'הארץ': שקד חרגה מסמכותה בעניין אולמרט

הודעת טקסט שקיבל פרקליט המדינה שי ניצן מאיילת שקד, קיפלה אותו מלהילחם בקיצור שליש מעונשו של אולמרט. לטענת 'הארץ', שרת המשפטים חרגה בכך מסמכותה

שרת המשפטים, איילת שקד, חרגה מתפקידה והזהירה את פרקליט המדינה שי ניצן שלא יעז לערער על ההחלטה לנכות שליש ממאסרו של אהוד אולמרט. כך מפרסם הבוקר עיתון "הארץ".

לדברי העיתון, המסר הועבר לניצן בהודעת טקסט בסוף יוני בשנה שעברה. וניצן, שהיה נחוש להיאבק בשחרורו המוקדם של ראש הממשלה לשעבר, שינה את דעתו לאחר קבלת ההודעה והתנגד לערעור.

'הארץ' טוען עוד, כי זו הפעם השנייה שהיא חורגת מסמכותה כשרה ומתערבת בתיק ספציפי. הפעם הראשונה היתה כשהתגאתה בכך שפנייה שלה הובילה לחקירת פעיל "שוברים שתיקה" שסיפר כי תקף פלסטיני בעת שירותו.

כזכור, ועדת השחרורים דנה בעניינו של אולמרט ביוני האחרון. הפרקליטות התנגדה נחרצות לשחרורו המוקדם. ברקע ההחלטה עמדה בדיקה פלילית נגד אולמרט בחשד שהעביר בזמן כתיבת ספרו חומרים מסווגים לאנשים שאינם מוסמכים להחזיק בהם. ועדת השחרורים דחתה את עמדת הפרקליטות שלפיה הוצאת המסמכים מהכלא חזרה על עצמה על אף שאולמרט הוזהר, וכי היא חלק מדפוס מעשי המרמה של ראש הממשלה לשעבר. ועדת השחרורים קבעה כי מדובר במעשה חד־פעמי של אסיר וקבעה כי "התנהגותו היתה ללא דופי". הפרקליטות התכוונה להגיש בקשה לעכב את ביצוע ההחלטה ולערער עליה, אך הוועדה ביקשה תשובה עד סוף היום.

אלא שמקורות בפרקליטות שהיו מעורבים בסוגיית השחרור המוקדם לא ידעו על ההתערבות של שקד וסברו כי יש לערער על שחרורו של אולמרט. ניצן נסוג בישיבה שהתקיימה אחר הצהריים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. זאת, בניגוד לעמדתו המוקדמת ולפיה יש "ללכת עד הסוף" בהתנגדות לשחרור המוקדם. ובהמשך, בהודעת משרד המשפטים שנמסרה באותו ערב נכתב שניצן המליץ כי "במכלול נסיבות העניין" אין מקום לערער על ההחלטה, ומנדלבליט קיבל את המלצתו.

'הארץ' כותב כי שליחת ההודעה של שקד לניצן היתה במסגרת מערכת היחסים הקרובה ביניהם, שלא זכורה כמותה במשרד המשפטים בעשורים האחרונים. השניים אינם מותחים ביקורת פומבית זה על זה, וניצן אפשר ליועץ החיצוני של שקד, עו"ד עמיר פישר, המייצג את עמותת הימין רגבים, להתערב בעבודת מחלקת הבג"צים.

מדובר בחריגה מסמכותה, בהודעה ששלחה, שכן לפי חוק השחרור על תנאי ממאסר, לשר המשפטים אין סמכות להתערב בשחרור מוקדם של אסיר. עצמאות היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות בניהול תיקים מעוגנת גם בדו"ח ועדת משפטנים בראשותו של השופט שמעון אגרנט מ-1962. בנוסף, הנחיית היועץ המשפטי לממשלה מ-2003 מציינת כי עליו להיות עצמאי בתחום המשפט הפלילי.

בתשובה על שאלות "הארץ" כיצד הגיב על המסרון שקיבל משקד, אם השפיע עליו ואם ראוי בעיניו ששרת המשפטים תתערב בסוגיה זו, אמר שי ניצן: "הסמכות לערער על כל החלטה של ועדת השחרורים מצויה על פי דין בידי גורמי המקצוע בפרקליטות המדינה ובידי פרקליט המדינה העומד בראשה. הפרקליטות בוחנת כל מקרה לגופו, לאור נסיבותיו הפרטניות, ומקבלת החלטות לאור מכלול שיקולים ענייניים ומקצועיים. כך גם במקרה זה. מעבר לכך, איננו מוצאים לנכון להתייחס לדברי רכילות, ואין בכך כדי לאשר או להכחיש דבר מן הנטען".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.