האיש שהחזיר את ההילה למוסד • פרופיל(וידאו)

מהעליה לארץ בחוסר כל ועד חיסול מורנייה: קווים לדמותו של מי שהחזיר את המוסד לימיו הגדולים והוביל את המאבק בגרעין האיראני {אמיץ, נועז ומקורי}

דגן נולד ב-30 בינואר 1945 בשם מאיר הוברמן ברכבת בברית המועצות, להורים מפולין שנמלטו מספר שנים קודם לכן לברית המועצות מפני הנאצים. אבי אמו, בער ארליך נרצח בשואה. במהלך שנות כהונתו כראש המוסד החזיק דגן במשרדו תמונה מפורסמת שבה נראה סבו כורע ברך זמן קצר לפני שהוא נורה בידי חיילים נאצים‏.

בשנת 1963 התגייס לצה"ל והחל מסלול בסיירת מטכ"ל אך נשר והתנדב לחטיבת הצנחנים בה שירת בסיירת החטיבתית. בצנחנים הוא עבר מסלול הכשרה כלוחם וקורס מ"כים חי"ר. בהמשך עבר קורס קציני חי"ר‏. דגן השתתף בפעולות נגד מחבלים בדרום הר חברון והשתחרר מהשירות הסדיר בנובמבר 1966.

בוידאו: 'שיחת נפש' עם מאיר דגן

במלחמת ששת הימים גויס לשירות מילואים ופיקד על פלוגת צנחנים בקרבות בסיני ולקראת סוף המלחמה הוסק, יחד עם חייליו, ללחימה ברמת הגולן והשתתף בכיבושה. לאחר המלחמה חזר לשירות קבע בצה"ל ושימש קצין מבצעים באזור אל עריש. בשנת 1970 הטיל עליו אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון, להקים את "יחידת רימון"‏ – יחידה מיוחדת שתפקידה היה להילחם בטרור הפלסטיני ברצועת עזה. יחידה זו הייתה מודל מוקדם ליחידות המסתערבים שבאו אחריה. על חיילי היחידה הוטל לפעול בשטח הרצועה, בדגש על המרחבים האורבניים, יחד עם אנשי שב"כ, במטרה לאתר, לעצור ולחסל מחבלים‏.

בפברואר 1970 נפצע בשתי רגליו לאחר שהג'יפ בו נע עלה על מוקש ברצועת עזה, הוא אושפז במשך כחצי שנה וחזר ליחידתו כשרגלו עדיין חבושה בגבס. בינואר 1971 הוביל דגן סיור רכוב בין מחנה הפליטים ג'בליה לעיר עזה. כאשר זיהה שני מחבלים במונית. אחד המחבלים, הידוע בכינוי "אבו נימר", שלף רימון ועמד להשליכו על הכוח. דגן פרק מן הרכב והסתער על המחבל, תוך שהוא מזהיר את פקודיו. לאחר מאבק קצר הצליח דגן להשתלט על המחבל ולמנוע את פיצוץ הרימון. על מעשהו זה הוענק לו עיטור העוז‏.

במלחמת יום הכיפורים לחם בחזית הדרום בכוח סיור מיוחד באוגדת שרון.

F111102ZEL01

במלחמת שלום הגליל פיקד על חטיבה 188 "ברק" ואחר כך מונה למפקד יחידת הקישור ללבנון. כמפקד היק"ל הקים את צד"ל על בסיס צבא לבנון החופשית של רס"ן סעד חדאד, וזאת בהסכם עם ממשלת לבנון. באחריותו היו כל מערכות היחסים והעיסוק בנושאי לבנון, החל מהעדות השונות, וכלה קישור ותאום מול הגורמים השונים. דגן למד גם על פעילות יחידה 504 של אגף המודיעין העוסקת בין השאר בהפעלת סוכנים, והקים ענף דומה לאיסוף מודיעין והפעלת סוכנים במסגרת יק"ל. בהמשך מונה למפקד עוצבת געש.

בשנת 1991 מונה ליועץ הרמטכ"ל לענייני טרור. בשנת 1992 מונה לראש חטיבת המבצעים במטכ"ל, בדרגת תת-אלוף. ב-1993 מונה לעוזר ראש אג"ם בדרגת אלוף‏. במהלך שירותו הצבאי נפצע פעמיים.

בשנת 1996 נקרא דגן לשוב לשירות הציבורי כאשר ראש הממשלה שמעון פרס צירף אותו למטה ללוחמה בטרור כסגנו של עמי אילון. עם מינוי אילון לראש השב"כ קודם דגן לתפקיד ראש המטה. בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 צורף דגן למטה הכללי, בתפקיד ראש חטיבת המבצעים ויועץ מיוחד לרמטכ"ל.

בבחירות 2001 היה דגן, יחד עם חבר הכנסת עוזי לנדאו, ראש מטה יום הבחירות של אריאל שרון. שרון מינה אותו לעמוד בראש אגף במשרד ראש הממשלה שהוקם במטרה לפעול נגד מקורות כספיים של ארגוני הטרור.

ב-10 בספטמבר 2002 הכריז ראש הממשלה אריאל שרון על מינויו של דגן לתפקיד ראש "המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים"‏ במקום אפרים הלוי‏. הוא כיהן עד סוף שנת 2010, לאחר שכהונתו הוארכה פעמיים‏. כהונתו של דגן נחשבה למוצלחת במיוחד, וכישוריו, יצירתיותו ופועלו הוערכו לטובה הן על ידי גורמים ישראלים והן על ידי גורמים בינלאומיים, בהם גורמים ערביים‏. בתקופת כהונתו יוחסו למוסד מספר חיסולים של פעילי טרור בכירים, בהם עז א-דין שייח' ח'ליל‏, עימאד מוע'ניה, המפקד הצבאי של חזבאללה, ומחמוד אל-מבחוח‏, בכיר בחמאס, השגת המודיעין להשמדת הכור הגרעיני הסורי‏ בשנת 2007, וכן עיכוב של תוכנית הגרעין האיראנית באמצעות פעולות שונות שיוחסו למוסד, בהן: ההתנקשות במדעני גרעין, וירוסים מסתוריים במחשבים האיראנים ועוד.

ב-6 בינואר 2011 סיים דגן את תפקידו, זכה לשבחים רבים על פעילות המוסד בכהונתו‏ ובמקומו מונה תמיר פרדו.

באפריל 2011 זכה בפרס חיים הרצוג לתרומה ייחודית למדינת ישראל.

במאי 2011 זכה בפרס מוסקוביץ' לציונות.

בשנת 2012 אובחן כלוקה בסרטן הכבד, ובסיוע של נשיא מדינת ישראל, ראשי ממשלת ישראל ואח"מים נוספים החל דגן במסע חיפוש אחר מדינה שבה יוכל לעבור השתלת כבד. באוקטובר אותה שנה, לאחר ששירותי רפואה במדינות רבות ובהן ישראל, ארצות הברית, הודו וסין סירבו, עבר לבסוף השתלת כבד בבלארוס בזכות התערבותו של נשיא המדינה אלכסנדר לוקשנקו‏.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. קוקר, תחסירו מילה פה מילה שם.. שלא יראה לפחות שעשיתם "עתק הדבק" ממש מהערך שלו בויקיפדיה

    חיים |
    הגב