האשמות בעולם הישיבות: "התלונות – חיסול חשבונות בעונת הרישום"

בכירים בעולם הרישום לישיבות הגדולות חוששים מפתיחת תיבת פנדורה בשל תלונות בחורים נגד ראשי ישיבות ומשגיחים, ישנם הטוענים כי מדובר בקנוניה שנרקמה על ידי רשמים בניסיון "לחסל" את הרישום לישיבות מתחרות. "מקרה אחד אמיתי וחמור הטעון טיפול פתח תיבת פנדורה ועלול להביא לתרבות של חיסול חשבונות בעולם הישיבות"

בכירים בעולם הרישום לישיבות הגדולות חוששים מפתיחת תיבת פנדורה בשל תלונות בחורים נגד ראשי ישיבות ומשגיחים, ישנם הטוענים כי מדובר בקנוניה שנרקמה על ידי רשמים בניסיון "לחסל" את הרישום לישיבות מתחרות.

גורם בכיר בעולם הרישום מביע את דאגתו בפני 'קוקר' בשל הסערה שהתעוררה בעולם הישיבות בעקבות תלונות על מעשים חמורים מצד בכירים בישיבה, לטענתו התקשורת הולכת שולל בחלק מן המקרים אחרי מניפולציות של בחורים או גורמים אחרים המעוניינים לסגור חשבון אם ראש הישיבה או המשגיח באותה ישיבה.

לטענת הגורם מקרה אחד אמיתי וחמור הטעון טיפול פתח תיבת פנדורה ועלול להביא לתרבות של חיסול חשבונות בעולם הישיבות, בפרט עתה בפתח עונת הרישום לישיבות הגדולות כאשר התחרות בין הישיבות מרובה והאינטרסים לגבור על היריבים עלולה להביא לתלונות שווא.

בעולם התורה והישיבות התלונות על הרבנים נתפסות בחלקם כפשיטת רגל של הישיבה והעומד בראשה – בוץ שבלתי אפשרי לחזור ממנו לשגרה בתוך זמן קצר. הפרשיות האחרונות חודרות לעולם התורה פנימה שהפך את הנושא לשיחת היום בין הסדרים, אך יחד עם זאת ניתן לומר כי מרבית עולם התורה לא נפגע בשל כך וכי ישנם מקומות בהם הידיעות הנ"ל חלפו על יד אזנם של הבחורים כלא היו.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

בכיר נוסף המעורה בנעשה בעולם הישיבות שוחח עם 'קוקר' ודיבר על חומרת התופעה: "העובדה שנחשפנו לפלח משמעותי כל כך של העבירות בדרגות הבכירות הרוחניות מצביעה על משהו עמוק מאוד. אני מעריך שאנחנו בתחילתו של תהליך ולא בעיצומו, אך מדובר בתופעה שולית וזניחה שתטופל מן השורש בתקווה שתחלוף מן העולם".

יצויין כי גישת הרבנים והעסקנים המטפלים בסוגיה המורכבת היא כי במידת הצורך יש לפנות למשטרה ולרשויות, בכתבה מורחבת שפורסמה ב'ידיעות אחרונות' הגיעה התחקירנית אל הרב חנניה צ'ולק, מייסד ומנהל ארגון "עזר מציון", בעקבות המלצות רבות. נאמר שהוא מטפל "במקרים כאלה" באופן שוטף. פנתה אליו אימא לילד בן שמונה שהותקף על ידי אברך, אב לארבעה ילדים. "צריך לברר מה מציק לו, למה הוא עושה כאלה דברים", אמר הרב. "אנחנו מעדיפים לא לשלוח אותו למשטרה, אלא להיות בטוחים שהוא ילך לטיפול". אגב, זו תשובה מקובלת בהחלט גם ממי שמטפל בעבריינות מין בחברה החילונית.

המתלוננת סיפרה שבעלה מעוניין לפנות למשטרה, אבל הרב המשיך: "אברך, אנחנו מעדיפים שלא יישב בבית הסוהר. מבחינת אנושיות. צריך לברר אם הוא בחור טוב שנכשל לרגע, או מישהו שבמהות יש לו בעיה… מכשלה שקרתה לו. זה דיני נפשות. צריך היתר של רב ללכת למשטרה".

כשאנחנו מקשים עליו ושואלים אם היו מקרים שבהם פנו למשטרה, הרב מספר על בנות שטענו שאביהן ביצע בהן מעשים מגונים במשך שמונה שנים. נניח שהוא היה מבטיח לטפל בעצמו ולהפסיק, שואלת האימא, לא הייתם מעבירים למשטרה? "יכול להיות", מודה הרב. לזכותו ייאמר שהציע למתלוננת לפנות לרב שידוע כמי שמטפל בפגיעה מינית בקהילה והמליץ גם על טיפול.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.