הארכת המועד בו ניצולי שואה יוכלו לבקש השבת עודף שכר טרחה

מאיר כחלון יו"ר מועצת הארגון העולמי של יהודי לוב: "הניצולים במצב של סיום חיים וקשה להם לראות את המכתבים הללו. תאריכו את תוקף החוק.

ועדת החוקה חוק ומשפט אישרה היום (ב') לקריאה ראשונה את הצעת חוק נכי רדיפות הנאצים שיזמו הח"כים אלעזר שטרן, איציק שמולי, טלי פלוסקוב ונוספים.

הצעת החוק מאריכה את התקופה שבה ניצולי שואה יוכלו להגיש בקשה להשבת שכר הטרחה העודף שנגבה מהם על ידי מי שטיפל בתביעתם, מעבר לשכר הטרחה המותר שנקבע בחוק, בשנתיים וחצי נוספות, עד ל-31 בדצמבר 2020. מדובר בגביית תשלום עבור טיפול בתביעות של ניצולים לקבלת גמלה מכוח החלטה מנהלית בעניין יהודי לוב, ועבור עזרה בבחירה בין אופציות תשלום שונות לניצולים שמקבלים גמלה מגרמניה בגין התקופה שבה עבדו בגטאות. במהלך הדיון נטען, כי רבים מניצולי השואה טרם מימשו את אפשרותם למצות את זכויותיהם להשבת עודף שכר הטרחה, ניצולי שואה מבוגרים המתקשים בניהול הליכים בירוקרטיים, בייחוד כנגד גורמים אשר גבו מהם שכר טרחה ביתר.

בשל העובדה שהתקופה להגשת בקשה להחזרת עודף שכר הטרחה הסתיימה ב-31 בדצמבר 2016, מוצע לקבוע כי הארכת התקופה תהיה רטרואקטיבית, מ-1 בינואר 2017 ואולם, 60 הימים שבמסגרתם נדרש המטפל בתביעה להחליט האם להשיב 25% מעודף שכר הטרחה או לא, ימנו מיום תחילתו של התיקון המוצע.

חה"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "אנחנו עומדים בפני מערכה שהיא שטנית, חלק מעורכי הדין יצאו למסע ציד של ממש עם נוכלות הפחדות ולא נרתעים משום צעד על גבם של ניצולי השואה. עורכי הדין מתנהלים מולם כמו במאפיה – שולחים מכתבים של הפחדות הביתה. הניצול שמקבל מכתב כזה רועד ולא ישן בלילה. הזמן משחק לרעתנו ועוה"ד גם לאחר שהכנסת אמרה את דברה וביהמ"ש אמר דברו ממשיכים להתייחס לסוגיה בצורה נבזית כאילו זו רק המלצה שולחים מכתבי איומים לכל הניצולים שהחוב ירדוף אותם עד יומם האחרון. מצפצפים על המחוקק ועל ביהמ"ש. הממשלה צריכה לעשות מאמץ להגיע לכמה שיותר ניצולים ויש להאריך כמה שיותר את הזמן של האפשרות להחזר. מתווה הפשרה הוא פרס לרמאים".

חה"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) פנה לעורכי הדין: "למה באתם לפה בכלל? תלכו ותתביישו בבית. לחוק הזה יש בעייתיות ברטרואקטיביות שלו אך גם בימ"ש העליון הכיר בייחוד התופעה הן במושג ניצול שואה ובייחודיות הניצול הזה".

חה"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "מבחינה מקצועית עבור ועדת החוקה ללכת על דבר כזה בלי נתונים יהיה בעייתי. צריך להגיע להסכמה לפני חקיקה".

עו"ד גליה מאיר אריכא יועמ"שית ברשות לזכויות ניצולי השואה: "6500 ניצולי לוב קיבלו מאתנו החלטה מנהלית אוטומטית להחזר. אנחנו יודעים שהרבה פעמים אלו שהעזו לפנות לעורכי הדין שילמו מחשש מעורכי הדין, אך הנתונים נמצאים בידי עוה"ד וההנחה היא שרובם לא פנו".

מאיר כחלון יו"ר מועצת הארגון העולמי של יהודי לוב: "הניצולים במצב של סיום חיים וקשה להם לראות את המכתבים הללו. תאריכו את תוקף החוק. אני מחזק את דברי הח"כים כפל כפליים אבל אל תכלילו את כולם בסל אחד".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.