הבוקר: ההכרעה בענינה של שולה זקן

היום הגורלי של שולה זקן: השופט דוד רוזן צפוי לאשר או לשלול את הסדר הטיעון אותו חתמה שולה זקן עם פרקליטות המדינה. אם ההסדר יאושר – זקן תרצה 11 חודשי מאסר, אם ההסכם ידחה – הפרקליטות תערער לבית המשפט העליון

יומיים אחרי גזר הדין המהדהד של אהוד אולמרט והמורשעים האחרים בפרשת הולילנד , יוצג הבוקר (ה') הסדר הטיעון של ראש לשכתו לשעבר שולה זקן בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט דוד רוזן ייחשף לחומר הראיות שבידי התביעה, וזו תצטרך לשכנע אותו שהסדר הטיעון המקל – 11 חודשי מאסר בסך הכל – הוא ראוי. עם זאת, גם אם העסקה לא תאושר, לא בטוח שגזר דינה יינתן היום.

מיד אחרי הכרעת הדין במרס האחרון רמז השופט רוזן לנציגי הפרקליטות כי ייתכן וידחה את העסקה עם זקן. הוא פנה אליהם ישירות והודיע שבכוונתו לדרוש את כל חומרי החקירה. "אם מדובר פה בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב", אמר להם. "אבל אם מדובר בעניין של שיבוש מהלכי חקירה, אין פה מהפך גדול. אני מתאר לעצמי שלא חשבתם שהיא שותקת סתם".

מדברים אלה ניתן היה להבין שהזרקור יורד מעבירת השיבוש שעליה רמזה הפרקליטות, מאחר שאולמרט הורשע בקבלת שוחד. את דבריו סיכם השופט ואמר: "תעשו כל אשר לאל ידכם על מנת שאסכים לקבל את בקשתכם לקבל את העונש".

כשרוזן רמז ש"ניקוי אורוות" יסייע לאישור העסקה, הוא התכוון לאפשרות שהפרקליטות מחזיקה ראיות לעבירות נוספות של אולמרט מעבר לעבירות השיבוש – ראיות ממשיות שתורמות ומסייעות לרשויות האכיפה לעשות מלאכתן נאמנה. או בשפה פשוטה: ההסדר יתקבל רק אם הפרקליטות קיבלה תמורה הולמת בעד העונש המופחת.

ההערכה היא שבחקירה החדשה, שהחלה זמן קצר לפני הכרעת הדין בפרשת הולילנד, מסרה זקן למשטרה ראיות אובייקטיביות כגון מסמכים והקלטות שעשויים לשמש נגד ראש הממשלה לשעבר. מן הסתם החומר שנמסר שייך לפרשת הולילנד – מפני שאחרת לא היה מוגש במסגרת התיק – אולם יתכן שהראיות המדוברות נוגעות גם לתיקי ראשונטורס ומעטפות הכסף שבהם זוכה אולמרט.

הפרקליטות מעונינת מאוד באישור הסדר הטיעון עם זקן, זאת כדי להוכיח לציבור שהיא עומדת במילתה. דחיית הסכם הטיעון על ידי השופט עלולה להוות מכה תדמיתית של ממש עבור הפרקליטות ויחסיה עם נבחרי ציבור המעוניינים בעסקת טיעון.

כך או כך, אם השופט רוזן יקבל את ההסדר עם הפרקליטות על 11 חודשי מאסר בלבד, הרי שזקן עשתה את עסקת חייה. אם העסקה תידחה צפויה הפרקליטות להגיש ערעור לבית המשפט העליון ולטעון שעדות של זקן הוא אינטרס של המדינה: הפרקליטות תצטרך את עדות זקן כדי לאשר את הראיות החפציות שמסרה. אם יוחלט להשתמש בעתיד בראיות שהגישה זקן, היא תידרש להעיד בין אם תאושר העסקה ובין אם לא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.