"הארץ": גם החרדים הם בני אדם – מגיע להם שוויון ביחס

הבוקר מפרסם עיתון "הארץ" מאמר בעקבות אירועי ל"ג בעומר במירון והקריסה המוחלטת של כל השירותים שהיו אמורים לקבל החוגגים.

המאמר, פרי עטו של חיים לוינסון, אומר כי גם החרדים הם בני אדם וכי מגיע גם להם שיתייחסו אליהם כראוי, "למרות" שמדובר בחרדים.

'קוקר' מגיש קטעים נבחרים מהמאמר החשוב:

"בהילולה במירון בתחילת השבוע סבלו יותר מ-500 בני אדם מהתייבשות, ועשרות מתוכם פונו לבית חולים. זה קרה לאחר שמערך האוטובוסים המוביל לאתר קרס ואלפים נותרו לעמוד בשמש הקופחת.

"על האירוע הזה לא שמעתם, ולא בכדי. יותר מ-90 אחוז מהבאים למירון הם חרדים, אותם אנשים שאנחנו לא מקבלים מהם הוראות. הם גם לא מעלים לפייסבוק תמונות של עצמם עם טקסט בכייני, בתקווה שייכנסו ל"סטטוסים מצייצים". לא חייבים להאמין שההשתטחות על הקברים אכן תזכה עקרות בבן זכר, כדי לכבד את רצונם של חלקים נכבדים מהאוכלוסייה לחגוג שם.

"הרשות למקומות הקדושים, המשטרה ומשרד התחבורה, שהיו אמונים על הסדרת האירוע, כשלו כישלון מהדהד. לפי אנשים שהיו במקום, הכאוס התחיל כאשר החניונים לכלי רכב פרטיים, המרוחקים ממירון, התמלאו עד אפס מקום, ואנשים החלו להחנות על הצירים המובילים למירון. המשטרה לא מנעה זאת, מה שהוביל לקשיים בתנועת האוטובוסים.

"בשעה שש וחצי בבוקר נחסמה הכיכר שהמשטרה הקימה בכניסה למירון. 150 אוטובוסים נתקעו, עשרות אלפים שהיו בהר וביקשו לחזור הביתה, התחילו ללכת ברגל בשמש הקופחת (35 מעלות) לאחר לילה ללא שינה. מאות נדחקו באוטובוסים.

"בכל שנה לפני ההילולה במירון מתריעה העיתונות החרדית על כך שהרשויות אינן מוכנות. עד כה, תמיד ברגע האחרון חברי הכנסת החרדים לחצו, הכסף הדרוש הוזרם, התשתיות הוכנו והבעיות נפתרו. לא כך קרה השנה. לא ברור מה מונע מהרשויות להיערך לאירוע. הרי מועד ההילולה נקבע כבר לפני 2,000 שנה, כאשר רבי שמעון בר יוחאי מת. גם בשנה הבאה, כמו השנה, ההילולה תהיה באותו תאריך, י"ח באייר. אם המשטרה ומשרד התחבורה רוצים, אפשר להתחיל להתכונן להילולה הבאה כבר עכשיו. ההיערכות לביקורו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הוכיחה שהרשויות בישראל יכולות להתנהל לפי סטנדרט אמריקאי קפדני. אז למה לא במירון?

גם חרדים הם בני אדם, וגם הם אזרחי מדינת ישראל. גם להם מגיעים שירותי תחבורה, משטרה וכיוצא באלה. לו הכאוס במירון היה מתרחש באירוע של חילונים, היו חברי כנסת נזעקים, שרים היו מאיימים בנאומים נרגשים במליאה, ומפכ"ל המשטרה מנסה לקצור עוד קצת פרסום ותהילה באמצעות הבטחה לבדיקה, חקירה והפקת לקחים.

"תזכרו איזה סערה התחוללה כאן בחודש מארס במרתון תל אביב: אלפים החליטו לצאת לריצת בוקר בשרב כבד של 35 מעלות. לאחר האסון, כאשר רץ אחד נפטר ועשרות התייבשו, התחילו לעלות דרישות לוועדות חקירה. תחקירנים חרוצים עימתו בין גירסת משרד הבריאות לגירסתה של עיריית תל אביב, הרשתות החברתיות נחצו בין אלו המאשימים את הרצים לאלו המאשימים את המארגנים. הוקמה ועדה לקביעת קריטריונים למרוצי ספורט.

"חרדים הם אזרחים סוג ב' במדינה. לפני שדורשים מהם שוויון בנטל, ראוי שיתנו להם שוויון ביחס".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.