האסטרטג אברהם קרויזר, משיב אש: "המחלוקות הפנימיות גורמות לשיתוק"

לאחר התקוממות וטענות על ניהול העיר ביחס לציבור החרדי בתחילת הקדנציה החדשה בירושלים, הוא מתייחס לראשונה ב'בקהילה' ליחסים עם הנציגים החרדים, על סוגיית השכונות המעורבות, המאבקים הפנימיים, חילולי השבת והקואליציה של ברקת.

יועצו לענייני חרדים של ניר ברקת ראש העיר ירושלים, האסטרטג אברהם קרויזר, משיב אש.

אברהם קרויזר שמלווה את ראש העיר ירושלים זו הקדנציה השניה, שבר שתיקה, בראיון שהעניק היום השיב למבקרי ראש העיר והתנהלותו.

להלן הדברים המרכזים בדבריו בעיתון בקהילה.

על טענות החרדים למגמת ברקת לחילון ירושלים אומר קרויזר, כי זה לא נכון "ברקת פועל בדרכו לחזק את ירושלים, לאומית וכלכלית. לכלל הציבורים. ירושלים גדולה, מורכבת עם ניגודים קשים. יש פער בין מה שמוגדר אצלו קידום כלכלי של העיר, לבין מה שאנחנו החרדים רואים בפועל שנראה בעינינו פגיעה או חילון, חלילה. וברור שלברקת אין כוונה לפגוע בעיר ובקדושתה".

קרויזר נשאל האם כיועץ חרדי הצלחת לשנות משהו אצל ראש העיר לחרדים? והשיב כי  "אני לא פוליטיקאי שזקוק להציג הישגים אישיים. אבל תשאל אצל כל מי שפועל עימי במשותף, ואצל רוב הפוליטיקאים החרדים, ותשמע עד כמה עוזרים לכל חלקי הציבור. ברקת רואה בתפקידי כלי מקצועי, בתיאום מלא עם הנציגות החרדית"

קרויזר מתעקש על כך שעיריית ירושלים אינה הורסת בתי כנסת, ושהמקרים האחרונים בנווה יעקב וגבעת המבתר, תואם עם הנתיגים החרדים ובעידכון מראש, תוך הקצאת המשך לטובת השכנים. כמו כן, הסביר כי העירייה עושה מהלך להסדרת בתי כנסת שנבנו ללא רישיון, תוך התחייבות הנציגים והקהילות שלא לתת גיבוי להקמת בתי כנסת ללא הליך חוקי.

בענין המאבקים הפנימיים בסוגיית ההקצאות טוען קרויזר כי "המחלוקות הפנימיות, והוויכוחים השונים, מונעות התקדמות ואף תוקעות את תהליכי ההקצאה. ניסיונות התיווך והשלום, לוקחות גם הן הרבה זמן".

הענין המרכזי המלווה את הנציגות החרדית בירושלים נוגעת לשכונות המעורבות בעיר, ולמאבק הניטש על זכויות החרדים בהן. לטענת קרויזר, הסוגיה מלווה את ברקת יום יום כאחת הבעיות המורכבות של ירושלים. קיים לחץ גדול בקרב הציבורים השונים, הכוללים פחד מהשתלטות ודחיקת רגליי התושבים הקיימים, וראש העיר שכאמור, חשוב לו לדאוג לכולם, מנסה למצוא את האיזון הנכון כשמצד האחד עליו לספק צרכי הציבור, ומצד שני נדרש להרגיע התקוממות ותחושת פחד מהצד השני.

בראיון נשאל יועצו של ברקת, על כך שמאז עלייתו לשלטון של ברקת נפרצו חומות הססטוס קו, והשיב כי "בכל מה שקשור לעירייה, אין פריצה בחומת השבת והמאמץ הוא לשמר את הססטוס קוו בענין. לא הכל נמצא בשליטת העירייה. מדיניות העירייה היתה ונשארה שמירת הסטטוס קוו. יש חוק עזר עירוני ויש סטאטוס קוו, שלצערנו מאפשר חוקית חלק מחילולי השבת והדבר קשה ומצער, גם אם לעירייה אין סמכות להפעיל ולמנוע זאת, ברקת עושה הכל כדי לשמור על הסטטוס קוו"

אברהם קרויזר דחה את הטענות לפיהן ברקת מנצל את המחלוקות בתוך המגזר ושהוא נהנה מהם, כביכול. "פוליטיקה טובה לשעתה, כשיש בחירות והרכבת קואליציה. אבל כל זה נגמר. ברקת, לא רק שלא נהנה מהפיצולים, וכמובן שלא יוזם אותם ולא מתערב בהם. אני יכול לאמר לך בוודאות, שהפיצולים והמחלוקות פוגעים בעבודה השוטפת שלו. המחלוקות מקשים על קידום פרויקטים בשביל הציבור. בל נשכח שהמחלוקות הפנימיות גרמו לשיתוק בחלוקת התיקים והתפקידים במשך שלושה חודשים לאחר שנחתם ההסכם הקואליציוני. וזה חבל מאד.

קרויזר נשאל האם הכעס של דגל התורה מובן, לאור קידום חיים אפשטיין מ"בני תורה" כסגן ראש עיר כשהוא בסיעת יחיד. לדבריו "ככלות הכל הוקמה קואליציה בה חברים כל הסיעות החרדיות, וניתן ביטוי לגידול בכוחו של הציבור החרדי. הן בתפקידים והן בהשפעה באגפים העירונים.  הציבור החרדי הרוויח עוד סגן עם יכולת עשייה לכלל. הסגנים של יהדות התורה לא נפגעו כהוא זה. מספר הנציגים גדל מ12 ל14, הסיעות משניים לשלוש, והסגנים משלושה לארבעה".

עוד הסביר קרויזר כי "ירושלים כל כך גדולה, גם בצרכים וגם בתחומי הפעילות ובתפקידים, ויש מספיק לכולם. אך אל נא אחי תרעו, בואו ונעסוק בשאלות המהותיות שיש לנו בעיר למען הציבור. יש כ"כ הרבה עבודה וגם יכולת לחלק סמכויות, ובשיתוף פעולה חכם ניתן למצוא עשייה מכובדת והשפעה לכולם".

קרויזר התייחס לתחושה שברקת בקדנציה השנייה הוא לא ברקת של הקדנציה הראשונה, אלא הרבה פחות ידידותי. לדעתו הדבר אינו נכון, וכי "ברקת מחויב לצרכי הציבור החרדי ופועל לכך בדיוק כפי שעשה ברגישות בקדנציה הקודמת ואפילו יותר. בסך הכל עוד לא חלפה בקושי מחצית השנה מהבחירות ומהקמת הקואליציה. וזה לא נכון לשפוט כעת כשעדיין לא היתה יכולת להציג עשייה"

בסוגיית פתית הסינמה סיטי אמר קרויזר כי "עמדת העירייה ניתנה בבירור ובפשטות: נגד פתיחת המקום בשבת וכך יהיה גם בעתיד".

לטעת יועצו של ברקת אין סכנה לשלמות הקואליציה בירושלים וכי היא "איתנה ויציבה. היא כמעט מקיר לקיר, להוציא 3 מתוך 21".

אברימי קרויזר סירב להתייחס לשאלה האם ברקת מתכוון לרוץ לקדנציה שלישית ואמר כי "זה מוקדם מאוד להתייחס לכך. יש לנו קדנציה שלמה לפנינו".

צילום תמונה: שמואל דריי

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ומה ניתן ללמוד מאריה ויענקי קנייבסקי ומדוד שפירא ושות' שהעיקר הוא לא הכסף?????
  מושחתים נמאסתם לכו הביתה ואל תגרמו לקטיפת פרחים יקרים נוספים די לשפיכת הדמים שלכם!

  מאיר ביר |
  הגב
  • אז אתה אומר, שכיוון שהצד השני לדעתך מושחת ורודף כסף, אז גם הצד שלכם מרשה לעצמו להיות מושחת ולרדוף כסף. סוף סוף מצאתם לכם ממי ללמוד.

   הבנתי…

   חיים |
   הגב
 2. קרויזר, עץ, גור ובעלז, מכרו את תושבי ירושלים החרדים, ובמיוחד את תושבי השכונות המעורבות, תמורת כסף להם לקהילתם ולמשפחותיהם.
  באמת קרויזר טיפוס חכם, שידע לנצל את השנאות הפנמיות לטובת ברקת, והצליח לעשות הרבה כסף לביתו. בדיוק כמו עץ גור ובעלז.
  וכולם יזכרו לרע.

  "ברקת פועל בדרכו לחזק את ירושלים, לאומית וכלכלית. לכלל הציבורים. ירושלים גדולה, מורכבת עם ניגודים קשים. יש פער בין מה שמוגדר אצלו קידום כלכלי של העיר, לבין מה שאנחנו החרדים רואים בפועל שנראה בעינינו פגיעה או חילון, חלילה. וברור שלברקת אין כוונה לפגוע בעיר ובקדושתה".
  זה הצחיק אותי, גם לפיד ובנט פועלים לטובת הציבור החרדי, רק בדרכם שלהם.
  וגם אבו מאזן והנייה פועלים לטובת הציבור היהודי, רק בדרכם שלהם.
  וגם בן לאדן פעל לטובת ארה"ב, רק בדרכו שלו….

  קרויזר, לך תצחק על מישהוא אחר, תהנה מהכסף שאתה עושה, ולפחות תשב בשקט. [אא"כ קיבלת עוד סכום מברקת כדי ליחצ"ן אותו היום, אם כך אני חוזר בי…]

  לסיכום, מה ניתן ללמוד מחסידות גור ובעלז, מאנשי עץ ומקרויזר ???

  העיקר הכסף…

  חיים |
  הגב