האקדמיה לחנופה של הערוצים החרדיים / שמואל רוט

את החיים הקלים שעשו לנתניהו בערוצי הרדיו החרדיים ניתן להגדיר כ"הגשה של הלחי השניה". הבעיה: החבטות שספגנו ממנו לא הותירו אף לחי פנויה, אז נסתפק בכך שמדובר בגירסה קיצונית של תסמונת שטוקלהום

תחנות הרדיו החרדיות ביצעו קפיצת דרך מקצועית מרשימה בשנים האחרונות. מי האמין שמי שהתחילו כתחנות פיראטיות ("מאזינים יקרים, טלפנו עכשיו כדי לתרום לרכישת המשדר החדש שהחרימה לנו המשטרה"), המשיכו בשידורים חוקיים אך חובבניים, יגיעו לשלב בו הן מסתכלות לאחיותיהן החילוניות בלבן של העיניים. אם פעם נדרש המאזין החרדי לוותר על איכות כדי לצרוך תוכן כשר – כיום הדילמה אינה קיימת עוד. שתי תחנות הרדיו החרדיות מפיקות חדשות ברמה הגבוהה ביותר, כולל ראיונות נשכניים, אורחים בלתי צפויים וטיפול גם בנושאים טעונים במיוחד.

לכן הראיונות שערכו בימים האחרונים עם ראש הממשלה כל כך איכזבו. במקום שיעמידו את ראש הממשלה עם הגב לקיר – בחרו להעניק לו במה מחבקת לשיווק סיסמאותיו. במקום שישאלו אותו את השאלות הקשות – הרימו לו להנחתה תמיהות מנומסות. במקום לעמת אותו עם שנים ארוכות של יריקה מתמשכת בפרצוף של כולנו – העדיפו לשמוע ממנו על התכניות לעתיד.

נכון, ראיון עם ראש ממשלה – בטח אחרי שתיקה תקשורתית ארוכה – הוא חלומו של כל מראיין. נכון, כדי להשיג ראיון כזה לגיטימי להגיע לאי אלו הבנות עם דוברי ראש הממשלה, אבל לתפקד כחלק ממטה ההסברה שלו? זה מביש בכל קנה מידה.

הבה נרענן לרגע את הזיכרון: בניגוד לסיפור קורע הלב שסיפר ראש הממשלה (חבל שלא הודיעו מראש למאזינים להצטייד בטישו), הוא ממש לא כזה אומלל. הוא יכל למנוע את ברית האחים הזכורה לרע על ידי שיחת טלפון אחת לבנט מיד אחרי הבחירות. דרעי הפציר בו, גורמים מתוך הליכוד ישבו לו על האוזן, אבל הוא בחר להיכנע להוראות שהגיעו מהמעון בבלפור. מה קרה בסוף? גם לקה (טילפן לבנט), גם אכל את הדגים המסריחים (קיבל אותו כאיש החזק בממשלה) וגם גורש מן העיר (מצא את עצמו לאחר פחות משנתיים במערכת בחירות נוספת).

נו טוב, יסנגרו המסנגרים, הבן אדם לא הצליח לחזות נכוחה את תוצאות החרמותיו – יותר מדויק: החרמותיה – אבל עדיין, הממשלה הזאת נכפתה עליו, הוא לא רצה בה. לא חסרות דרכים לדחות את לימוד הזכות הזה, אך לצורך הדיון נקבל אותו.

נקבל אותו כי הוא הסעיף הקל ביותר בכתב האישום הפוליטי נגד ראש הממשלה.

נקבל אותו כי גם אם יש בו אמת, הוא לא מסביר מדוע ראש הממשלה נענה לכל דרישה, אמור שנית: לכל דרישה, שהציב לפיד. גיוס, תקציבים, גיור ונישואין, בכל הסוגיות הללו נכנע נתניהו ללא קרב. אז בנט הציק לו ולפיד לחץ עליו, אבל בדיוק בשביל זה אתה רה"מ. הרי על כל אקדח שלפיד מצמיד לך לרקה אתה מסוגל להשיב לו בפצצת אטום. על כל קרב שאתה יכול להפסיד הוא יכול להפסיד מלחמה. אתה רה"מ, לא הוא.

נקבל אותו כי הוא לא מסביר מדוע בשנה האחרונה של הממשלה הקודמת, עוד לפני בוא הבנט ופרוץ הלפיד, הוא בחר להוליך בכחש את שותפיו החרדיים והתיירא מחקיקת חוק גיוס חדש.

נקבל אותו כי בשורה התחתונה, אחרי כל הסנגורים והפלפולים, לא היה בתולדות המדינה פוליטיקאי שחב לחרדים חוב גדול כל כך וגמל להם בפרענות רבה כל כך. מי המליכו אותו ב96? מי הצביעו לו ב99? מי המליצו עליו גם ב2009 וגם ב2013? מנגד, מי היה שר האוצר ב2003? מי הצטרף למסע השיסוי של "הדרת הנשים"? מי זרק את אלי ישי לכלבים בשריפה בכרמל? מי הפר את כל הבטחותיו סביב חוק הגיוס? מי עמד בראשות הממשלה הרעה ביותר לציבור החרדי מקום המדינה? מי לא נשכב פעם אחת – פעם אחת – על הגדר עבור הציבור החרדי?

אז עכשיו הוא בא ורוצה בפעם המי-יודע-כמה לפתוח דף חדש. נשאיר לפוליטיקאים את ההתחבטות בשאלה האם להיענות להצעה. אבל מהמגישים ומהמראיינים מצופה לעמת אותו עם העובדות והשאלות הקשות, זה תפקידה של התקשורת. ואם בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על ראיון ברוח 'ישראל היום' – יתכבדו המפיקים ויפנו אותם לשם.

אבל כנראה שיצר הראיון "הבלעדי" ו"הראשוני" חזק יותר מכל דבר אחר. ומשכך, קיבלנו רבע שעה של הצהרות חלולות על ברית היסטורית, עדויות מצמררות על שותפות טבעיות שהופרדו בניגוד לרצונן, סיפורי אלף לילה ולילה על יחסו החם לשבת ולמסורת (לא כולל כיפור ו/או מסעדות של פירות ים בניו יורק) ואיך אפשר בלי ביסאלע איראן, קונגרס ושליחות היסטורית.

אף מילה על הבגידה המתמשכת, על 2003, על חוק הגיוס בממשלה הקודמת, על אלי ישי והכרמל, על חוסר הלויאליות ואי-התייצבות אחת לרפואה לצד הציבור החרדי כשהדבר נגד את הלך הרוח התקשורתי. אם לדבר הזה קוראים "ראיון" איני יודע כתבות יח"צ ושירותי תעמולה מהם.

לסיכום, את החיים הקלים שעשו לנתניהו המראיינים החרדיים ניתן להגדיר כ"הגשה של הלחי השניה". הבעיה: החבטות שספגנו ממנו לא הותירו אף לחי פנויה, אז נסתפק בכך שמדובר בגירסה קיצונית של תסמונת שטוקלהום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.