לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שחוץ מהביטוי המביש שבו השתמש הרב אייכלר, כל מילה הייתה בסלע. נוח לכל אלו שעוסקים בנושא הגיוס לחשוב וגם לגרום לאחרים לחשוב, שזה לא נורא שמזרחיים יתגייסו לצבא במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב הם אלו שידחפו אותם לשלם את מחיר הכישלון של הפוליטיקאים החרדים בתחום הכל כך עקרוני הזה.

מספיק לדבר עם ראשי ישיבות ספרדיות ובמיוחד הקטנות שבהן, אלו שאין להם את הגב והעוצמה הפוליטית, כדי להבין עד כמה הם חוששים. פעם אחת, מעצם העובדה שקל יותר לעסקנים ולצבא לגייס מקרבן בחורים לצבא ופעם שנייה והרבה יותר מהותית, מהעובדה שדי בשלושה-ארבעה בחורים שיתגייסו כדי למתג את הישיבה ככזאת ש"מסוכן" ללמוד בה ולהטיל עליה מכת מוות של ממש עד כדי סגירתה.

ולך הרב אייכלר אנחנו אומרים: לך עם האמת שלך, צעד איתה בגאון ובגב זקוף. אתה אשף תקשורת. כאחד כזה אתה יודע שהכותרות של היום עוטפות את הדגים של מחר. אבל קול זעקה אמיתי וכואב שבא מהלב פנימה, ממשיך להדהד ולזעזע גם חודשים ארוכים אחר כך, אפילו שבמקרה הספציפי הזה לא הניסוח תהיה גאוותך.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ישראל קליין האיש והאגדה!

  ישראל איש יקר נשמה גדולה
  אשריכם שזכיתם שישראל עומד בראשכם
  הוא לוקח כל פרויקט עם כל הנשמה.
  אין עליך איש יקר!

  צבי |
  הגב